Inaltimea optima

Inaltimea optima | Autor: asi

Link direct la acest mesaj

Ce inaltime trebuie sa aiba o camera de 6x6?
Dar un dormitor de max.20mp?



Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Asi, inaltimea camerelor nu are neaparat legatura cu lungimea/latimea lor. Este vorba de fapt de inaltimea totala a casei, care se stabileste in functie de niste reguli de urbanism ale zonei in care stai (de fapt in functie de distanta pana la casele vecine, astfel incat casa ta sa nu obtureze celelalte case). La o casa obisnuita, sa zic asa, parterul are o inaltime utila de 2,7 m, iar etajul poate fi mai putin inalt, pana la 2,55 m. Acuma, evident ca mai pot fi fluctuatii de la aceste dimensiuni, dar cam asta ar fi standardul. Daca e casa fara etaj, eu zic ca 2,7m e suficient.


rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Asi si noi suntem in plina constructie acum, camerele noastre au 2.5 m inaltime (nu conteaza suprafata), iar la mansarda, partea de la acoperis are 1.7 m (e destul de inalta, am vazut mansarde si la 0.9 m)

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlenn spune:

La viitoarea noastra casa camerele de la parter si etaj vor avea 2.80 m inaltime...si nu am dimensionat camerele in functie de inaltime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Asa ma gandeam si eu ca la parter sa fie 2.70 si la etaj 2.50 ca sunt numai dormitoare.
Are importanta inaltimea, sa va zic si de ce.Daca camera are suprafata mare si faci inaltimea mica ai impresia ca iti sta tavanul in cap.Eu am stat intr-o camera de 70mp la 2.80 inaltime si am avut impresia ca imi pica tavanul in cap.

Aime eu nu am vrut mansarda ca sunt claustrofoba desi arhitectul a insistat foarte mult pe varianta asta.

Rami planul de urbanism prevede casa cu p+2e insa nu prevede inaltimea camerelor.

Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Asi, normal ca in certificatul de urbanism nu e mentionata inaltimea fiecarei incaperi in parte, dar se mentioneaza inaltimea totala a casei (asta si in functie de zona in care construiesti), asa cum, de exemplu se mentioneaza si distanta minima pana la gardul vecin (3 m), precum si distanta minima de la intrarea in proprietate pana la locul unde se va construi casa (4 m). In Bucuresti, cel putin, asa e, de vreo 4-5 ani incoace. Nu poti construi cum vrei tu, se respecta niste distante, inaltimi, etc. Practic de la inaltimea totala la care ai dreptul (si care cred ca e rezonabila daca ai obtinut certificatul de urbanism pentru p+2), impartirea o faci cum vrei tu si cum te sfatuieste si arhitectul, evident, astfel incat sa nu fie probleme dpdv. al rezistentei etc.

Sa stii ca si noi avem living-ul+dining-ul cam de 75 mp la 2,7m H si nu pare deloc jos tavanul. Mie, de exemplu, nu-mi plac casele cu tavanul foarte inalt (cum sunt cele vechi), mi se par mai putin intime si ai probleme si cu consumul la incalzire iarna (stii ca principiul aerului mai cald este sa urce...)



rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Asi sa stii ca daca ai mansarda se poate ca inaltimea totala a camerei sa fie mai mare. Adica conul casei inaltime 3 m, sarpanta 1,7, 1,5 chiar. Rezultatul este spectaculos si ca impresie artistica si ca inaltime. Si eu mi-s claustrofoba de fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Iti recomand sa mergi sa vezi o casa gata facuta cu mansarda ca sa-ti dai seama la fata locului. Daca vrei poti sa vii la mine

Mie mi-a placut mult mai mult ca sa nu mai spun ca e si mai economic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Miramar multumesc de inviatie.Poate, cine stie , dau o fuga pana la tine.

Rami ai dreptate in ceea ce spui cu distantele insa inaltimea casei nu o impune.La Cluj distantele sunt cam aiurea dar ne descurcam.





Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput