dupa operatia de chist

dupa operatia de chist | Autor: rhiana

Link direct la acest mesaj

Dragele mele va felicit pt acest forum.Am decis sa ma alatur si eu si sa impartasesc cu voi experienta mea.M-am operat de chist dermoid acum o luna,s-a dus si ovarul stg cu el(ce am mai plans).Problema mea e ce va urma dupa.Dr mi-a prescris pt 6 luni anticonceptionale pt a bloca activitatea celuilat.Din pacate am incercat 2 zile cu prima zi de ciclu si efectele adverse au fost groaznice,nu credeam ca niste hormoni(microgynon)pot sa ti dea asemenea stari.Deci am renuntat la ele si la sfatul doctorului care mi- a spus sa mai incerc cu altceva.Sa nu va mai plictisec am 2 intrebari precise pt cele cu experiente similare:
1.Chiar e absolut necesara utilizarea contraceptivelor urmatoarele luni? Ca doar nu o sa iau toata viata pt ca am un sg ovar?
2.Ce se poate intampla daca renunti dupa 2 pastile-exista riscul unei hemoragii (acum traiesc si cu spaima asta)-le am intrerupt de ieri
va multumesc si astept sfaturi de la utilizatoare ce au avut probleme similare

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Eu am avut un chist pe ovarul stang si in 1987...vai de mine ce batrana ma simt...am avut o operatie...mi-a fost inlaturat chistul de pe ovarul stang,inclusiv ovarul si inlaturata trompa stanga...
Sigur aveam 19 ani atunci,dar stiu sigur ca dr nu mi-a zis sa iau conta-nimic...mi-a spus doar ca pot ramane insarcinata,ca faptul ca am doar un ovar si o trompa nu e sfarsitul lumii...tot ce am facut eu a fost sa am grija cu calendarul...daca tine la tine,la mine a mers...in 2001 am ramas insarcinata...gemeni...si dr m-au declarat o minune...nu ca am ramas insarcinata ci ca am ramas cu gemeni,eu avand ovulatie dubla,lucru rar intalnit...si asa s-au produs gemenii care azi au 5 ani...
Eu in locul tau nu as lua nimic...as avea pur si simplu grija,daca nu poti cu calendar,prezervative sunt peste tot...
Bafta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Eu am ramas fara ovarul stang acum cativa ani. De atunci iau Marvelon.Mi s-a explicat (si asta a fost parerea pe care am auzit-o de la toti ginecologii consultati de atunci incoace) ca atata timp cat iau anticonceptionalele nu exista nici un pericol sa se mai formeze inca un chist pe celalalt ovar.
Atata timp cat am avut un chist inseamna ca organismul meu e predispus spre a mai forma si singura metoda de a imi proteja celalalt ovar este sa iau aceste pastile. Eu nu am avut probleme cu ele si le tot iau de atunci..cu o singura pauza de o luna.

Eu o sa le iau pana ma hotarasc sa fac un copil.Adica atunci o sa le opresc si ramane de vazut ce va fi dupa.Nu vreau sa ma supun altor riscuri aiurea...adica imi e teama sa renunt la ele si sa dau de alte probleme mai ales ca sunt patita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhiana spune:

Va multumesc mult pt sfaturi fetelor.Theodora sa ti traiasca gemenii ,povestea ta mi a facut dimineata asta mai frumoasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

si eu trebuia sa iau anticonceptionale dupa operatie. Am luat 3 luni Desorelle, inca o luna ceva similar, dar tot am sangerat, si am renuntat. Si eu eram disperata, nu ma simteam femeie intreaga, insa dupa un an de la operatie am ramas gravida Am avut o sarcina usoara, cu mici dureri la nivelul ovarului scos, si mancarimi la cusatura de la operatie. Si dr, si moasa a vrut sa nasc cu cezariana, dar nu am mai vrut sa retraiesc experienta operatiei, si am nascut normal si usor. (eram oricum la a doua nastere)

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu la fel am "scapat" de ovarul stang, avusesem un chist dermoid de 8 cm Insa i au Desorelle, nici nu se compara cu Mycroginon-ul !!!
Eu i au ac pt ca nu vrem bb si si pt a nu face chisturi pe celalalt ovar.
Multa sanatate !


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Eu am avut aceeasi opertie in mai 1997, iar in octombrie 1997 am ramas insarcinata. Nu am luat anticonceptionale.
Singura problema a fost ca, datorita cresterii in greutate in timpul sarcinii, am suferit o eventratie(rupere a muschiului), fapt constatat cand mi s-a facut cezariana. Asa ca pe langa cezariana propriu-zisa mi-a "reparat" si muschiul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

Eu am fost operata in 2003 de chist ovarian seros; mi s-a scos ovarul si trompa. Celalalt ovor este polichistic iar dr mi-a recomandata sa iau mereu anticonceptionale pentru ca daca le intrerup pierd si celalalt ovar.
Acum am facut o pauza de 2 luni dar iau Yasmine.
Voua ce anticonceptionale v-a recomandat medicul?


Oana

"Tragedia vietii consta in ceea ce moare intr-un om in timp ce traieste"

Mergi la inceput