Doctori de care sa NU te feresti

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

quote:
Originally posted by Anculet

Fetelor ajuntati-ma cu un raspuns:

Presupunand,ca sarcina decurge normal,cat de des te cheama medicul ginecolog la control,1 data pe luna, de 2 ori pe luna? As vrea sa-mi raspundeti,pt a ma horari,in alegerea unui medic ginecolog.Eu stau in Vitan,si mi-am gasit un medic f bun in Drumul Taberei;problema ar fi urmatoarea...imi va fi greu cu burtica sa strabat jum din Bucuresti,prin caldura,prin soare? Acum am doar 5 sapt de sarcina si ma simt perfect! Sper sa fie asa pe toata durata sarcinii.Joi ajung la gineco
Sarcini usoare tuturor mamicilor!



Depinde de ce probleme apar sper insa sa fii bine si sa nu ai nici o problema, din experienta mea ca medic si bineanteles tinand cont de medicul meu pe parcursul sarcinii se fac 4 chiar 5 ecografii: prima care depist sarcina daca e localizata corespunzator adica in uter, a doua la 13 sapt, a treia la 20-22 de sapt care e si eco morfo, f. imp pt ca acum se vad event malformatii si disfunctionalitati ale organelor, a parta la 30 -33 de sapt si ultima inainte de nastere pt a observa pozitionarea bebicului, si tot in timpul sarcinii se fac 3 seturi de analize, de trim 1, 2 si 3 si f. important la 13 sapt cand faci eco faci si bitestul care corelat cu masuratorile bebicului stab existenta unor eventuale malformatii genetice de tip Sindrom Down si mai e una dar imi scapa acum, asta se face corelat cu eco si se interpreteaza numai corelat cu aceste masuratori se fac statistici pe grupe de varsta si daca exista un risc mai mare sau mai mic ca bebelusul tau sa aibe asa ceva.daca mai vrei si alte info da de stire
+23 sapt cu Gabriel Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculet spune:

Multumesc pt raspuns! Maine ma duc la primul control ginecologic,de cand sunt insarcinata..asa ca o sa mai lamuresc si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns verar spune:

Buna mamici,
stie cineva ceva de dn.dr.VARGOLICI de la polizu. Eu sunt insarcinata in 16+, am ceva probleme la varsta mea 41 ani, si vreau sa aflu daca pot sa ma bazez pe ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Costina25 spune:

De Pascal Basile de la Romar Polizu stie cineva ceva? Mie mi s-a parut ok insa astept si alte pareri. De Romar nu sunt prea incantata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:

Dr. Oana Toader si dr. Virginia Tarlea, Polizu

Mama lui Matei (5 nov. 2007)
Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina31 spune:

salutare sunt in30+,stie cineva cum e la spitalul judetean ilfov,sau dc.RACU silvia, va rog mult sa-mi spuneti dc stiti ceva, va doresc nastere usoara tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna!

De Pascal Basile am doar cuvinte de lauda! Un super om. Eu am mers la el din luna a 4-a insa acum cand astept sa nasc, din pacate, e plecat din tara. Insa mi-a spus din timp si m-a trimis la Tanase la CFR2. Daca era in tara probabil ca nasterea se petrecea tot la CFR2. Eu cand am inceput sa merg la el speram sa nasc la Romar in rezerve private...dar din motive ce nu tin de doctor intelg ca aceste rezerve inca nu exista.

Dar doctorul, repet un super om cu o super experienta din Germania, super politicos, si care ca mentalitate e total diferit de calapodul doctorilor de la noi. Motiv pentur care el lucreaza doar la particular pentru ca "practicile" de la stat nu si le insuseste.

Mergi cu toata increderea la el dar intreaba din timp unde vei naste!

Bafta multa!


Miri2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Buna,

Am revenit pentru ca am vazut ca cineva intreba si de o ecografie de san. Dr. Pascal Basil cred ca e foarte bun si pentru alte probleme nu doar sarcina...desi nu e inca un nume pe la noi...am vazut la usa lui multi straini cu diverse, inclusiv chestii nasoale la san.
Si la Romar mai sunt si preturi mai omenesti...cel putin mie asa mi s-a parut. Il intereseaza pacientul si nu banul pe care il poate face clinica pe spatele clientului trimitandu-te la analize vrute si nevrute...


Miri2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Costina25 spune:

Mersi mult pentru raspuns Miri2007. Si eu sunt in luna mare(26 sapt) si pana acum la Pascal Basile am mers. si mie mi s-a parut un medic bun insa nu m-a asigurat ca voi naste cu dansul......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumioli spune:

Buna! Numele meu este Oli si sunt insarcinata in 9 saptamani. Imi poate da cineva amanunte despre nasterea cu dna dr Popescu Mihaela, va rog?

Mergi la inceput