Retinopatie prematura

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadruta spune:

Buna Alev si eu sunt in situatia ta cum ai povestit si mie mi sa intimplat am un baietel care implineste 5 ani in 4 aug.Este un baietel ffff.alintat si face numai ce vrea el.Ok la ochiul drept a avut dezlipire de retina gradul 4 si stingul gradul 5.Imi pare foarte rau pt. totii copii care au probleme,si noi mergem la bucuresti anual la control ,anul acesta am mers la dr.Balta si nea trimis la oclinica sa-i masoare deoptria pt.ca el a purtat si lentile de contact si ochelari cu doptri dupa ochi si acuma ia citit deoptriele in stil clasic cum se face demult pt. ca nu a stat la aparat, clasic l-am tinut si a plins foarte mult si nea dat ochelari +18 dar nu stiu cit de bine ia masurat.Se pliba prin toata casa nu prea am cu cine ma intelege pt. cind il intreb de ochii ceva nu ma lasa.Daca mai vrei sa discutam astept raspuns de la tine ,sunt noua pe forum,Pa si multa sanatate noua si copiilor nostrii si sotilor nostri.Sa imi scri ce ati mai facut la buc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadruta spune:

Buna Alev si eu sunt in situatia ta cum ai povestit si mie mi sa intimplat am un baietel care implineste 5 ani in 4 aug.Este un baietel ffff.alintat si face numai ce vrea el.Ok la ochiul drept a avut dezlipire de retina gradul 4 si stingul gradul 5.Imi pare foarte rau pt. totii copii care au probleme,si noi mergem la bucuresti anual la control ,anul acesta am mers la dr.Balta si nea trimis la oclinica sa-i masoare deoptria pt.ca el a purtat si lentile de contact si ochelari cu doptri dupa ochi si acuma ia citit deoptriele in stil clasic cum se face demult pt. ca nu a stat la aparat, clasic l-am tinut si a plins foarte mult si nea dat ochelari +18 dar nu stiu cit de bine ia masurat.Se pliba prin toata casa nu prea am cu cine ma intelege pt. cind il intreb de ochii ceva nu ma lasa.Daca mai vrei sa discutam astept raspuns de la tine ,sunt noua pe forum,Pa si multa sanatate noua si copiilor nostrii si sotilor nostri.Sa imi scri ce ati mai facut la buc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadruta spune:

Pt. Andruscka de la Adriana a primit e-mail de la tine si eu tiam trimis un e-mail nu stiu dac l-ai primit si iti scriu aici am vazut ca ai adresa pe gmail eu am adres pe Yahoo, poat iti deschizi adresa pe Yahoo,ca eu nu prea ma pricep sa deschid adresa pe Gmail. Adresa mea de mess este,(alex33@yahoo.com) de astept sa povestim pe mess despre copii nostri.PA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia_31 spune:

Buna am si eu un baietel nascut prematur gr. 1 si a avut retinopatie gr.3 dar acum este bine. Afost tinut sub observatie de dr. Stoica din TM. Imi pare nespus de rau ca acesti copii sunt nevinovati si sufera foarte mult. Claudiu a avut si leucomalacie si d-na dr. oftalmolog spunea ca aceste boli merg mana in mana in cazul lui.Cand am fost ultima data la control la neuro. pt leucomalacie a spus ca este bine si ulterior i am facut si control la ochisori si boala a dat inapoi. Sper din tot sufletul sa fie bine! Va doresc multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

buna am si eu o fetita nascuta prematur,acum are o luna si cateva zile...mie nu mi-au zis nimic doctorii de retinopatie la prematuri,ba chiar au zis ca percepe lumina si ca reflexele ei sunt bune...da cum se depisteaza...sau numai un oftamolog isi poate da seama?

Cea mai optimista mamica!
LauradeBianca Mihaela
Povestea nasterii
Pitica mea
Atat are Bibi
poze burtik
poze cununie & nunta
Lucky
camera lui bibi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns esra spune:

buna ce mai faceti ? nam mai scris demult , imi uitasem parola sant ALEV . lala stii ce te rog eu , nu pirde timpul si fai un control oftalmo micutei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arrianna spune:

lala, cam tarziu raspund, poate deja e inutil, insa acum am citit mesajul tau. medicul oftalmolog poate sa descopere retinopatia de prematuritate si cu cat mai repede, cu atat mai bine. daca inca nu ai fost le medic, e bine sa te duci. eu am 2 fetite gemene nascute prematur, au aproape un anisor acum, si amadoua au fost operste de retinopatie. sunt bine acum, cel putin eu asa cred si asa mi s-a spus la ultimul control. o sa merg luna asta la control din nou. aveti grija de voi! va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

Mai bine mai tarziu decat niciodata... si sper sa fie bine fetitele tale...multa sanatate
Am fost si noi la un control am avut retinopatie gradul unu si din fericiri s-a retras...chiar acum cateva zile am fost iarasi la control si suntem bine
Pt toate fetele...aveti incredere in DUMNEZEU si va fi totul bine...eu m-a rugat mult la El si mi-a salvat puiu,pe langa retinopatie ea a trecut milimetric pe langa moarte,dar acum e foarte bine multumesc lui DUMNEZEU

Cea mai optimista mamica!
Laura de Bianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea NOU!!!
Bibi se face mare


In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_c2510 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_t

Alev, fetita mea are sechele de la RP, are 4 ani acum. Daca pot sa te ajut cumva, sunt aici.
Au mai trecut prin asta Sara(http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89863)
lazy, si cred ca si alte mamici de prematuri - sunt sigura ca iti vor raspunde.
Spune-ne mai mult, in primul rand ce varsta are copilul.

Mergi la inceput