Cu ce se spala piatra de marmura?

Cu ce se spala piatra de marmura? | Autor: clau2toma

Link direct la acest mesaj

Va pun inca o intrebare ,poate stie cineva de pe acest forum sa imi raspunda.Cu ce se spala sau se curata piatra aceea de marmura din cimitire? A incercat o prietena de-a mea sa isi spele "viitoarea locuinta" cu detergent si apa ,dar mare lucru nu a facut.Exista ceva special pentru astfel de piatra?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Chiar nu stie nimeni nimic?Nu s-a confruntat nimeni cu asa ceva pana acum?Nu imi vine sa cred.Nu are morti nimeni de pe aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

si ,,apartamentul'' meu viitor tot asa e, de marmura. acum nu ma zdrobesc prea tare cu curatenia, detergent si perie. pt un curatat cum trebuie, sa mearga la asta care le si fac, sa le dea ei la perie de-a lor. stiu doar teoretic, practic nu am facut inca treaba asta. anul asta insa chiar urmeaza, ca mai sunt datoare si cu niste inscriptionari

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Cred ca merge cu apa dar ai nevoie de presiune mare....mai bine il loc de apa si detergent foloseste o piatra abraziva...au cei ce slefuiesc marmura.
si parchetul arata mai bine dupa ce-l raschetezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

marmura din holul institutiei la care lucrez este spalata periodic cu Pronto pt. suprafete pretioase (marmura, granit etc.)

cristina d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

multumesc frumos pt raspunsurile voastre .O sa ii spun prietenei mele ca ar fi indicat ca sa mai slefuiasca inca o data piatra si apoi sa o mentina cu un detergent special de marmura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

acu e okay...ca pretena e in viata ...dar apoi cine o sa faca asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Clau,noi asa am curatat crucea bunicului meu!Se monteaza o perie la flex si se da pe suprafata pietrei,apoi se spala cu apa!Sunt 3 ani de la operatiune si se mentine bine!

"La vita e bella"
poze

marea inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu acum sunt pe langa subiect, dar cum s aiti ingrijesti propriul mormant atata timp cat esti in viata? Da nu mai ai ce spala?? Nu stiu cum m-as simti sa ma duc sa imi fac curat la mormant. Nici nu m-am gandit la asa ceva.

Sa il ajutam pe Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

quote:
Originally posted by anda141

Eu acum sunt pe langa subiect, dar cum s aiti ingrijesti propriul mormant atata timp cat esti in viata? Da nu mai ai ce spala?? Nu stiu cum m-as simti sa ma duc sa imi fac curat la mormant. Nici nu m-am gandit la asa ceva.

Sa il ajutam pe Alexandru




Pai draga Anda eu ce stiu este ca are morti acolo ;pe un frate ,unchi ,tata ,nu stiu si are si ea un loc acolo.Deci chiar daca nu ar avea si ea un loc acolo ,cred ca tot s-ar duce ca sa ingrijeasca pt rudele sale .Si apropo de ce a zis Guestus chiar ca dupa ce o sa se duca si ea nu o sa aibe cine o sa faca nimic ca nu are copii ,nu are nepoti ,ce sa zic ,e naspa rau pt ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

Da, mai intai se slefuieste cu flexul (asta daca are o grosime care sa permita utilizarea flexului, pentru ca prin slefuirea se pierd cativa mm- dar nu e cazul unei astfel de probleme la o cruce) si apoi se poate face o intretinere periodica cu detergenti obisnuiti, sau speciali (cred ca Arcrom au de vanzare in Bucuresti). Insa slefuirea va trebui sa o faca la minim 2-3 ani, daca vrea sa arate bine . In contact cu intemperiile vremii, marmura nu se comporta prea bine, se matuieste, isi pierde luciul si se pateaza (de aceea nici nu e recomandata pentru blaturile de bucatarie, ca o gura de vin sau de cafea cazute pe langa, au compromis-o).
Pentru cei care intentioneaza sa-si faca amenajari exterioare din piatra naturala (si nu ma refer aici numai la "viitorul apartament", ci si la glafuri, trepte, etc), care sa aiba si luciu, cel mai recomandat este granitul, pentru ca are o duritate mult mai mare. Si bineinteles ca si in domeniul asta chinezii au spart piata - exista granite chinezesti mult mai ieftine decat marmura.

Raluca lui David Calin (28.11.2006)
luna a cincea

Mergi la inceput