Control endocrinologie

Control endocrinologie | Autor: padi

Link direct la acest mesaj

Ma confrunt cu o problema: cosuri pe fata (mai ales in zona gatului). Am fost la dermatologie si de acolo m-a trimis la endocrinologie. Maine sunt programata. Acum intrebarea: In ce consta un control la endocrinologie? Nu stiu la ce sa ma astept. Daca a mai trecut cineva prin asta, va rog sa ma lamuriti si pe mine.

Multumesc mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Cel mai probabil ti se vor face niste analize hormonale, pentru ca se poate ca problema ta sa fie cauzata de o dereglare hormonala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns padi spune:

quote:
Originally posted by Criss75

Cel mai probabil ti se vor face niste analize hormonale, pentru ca se poate ca problema ta sa fie cauzata de o dereglare hormonala.


Aceste analize cum se fac? Din sange, nu? Se fac acolo la cabinet, sau trebuie programare la un laborator de analize?
Am auzit si de ceva ecografie hormonala... aceasta ce inseamna.
Scuze daca pun intrebari tampite, dar pana acum nu m-am confruntat cu probleme de acest gen si nu stiu la ce sa ma astept. Sunt putin stresata...

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by padi

quote:
Originally posted by Criss75

Cel mai probabil ti se vor face niste analize hormonale, pentru ca se poate ca problema ta sa fie cauzata de o dereglare hormonala.


Aceste analize cum se fac? Din sange, nu? Se fac acolo la cabinet, sau trebuie programare la un laborator de analize?
Am auzit si de ceva ecografie hormonala... aceasta ce inseamna.
Scuze daca pun intrebari tampite, dar pana acum nu m-am confruntat cu probleme de acest gen si nu stiu la ce sa ma astept. Sunt putin stresata...

Adriana



Da, se fac din sange, insa eu cand mi-am facut, stiu ca dr. mi-a spus ca unele se fac intre ziua 3 si 5 a ciclului, alteleintre... si ... nu mai stiu exact. De aceea e bine sa te vada intai un medic endocrinolog, sa-ti spuna ce tip de analize trebuiesc facute.
Aici exista laboratoare private, in principiu nu trebuie programare, doar ca trebuie mers dimineata la prina ora, si sa nu mananci nimic inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns padi spune:

Am fost la endocrinolog. Mi-am facut analize in ziua 19 de la ultimul ciclul. Azi am luat rezultatele:
- anti-TPO 1,7Ul/ml
- progesteron 0,46ng/ml

Poate sa ma ajute cineva, sa-mi spuna ce inseamna? Pana vineri cand am din nou programare la endocrinolog ...



Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Si eu am fost trimisa la endocrinologie in urma unor stari de ameteala care dureaza de ceva vreme si orl-istul care m-a vazut azi a zis ca vede cam umflata glanda si ca ar fi bine sa merg la un astfel de control. Am de facut ecografie, insa m-ar interesa si pe mine in ce mai consta acest consult. Eu sunt cam pudica de fel, recunosc, si as vrea sa stiu ce ma asteapta cand intru acolo ca sa nu ma panichez pe moment. Daca stiu ce imi va face ma simt mai ok. Am facut si analize TSH si T3, T4 insa rezultatul va veni peste vreo saptamana asa ca pana atunci mai am de asteptat.
Padi cum a fost la tine, pe unde te-a controlat??? Da-mi si mie mai multe amanunte please. Analizele pe care ti le-ai facut sunt strict pt acnee sau si pt altele?

Merci!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Crinutz, nu fi copil, e unul din medicii care nu dezbraca! Glumesc!

Eu am trecut ca voi, prin astfel de controale! Pana la punerea diagnosticului, e un fel de interviu, intrebari despre simptome, comportament. Stari nervoase, oboseala, senzatie de nod in gat sau de sufocare, terminatii(maini, picioare) reci, salivare abundenta uneori.... sunt unele simptome pe care doctorul trebuie sa le stie pt diagnosticare. Apoi te poate intreba daca are cineva din familie prb de acest gen.
Ar fi bine ca echo-ul sa ti-l fac un endocrinolog, nu echografistii!

Dupa, se recomanda tratament si revenirea dupa cateva luni cu analizele repetate.

DAca vrei poti sa mai dai niste cautari pe net(google) despre tiroida, si afli ce se intampla cand nu functioneaza bine, afli despre hipo/hipertiroidism si alte afectiuni.

Mergi la inceput