oua vopsite in coji de ceapa

oua vopsite in coji de ceapa | Autor: speed

Link direct la acest mesaj

fetelor, n-am reusit sa fac rost de vopsea de oua anul asta...(aici nu se gaseste) va rog explicati-mi metoda de vopsire in coji de ceapa..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

foi de ceapa rosie ca sa iasa ouale mai ruginii , sau ceapa "normala" aure ca sa iasa ouale mai galbene....

variante:
- pui foile de ceapa sa le usuci putin in cuptor ( sa nu le arzi) si apoi in apa intr-un vas le fierbi pina scade apa si se coloreaza ... Adaugi ouale si le fierbi in lichidul acesta.. asa ai siguranta ca se coloreaza bine
- foile de ceapa uscate le tai cu foarfeca in patratele mici, le pui in ciorap si invelesti oul cu ele , legi ciorapul si fierbi oul ... o sa iti iasa un ou cu multe culori si model mai deosebit ...
- eu am avut intr.-un an foi de ceapa rosie si le-am fiert impreuna cu 2 pliculete de ceai de fructe de padure ... apoi am fiert ouale in acest lichid .. au iesit oua frumoase usor visinii ...

off topic :
Ceaiul este natural si chiar dc fierbi mai mult oul si intra aroma prin coaja ii da un gust deosebit... Am vazut la tv "oua marmorizate ", a facut un ceai negru mai puternic , fiert sa scada lichidul cam la jumatate .. apoi a introdus ouale si le-a fiert cit sa iasa tari, inainte cu 1 minut de sfirsit le-a scos din ceai , le-a batut usor cu coada unei lingurite sa se crape coaja dar nu de tot si le-a mai pus la fiert .. ceaiul a intrat s mai bine in ou si prin crapaturi a lasat dungi colorate mai intens ...cu astfel de oua poti orna salate sau sa le servesti ca aperitive ...

edit:
eu le voi colora cu hirtie creponata .. era anul trecut o discutie despre cums le colorezi cu hirtie creponata si otet ... e mai usor si poate gasesti hirtie creponata .. poti sa combini culori si iti ies oua multicolore sau fiecare ou alta culoare .. Ouale fierte se invelesc in hirtei creponata si se avalesc prin otet ( il tii intr-i farfurioara ), apoi le lasi sa se raceasca pe niste ziare si cind s-au uscat le desfaci si le vei gasi gata colorate ... Secretul era sa fie ouale fierbinti cind le invelesti in hirtie si le uzi cu otetul ... Atentie ca pateaza miinile !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

multumesc frumos!! abia astept sa ma apuc de vopsit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

uite aici si discutiile de anul trecut poate te inspiri ..
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72649
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74073
eu am facut oua colorate in hirtie creponata si abia apoi am aflat mai multe secrete ( de ex sa nu las ouale sa se raceasca ca nu mai iese culoarea atit de bine din hirtie ) deci merita sa citesti ambele discutii ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Eu tin minte cand eram mica, vecina mea vopsea in fiecare an cu coji de ceapa. strangea diferite frunze, trifoi, coada soricelului si le punea pe ou in ciorap, iar dupa ce ouale erau fierte si le scotea din ciorap, ramaneau modelele de la frunze. erau tare frumoase.
sa cumperi oua albe pt vopsit.

cineva mi-a mai zis ca inainte de a baga oul in vopsea, il leaga cu cateva gumite si pe orizontala si pe verticala, si a zis ca ies super frumoase.si oul se coloreaza iar acolo unde au fost gumitele raman dungulite albe, poate incerc si eu anul acesta.

Sanatate, Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Azi la scoala ne-a invatat o colega cum sa vopsim ouale "modern"cu hartie creponata.Se umezeste hartia cu otet diluat cu putina apa daca-i prea tare, se inveleste fiecare ou in parte si se lasa sa se usuce, dupa care se inlatura hartia si se ung cu slanina sa luceasca. Maine probez si revin sa va spun daca merita sa incercati.

http://community.webshots.com/user/tincadiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Dar de ce nu cumperi sticlute cu vopsea alimentara? Tare frumos ies!
La raionul de necesitati pentru copt (nu stiu cum sa traduc) pe langa praful de copt si alte minuni au si sticlutele astea.

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

nu m-am gandit la vopseaua alimentara...am sa ma uit azi sa vad ce gasesc.
crista, am citit si celelalte subiecte si nu m-am lamurit pana la urma daca trebuie pus otet sau nu cind folosesc cojile de ceapa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

nu se pune otet la foile de ceapa .... se coloreaza foarte bine si usor numai prin fierbere .

ina_nz cum se vopsesc cu vopseaua alimentara ?
- le ungi cu pensula ?? le tamponezi cu o bucata de vata ?? cind sunt deja fierte
- sau le fierbi in apa cu vopsea??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Se fierb ouale si se racesc putin.
Apoi se rastoarna vopseaua nediluata in niste boluri mititele sau in paharele si se tin pana se coloreaza.

Cred ca se poate si cu pensula dar nu am incercat

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

multumesc mult ..

Mergi la inceput