gravida in 7 luni la mare

gravida in 7 luni la mare | Autor: ayla

Link direct la acest mesaj

Buna
As vrea sa intreb daca exista printre voi persoane care au fost la mare insarcinate fiind in 7-8 luni, si daca au avut ceva probleme din cauza asta(contractii, nastere prematura).
Am vrea sa mergem de la 1 iunie, evident ca nu pt distractia noastra, ci in beneficiul copilului, dar inca stau in dubiu, pt ca ma tem de eventuale probleme, cu toate ca nu voi sta la plaja si nici efort prea mare nu voi face, caci am ajutoare
Atunci voi avea cam 7 luni si jumatate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Eu am fost anul trecut cand eram insarcinata in 7 luni si m-am intors cand eram in 8 luni. A fost minunat. Nu am avut nicio problema. Am facut chiar si baie in zilele cand apa era foarte calda. In rest am oripilat pe acolo babele si binevoitorii care imi tot spuneau sa nu mai stau in apa nu cumva sa merg la plaja etc. Am nascut la doua saptamani dupa ce m-am intors, adica la 37 sapt si patru zile.A da si am fost cu acordul deplin al doctorului care mi-a spus ca nu am nicio contraindicatie decat cele de bun simt: sa nu stau la plaja intre orele 10-16 sa nu fac baie in apa rece si sa ma hidratez.

Miruna + Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si eu am fost la mare in 7 luni, so voi merge si anul asta la 6 luni jumate pana la 7, vreo 3 sapt.
Nu e nici o problema
Inotul ajuta f f mult, eu de aceea merg., vreau sa inot minim o ora pe zi.

Sg restrictii:
sa nu stai la soare DELOC, doar sub umbrela, si la orele permise.Sa nu te loveasca valul in burta.
atata:)





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

iti zic si eu ce ti-au zis celelalte fete: atentie la valuri, nu te indeparta prea mult de mal, ca nici efort excesiv nu e bine, hidrateaza-te si nu sta la soare. am vazut multe burtici expuse la soare, si nu e bine, pe copil il deranjeaza lumina. sa porti costum intreg-exista si unele de gravide, eu am luat de la mothercare, si chiar daca e dintr-o bucata, tot sa te dai cu crema pe burtica. ar fi bine sa intrebi totusi si medicul, sa vezi ce zice si el.
si sa nu stai mai mult de 10-10.30, sau inainte de 4.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

fetelor, daca la 7-8 luni vad ac nu e nici o problema, inseamna ca eu pot merge linistita la 5 luni, nu???
dar cu avionul e ok??



Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

10


http://bd.lilypie.com/EvCDp2.png

poza eco bb 8 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

bb_yasmi, e cel mai bine sa calatoresti in trimestrul al doilea, riscul de avort spontan si respectiv nastere prematura fiind cel mai scazut in perioada asta, deci in luna a 5-a e perfect.

Eu am fost la mare in Cuba, in luna a 4-a si a fost ok, doar ca nu prea aveam energie si serile in loc sa dansam si sa ne distram, eu picam de oboseala. Am intrebat obstetricianul inainte si mi-a dat unda verde fara nici o problema. Am mers cu avionul. Pana in luna a 7-a ai voie sa mergi cu avionul.

Ayla, evita bataia valurilor si oboseala excesiva. E important sa te dai des cu lotiune de plaja cu protectie mare pt ca pielea e sensibila in timpul sarcinii, sa porti o palarie cu boruri mari si sa stai sub umbrela cand e soarele f. puternic. Nu uita sa te hidratezi.

Nu sunt de acord ca in timpul sarcinii trebuie purtat costum de baie intreg, adica dintr-o bucata, nu e o regula. Mai ales daca intri in apa, si ai costum intreg, stai dupa aia cu materialul ala ud pe burta, din punctul asta de vedere eu cred ca mai bine e din doua piese. Cui nu-i place sa vada o burtica gravida, sa nu se uite . Numa' in Romania pot exista babe si binevoitori care sa critice o viitoare mamica pt. ca e la plaja...

Sori 38+ cu bb Alexia

AMR 1.5 zile



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Sori multumesc frumos de raspuns si NASTERE USOARA!!!!


Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

10+


http://bd.lilypie.com/EvCDp2.png

poza eco bb 8 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Ayla, iarta-ma ca intervin asa...dar stiu din experienta unei bune prietene: daca apa este rece, IN NICI UN CAZ SA NU FACI BAIE IN MARE!!! Sincer, ma indoiesc ca apa va fi suficient de calda in perioada aceea, intrucat e cam devreme. Daca vrei neaparat sa inoti, opteaza mai bine pt. o piscina incalzita (nici aceea la temperatura foarte mare).
Prietena mea stia ca inotul face bine, asa ca a intrat fara grija in mare (si era luna august!), sarcina avea cam 28-30 de saptamani. A avut contractii si dureri cumplite, care nu cedau nici la no spa nici la scopantil, l-a sunat pe ginecolog care a numit-o inconstienta si i-a spus ca se joaca cu viata copilului, fiindca este total contraindicat sa faci baie in apa rece. Poate si el a exagerat, poate multe alte gravidute au facut baie si nu au avut probleme, dar de ce sa risti? mai bine sa previi astfel de incidente...
Eu sincer m-as bucura de mare si de apa, mai ales ca le ador, dar as intra doar cu picioarele, e mai sigur! Sanatate si nastere usoara! si...concediu placut!

"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

My baby development

Poze cu bebe

34+ si David Cristian



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witchy_witch spune:

Expertii sfatuiesc evitarea soarelui in timpul sarcinii, din mai multe motive. Uite aici un exemplu de articol: http://www.babycentre.co.uk/pregnancy/isitsafeto/sunexpert/


sapt. 20 cu maricel in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

da ce inseamna de fapt apa rece??
pt mine ce trece de 23 de grade e ciorba;-))))))))))



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

Eu sunt acum in luna 7, urmeaza sa plec cateva zile in concediu; chiar daca nu am nici un fel de probleme cu sarcina medicul mi-a spus sa nu intru cu totul in apa rece sau calda (termala) si sa ma abtin sa inot.

Poza 23 saptamani
Mioara 28+ Doru Andrei

Mergi la inceput