Concediu de risc maternal

Concediu de risc maternal | Autor: Carmenita

Link direct la acest mesaj

Am o mare rugaminte! Sunt gravida in trei luni si jumatate si am o sarcina cu probleme. Eu am vechime la locul actual de munca 4 ani. Intrebarea mea este ce fac in cazul in care nu mai pot merge la munca din motive medicale? Cum se acorda concediul medical? Cat timp sa poate acorda? Mai indeplinesc conditiile pentru a primi indemnizatia de crestere a copilului?
Va multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Carmenita, concediul de risc maternal e diferit de cel medical! Cel de risc maternal se acorda destul de greu, din cate stiu eu.....si se refera la faptul ca angajatorul nu-ti poate oferi conditii de lucru compatibile cu starea de graviditate, vezi ca e definit in lege.

Dar poti lua concediu medical, bineinteles, combinat medicul ginecolog si medicul de familie. Poti lua 90 de zile ( in ultimele 12 luni calendaristice) iar daca le depasesti, poti merge la comisia medicala, care ti-l prelungeste pana la cel mult 180 de zile. Asta pana la data cand poti intra in prenatal.

Concediul medical, indiferent pe ce perioada si de cine este dat, nu-ti afecteaza nici prenatalul, nici postnatalul si nici concediul de ingrijire a copilului pana la 2 ani! Si, bineinteles, nu-ti afecteaza nici indemnizatia, nu au nicio legatura!

sper ca te-am lamurit cat de cat, numai bine iti doresc!

37w

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenita spune:

Multumesc mult Eseea! Inca o intrebare, aceste 90 zile cum se dau combinat de medicul ginecolog si cel de familie? Cat poate sa imi dea medicul de familie?
Multumesc mult inca o data!
Sarbatori fericite si nastere usoara, ca vad ca mai ai putin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Carmen, din cate stiu eu, medicul de familie iti poate da maximum 14 zile de cm pe luna. dar nu sunt f sigura....Medicul ginecolog iti poate face internare un numar de zile, apoi iti mai da la externare 7 zile ( dar cred ca poate si mai mult, in functie de diagnostic), apoi iti da continuare medicul de familie. Si tot asa.....

Multumesc de urari, la fel iti doresc!

37w

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Minodora spune:

Poti primi concediu de risc maternal daca respecti anumite puncte. Cred ca pe pagina lui Marius gasesti informatii despre concediu de risc maternal (legea). Eu iti pot spune ce am facut eu si am stat in concediu de risc maternal toate cele 120 de zile cat se stipuleaza in lege. Am facut cerere catre angajator cum ca din motive medicale nu pot pune in pericol statutul meu de mamica care alapteaza (se poate lua si inainte de nastre si dupa nastere acest concediu) si din acest motiv am atasat adeverinta medicala (adeverinata medicala obisnuita in care erau trecute afectiunile si de ce nu as putea veni la servici) de la medicul de familie, pe langa aceasta adeverinta am atasat si actul legislativ in care se spune despre acest concediu, iar cererea am facut-o spunand ca vreau sa intru in concediu de risc maternal cu o data ce urma sa vina, deci trebuie facuta macar cu 10-15 zile inainte, astfel ca daca au ceva de comentat sa poti sa iei masuri de protectie. La medicul de familie mergi cu o copie a legii sa nu aiba ce sa comenteze daca ii vine controlul pe cap. Concediul de risc maternal ti-l elibereaza medicul de familie si este necesar sa fie stampilat de cei de la medicina muncii de care apartii. Mergi si catre acest medic de medicina muncii inarmata cu dosarul de legi si norme plus copia dupa cererea pe care ai facuta catre serviciul tau ca sa nu aiba ce comenta si tu sa nu mai faci alte drumuri sa te enervezi. Parafa si semnatura medicului de medicina muncii trebuie pusa undeva jos in dreapta formularului de concediu medical. Dupa ce ai luat si aceasta parafa poti merge sa-l depui la serviciul tau incepand cu data pe care ai precizat-o in cererea catre servici. Eu ti-am descris ce-am facut eu in 2005 dupa nasterea celui de-al doilea copil. La mine a fost mai greu ca eu nascusem deja si toate concediile de risc maternal erau date pentru perioada prenatala, putini citisera legea (sau o citeau o data cu mine) in care se specifica ca poti lua si dupa nastere.
Ceea ce este bine cu acest tip de concediu: nu este nevoie sa-l iei la 14 zile si sa fii nevoita sa treci prin comisie la 90 de zile. Ai dreptul la maxim 120 de zile si il iei o data pe luna.
Iti doresc succes!
Minodora -mama de doi pitici, Mihnea (4 ani si 2 luni si Victor 2 ani si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Daca am concediu pentru risc maternal, sunt platita 100%?
Cel putin acum 3 ani asa era. Sau salariul va fi 85%?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shpiry spune:

Concediul de risc maternal se plateste 75% nu 85% asa cum este platit concediul pentru sarcina si lehuzie.

Multa sanatate!

Shpiry 20+

Mergi la inceput