Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

dupa operatia de chist

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

rhiana
rhiana
nou venit

Romania
cluj-napoca
(CLUJ)

13 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 13/04/2007 :  20:26:13 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj

dupa operatia de chist

Dragele mele va felicit pt acest forum.Am decis sa ma alatur si eu si sa impartasesc cu voi experienta mea.M-am operat de chist dermoid acum o luna,s-a dus si ovarul stg cu el(ce am mai plans).Problema mea e ce va urma dupa.Dr mi-a prescris pt 6 luni anticonceptionale pt a bloca activitatea celuilat.Din pacate am incercat 2 zile cu prima zi de ciclu si efectele adverse au fost groaznice,nu credeam ca niste hormoni(microgynon)pot sa ti dea asemenea stari.Deci am renuntat la ele si la sfatul doctorului care mi- a spus sa mai incerc cu altceva.Sa nu va mai plictisec am 2 intrebari precise pt cele cu experiente similare:
1.Chiar e absolut necesara utilizarea contraceptivelor urmatoarele luni? Ca doar nu o sa iau toata viata pt ca am un sg ovar?
2.Ce se poate intampla daca renunti dupa 2 pastile-exista riscul unei hemoragii (acum traiesc si cu spaima asta)-le am intrerupt de ieri
va multumesc si astept sfaturi de la utilizatoare ce au avut probleme similare
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Theodora
Fii si tu @ltfel!

Greece, Athens
230 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 15/04/2007 :  16:59:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Theodora  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui Theodora Adauga semn de carte la raspuns Trimite Theodora un Mesaj Privat
Eu am avut un chist pe ovarul stang si in 1987...vai de mine ce batrana ma simt...am avut o operatie...mi-a fost inlaturat chistul de pe ovarul stang,inclusiv ovarul si inlaturata trompa stanga...
Sigur aveam 19 ani atunci,dar stiu sigur ca dr nu mi-a zis sa iau conta-nimic...mi-a spus doar ca pot ramane insarcinata,ca faptul ca am doar un ovar si o trompa nu e sfarsitul lumii...tot ce am facut eu a fost sa am grija cu calendarul...daca tine la tine,la mine a mers...in 2001 am ramas insarcinata...gemeni...si dr m-au declarat o minune...nu ca am ramas insarcinata ci ca am ramas cu gemeni,eu avand ovulatie dubla,lucru rar intalnit...si asa s-au produs gemenii care azi au 5 ani...
Eu in locul tau nu as lua nimic...as avea pur si simplu grija,daca nu poti cu calendar,prezervative sunt peste tot...
Bafta!!!

Editat de - Theodora on 15/04/2007 17:05:02
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

tzitziri
mami de David si Sophia

Donator  3 sate
 Romania, Bucuresti
3232 Mesaje
10 Prieten(i)
Trimis la: - 15/04/2007 :  18:57:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite tzitziri un Mesaj Privat
Eu am ramas fara ovarul stang acum cativa ani. De atunci iau Marvelon.Mi s-a explicat (si asta a fost parerea pe care am auzit-o de la toti ginecologii consultati de atunci incoace) ca atata timp cat iau anticonceptionalele nu exista nici un pericol sa se mai formeze inca un chist pe celalalt ovar.
Atata timp cat am avut un chist inseamna ca organismul meu e predispus spre a mai forma si singura metoda de a imi proteja celalalt ovar este sa iau aceste pastile. Eu nu am avut probleme cu ele si le tot iau de atunci..cu o singura pauza de o luna.

Eu o sa le iau pana ma hotarasc sa fac un copil.Adica atunci o sa le opresc si ramane de vazut ce va fi dupa.Nu vreau sa ma supun altor riscuri aiurea...adica imi e teama sa renunt la ele si sa dau de alte probleme mai ales ca sunt patita.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
rhiana
rhiana
nou venit

Romania, cluj-napocaCLUJ
13 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 16/04/2007 :  09:35:56 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Va multumesc mult pt sfaturi fetelor.Theodora sa ti traiasca gemenii ,povestea ta mi a facut dimineata asta mai frumoasa!!!
Gabi_K
Gabi_K
taurul cu doi taurasi

Donator pentru SaraDonator  Mos Nicolae 2011
 Romania, oradeaBIHOR
5701 Mesaje
18 Prieten(i)
Trimis la: - 16/04/2007 :  13:25:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Gabi_K un Mesaj Privat
si eu trebuia sa iau anticonceptionale dupa operatie. Am luat 3 luni Desorelle, inca o luna ceva similar, dar tot am sangerat, si am renuntat. Si eu eram disperata, nu ma simteam femeie intreaga, insa dupa un an de la operatie am ramas gravida Am avut o sarcina usoara, cu mici dureri la nivelul ovarului scos, si mancarimi la cusatura de la operatie. Si dr, si moasa a vrut sa nasc cu cezariana, dar nu am mai vrut sa retraiesc experienta operatiei, si am nascut normal si usor. (eram oricum la a doua nastere)

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

membru veteran szivarvany
green eyes`mom

Donator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator Parohia GlodeanuDonator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator Maria RubiDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  3 sateDonator  Mos Nicolae 2011
 Christmas Island
23966 Mesaje
94 Prieten(i)
Trimis la: - 16/04/2007 :  13:36:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite szivarvany un Mesaj Privat
Si eu la fel am "scapat" de ovarul stang, avusesem un chist dermoid de 8 cm Insa i au Desorelle, nici nu se compara cu Mycroginon-ul !!!
Eu i au ac pt ca nu vrem bb si si pt a nu face chisturi pe celalalt ovar.
Multa sanatate !

isabela
membru junior

Romania,
671 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 16/04/2007 :  14:45:56 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj ICQ luiisabela  Trimite mesaj yahoo luiisabela Adauga semn de carte la raspuns Trimite isabela un Mesaj Privat
Eu am avut aceeasi opertie in mai 1997, iar in octombrie 1997 am ramas insarcinata. Nu am luat anticonceptionale.
Singura problema a fost ca, datorita cresterii in greutate in timpul sarcinii, am suferit o eventratie(rupere a muschiului), fapt constatat cand mi s-a facut cezariana. Asa ca pe langa cezariana propriu-zisa mi-a "reparat" si muschiul.
oanaDo
oanaDo
membru incepator

Romania, Braila
489 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/04/2007 :  09:52:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luioanaDo Adauga semn de carte la raspuns Trimite oanaDo un Mesaj Privat
Eu am fost operata in 2003 de chist ovarian seros; mi s-a scos ovarul si trompa. Celalalt ovor este polichistic iar dr mi-a recomandata sa iau mereu anticonceptionale pentru ca daca le intrerup pierd si celalalt ovar.
Acum am facut o pauza de 2 luni dar iau Yasmine.
Voua ce anticonceptionale v-a recomandat medicul?

Oana

"Tragedia vietii consta in ceea ce moare intr-un om in timp ce traieste"
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com