va rog sa ma ajutati: nu am 12 luni lucrate

va rog sa ma ajutati: nu am 12 luni lucrate | Autor: natalyadelya

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Numele meu este Delia si am o mare problema.
In iunie 2006 mi-am dat demisia de la locul de munca(cu acordul ambelor parti)pentru ca sotul meu era deja plecat din Bucuresti. Se mutase cu jobul in Deva.Am hotarat ca este mai importanta familia decat jobul asa ca, m-am dus la el.
In Oct. 2006 a fost anuntat ca se reintoarce in Bucuresti. Asa ca, ne-am facut bagajele, ne-am luat fata si ne-am intors.
Eu m-am reangajat la vechiul loc de munca de la 1 noiembrie 2006. Cred ca pe 5 noiembrie am ramas insarcinata. Asta inseamna ca si daca stau pana nasc la job, tot nu am 12 luni lucrate. Lucrul asta ma supara ingrozitor, pentru ca eu am lucrat cativa ani inainte si nu mi se pare corect ca pentru 5 luni sa nu beneficiez de concediu de cresterea copilului.
Daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi v-as ramane profund recunoscatoare.
Vreau macar sa stiu daca pot sta 2 ani acasa chiar daca nu primesc cei 6 mil. si apoi sa ma reintorc la job. legal dupa cei 2 ani.
O sa ma primeasca?
Va rog muulltt sa ma ajutati.
Oare nu pot plati din urma sau sa fac altceva?
Si daca da, ce as putea face?
DeliaBuna,
Numele meu este Delia si am o mare problema.
In iunie 2006 mi-am dat demisia de la locul de munca(cu acordul ambelor parti)pentru ca sotul meu era deja plecat din Bucuresti. Se mutase cu jobul in Deva.Am hotarat ca este mai importanta familia decat jobul asa ca, m-am dus la el.
In Oct. 2006 a fost anuntat ca se reintoarce in Bucuresti. Asa ca, ne-am facut bagajele, ne-am luat fata si ne-am intors.
Eu m-am reangajat la vechiul loc de munca de la 1 noiembrie 2006. Cred ca pe 5 noiembrie am ramas insarcinata. Asta inseamna ca si daca stau pana nasc la job, tot nu am 10 luni lucrate. Lucrul asta ma supara ingrozitor, pentru ca eu am lucrat cativa ani inainte si nu mi se pare corect ca pentru 5 luni sa nu beneficiez de concediu de cresterea copilului.
Daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi v-as ramane profund recunoscatoare.
Vreau macar sa stiu daca pot sta 2 ani acasa chiar daca nu primesc cei 6 mil. si apoi sa ma reintorc la job. legal dupa cei 2 ani.
O sa ma primeasca?
Va rog muulltt sa ma ajutati.
Oare nu pot plati din urma sau sa fac altceva?
Si daca da, ce as putea face?
Delia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginutza2002 spune:

delia eu din cate stiu trebuie sa ai 10 luni de contributie la asigurarile sociale, insa asta o stiu dupa vechea lege.
poti incerca sa iti platesti tu cat iti mai trebuie darile catre stat.
cel mai bine poti discuta cu cei de la fortele de munca sau cu cei de la resurse umane din cadrul firmei unde esti angajata!
si sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Cei 6 mil nu ii vei primi din cate stiu eu, avand in vedere ca nu ai 12 luni lucrate incheiate.Ei nu tin cont de cat ai lucrat inainte...piti sa ai si 15 ani,nu conteaza.Cartea de munca trebuie sa mearga neintrerupt 12 luni...dar poti sta 2 ani acasa si apoi sa te intorci la munca.Si aici depinde de firma unde lucrezi...cunosc multe mamici care din cauza ca aui stat 2 ani acasa au pierdut lucu de munca.
Vei beneficia de acea alocatie de 2 mil care o au toti copii pana la 2 ani.
Sanatate si nastere usoara.


^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
, mamica de Sebastian-Mihai ( 10.09.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

dupa noua legislatie iti trebuiesc luni neintrerupte. aceiasi problema a avut-o si o colega de-a mea care a nascut dupa 11 luni de stagiu de cotizare. si ea stia tot de luni si iti dai seama ce suparata a fost cand a aflat ca nu va primi toti banii.



Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalyadelya spune:

Multumesc tuturoe mamicilor care au incercat sa ma ajute.
Am intrebat la noi la personal si doamna a fost foarte amabila, chiar a sunat cu mine de fata....nu stiu unde:(
parea ca-i pare sinecr rau ca nu ma poate ajuta
am fost sa platesc din urma dar acolo mi-au zis ca nu pot face acest lucru
bine macar ca dupa ce am fost la ecograf 4D, mi s-a spus ca totul este bine

Va multumesc si atept cu mare bucurie si alte sugestii
poate gasesc si eu o "portita"
Delia si Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalyadelya spune:

Mi-am recitit mesajul, evident dupa ce l-am trimis si...imi cer scuzecred ca asta era. M-am imbatat cu...apa rece
Imi pare rau ca am mancat niste litere sau ca le-am "inversat"
Scuze!
Delia si Sofi si....bebelusa ce va veni

Mergi la inceput