Lapte de capra pentru bebelusi ?!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Rall, merci, o sa casc okii la pridusele napolact.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Uite ce-am gasit si eu despre laptele de capra referitor la bebelusi, mesaj venit din partea unui specialsit.

e in engleza, dar banui ca si cu putine cunostinte de engleza, textu le de stu lde usor de descifrat.
Dear Dr. Sue,

I am raising my three month old grandson. He has always spit up a lot on his formula. I feed the rest of the family goat's milk, because I feel that it is much healthier than cow's milk, and so I recently started giving him goat's milk, too. He hardly spits up at all on it! How do you feel about goat's milk? (We have our own goats.)

Grandma

Dear Grandma,

I cannot recommend raw goat's milk for an infant under a year of age, for several reasons. First, the use of any raw (unpasteurized) milk brings with it a risk of disease; especially from a bacterial
infection called brucellosis. Brucellosis can cause such symptomsas weakness, fever, exhaustion, body aches, joint swelling and pain, loss of appetite, nausea, abdominal pain, constipation and weight loss. Worst of all, since so few people are exposed to raw milk these days, your baby could be sick for awhile before anyone thought to ask whether he had been given unpasteurized milk.

Secondly, raw goat's milk is significantly low in folic acid, a nutrient that is needed to build healthy red blood cells. Basically, a baby that is receiving goat's milk as their sole source of nutrition WILL develop anemia. Folic acid deficiency also affects a baby or child's immune system: all types of immune response can be affected, including the function of white blood cells and antibody production. Some commercially prepared forms of goat's milk do have folic acid added, but I would not use any product that did not clearly state that on its label. Folic acid is unfortunately not available in any of the liquid vitamin preparations, because it is not stable in liquid form.

Thirdly, goat's milk must be properly diluted to be fed to infants, since it is too high in both potassium and chloride as well as in total mineral content. Feeding this overly concentrated
liquid can cause the baby's circulating blood to become too concentrated, leading to a condition called hypertonic dehydration that can be life-threatening. Once the goat's milk is diluted, it then
becomes too low in carbohydrates, so they must be replaced in the form of rice syrup, corn syrup or dextromaltose, in the correct amounts.

Raw goat's milk is also low in Vitamin D (necessary to properly use calcium), iron, and Vitamin B 12 (both also necessary to prevent anemia). The bottom line is that, in order to make goat's milk appropriate for your baby, you would have to use a commercially prepared, pasteurized product. You would then have to learn the proper dilution for age, and dilute the milk. If your product did not have added folic acid, you would have to research the required amount of that nutrient, find it at
a local health food store, and mix it each time you fed the baby (remember, it's not stable in liquid form). You would have to add the appropriate amount of carbohydrate to the formula. And
finally, you would have to give the baby a vitamin supplement containing at least vitamin D and iron.

On the other hand, for the rest of your family, and for the baby once he reaches a year of age, there are some reasons to believe that (pasteurized) goat's milk is a healthy alternative to cow's milk, especially if anyone in the family is truly milk allergic:

Many commercially prepared goat's milk products are free of antibiotics and pesticides and added hormones.

The fat particle of goat's milk is naturally smaller and forms a curd that is easier to digest, so it does not need to be homogenized like cow's milk. Homogenization is the process of artificially breaking up the fat globules present in milk. When these fat globules are broken up mechanically, however, it appears as though an enzyme called xanthine oxidase is freed in unusual amounts. This enzyme MAY play a role in arteriosclerosis (the laying down of fatty deposits in your arteries).

Goat's milk has 25% more vitamin B6, 47% more vitamin A, 350% more niacin, 13% more calcium and 27% more selenium.

Although goat's milk does contain casein, which is the offending protein in cow's milk allergy, goat's milk proponents say that it has only trace amounts of alpha S1 casein, which has the highest incidence of allergic reactions.

Proponents also say that the smaller curd allows it to be digested much more rapidly, so that even if an allergen is present, the body is exposed to it for a much shorter time.

By the way, for those of you who shudder at the thought of goat's milk, reportedly it does not have a terribly strong odor or taste if the buck is kept away from the lactating goat, and if the goat's diet is properly monitored.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutza78 spune:

Eu nu cred ca se gaseste lapte de capra de la Napolact. daca cineva stie vreo firma, spuneti va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Try, ar trebui sa traduci in mare ceea ce ai scris, pentru ca eu, de exemplu, nu am facut nici o ora de engleza si sincera sa fiu, ma intereseaza subiectul. Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daliaailad spune:

Si eu stiam ca nu se da lapte de capra la sugari din cateva motive. Alte motive le-am gasit in raspunsul postat de try


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Iata si traducerea, pt doritoare:

Draga Sue,

Imi cresc nepotelul de 3 luni cu lapte de capra. A vomat dintotdeauna o gramada cat a fost hranit cu formula. Toti ceilalti membrii ai familiei beau lapte de capra pt ca eu cred ca e mult mai sanatos decat cel de vaca si recent am inceput sa-i dau si celui mic de 3 luni lapte de capra dupa care a incetat sa mai vomite (o face foarte rar). Ce parere ai de laptele de capra? (avem propriile capre).

Bunica



Nu pot recomanda laptele proaspat (adica nefiert) de capra pt un bebelus sub 1 an pt mai mutle motive. Unul este ca folosirea oricarui lapte nepasteurizat poate adduce risc de imbonavire; in special al imbolnavirii cu bacteria numita brucellosis. Brucellosis poate cauza simptome ca slabire, febra, extenuare, dureri corporale, umflari de incheieturi, pierderea apetitului, greata, dureri abdominale, constipatie si pierderei ngreutate. Si mai periculos, din moment ce f putini oameni in ziua de astazi mai consuma lapte crud, este ca bebelusul tua paote sta mult timp bolnav pana cineva se gandeste sa intrebe daca a consumat lapte nepasteurizat.

In al doilea rand, laptele de vaca e sarac in acid folic, un nutrient care este necesar formarii de cellule rosii sanatoase din sange. Practic, un bebelus care e hranit doar cu lapte de capra VA deveni anemic. Deficienta de acid folic de asemenea afecteaza sistemul imunitar al bebelusului: toate tipurile de imunitate pot fi afectate inclusand functionarea celulelor albe si a anticorpilor. Unele forme comercializate de lapte de capra au acid folic adaugat, dar nu as consuma nici un fel de cutie de lapte de capra care nu are aceata mentiune pe eticheta. Acidul folic nu este din nefericire disponibil in stare lichida (sub forma de vitamine spre exemplu) pt ca nu e stabil in forma lichida.

In al treilea rand, laptele de capra trebuei sa fie diluat in anumite proportii pt a hrani un bebelus pt ca este foarte bogat in potasiu si chloride, precum si in minerale. A hrani un bebelus cu un astfel de lapte prea concentrat poate cauza bebelusului o concentratie prea mare in sange ceea ce poate duce la o conditie numita deshidratare hypertonica care poate fi fatala. Odata ce laptele de capra este diluat devine apoi prea sarac in carbohidrati, deci va trebui ca ei sa fie suplimentati cu surop de orez, sirop de porumb sau dextromaltoza in concetratiile necesare.

Laptele crud de capra este de asemenea sarac in vit. D (necesar pt asimilarea calciului), fier si vit. B12 (ambele necesare pt prevenirea anemiei). Concluzia este ca, daca vrei sa faci laptele de capra sa fie potrivit pt un bebelus, trebuie sa folosesti un lapte coemrcializat pe piata, pasteurizat. Apoi va trebui sa inveti s ail diluezi in proportiile necesare pt varsta corespunzatoare a bebelusului. Dacalaptele nu adaos de acid folic, va trebui sa gasest icare-i cant de acid folic necesara varstei bebelusului, s-o cumperi de la farmacie si s-o mixezi cu laptele de fiecare data cand ii dai bebeluslui sa bea laptele. Nu uita ca acidul folic nu este stabil in forma lichida. Apoi va trebui sa adaugi cant. necesara de carbohidrati. Si in final sa dai bebeluslui supliment de vitamina D si fier (cel putin).

Pe de alta parte, pt restul familiei tale si pt bebelus (odata ce a trecut de 1 an) sunt unele motive care ne fac sa credem ca laptele pasteurizat de capra este o alternative sanatoasa la laptelui de vaca, mai ales daca cienva din familie este cu adevarat allergic la lapte.
Multe din produsele comercializate din lapte de capra sunt fara antibiotice, pesticide si hormoni.

Grasimile din laptele de capra sunt mai mici (ca dimensiune) si sunt mai usor dedigerat, deci nu e nevoei de omogenizare ca in cazul laptelui de vaca. Omogenizarea e un process artificial de rupere a globulelor de grasime prezente in alpte. Cand aceste globule de grasime sunt sparte mechanic, se pare totusi ca o enzima numita xanthine oxidase este eliberata in cantitati anormale. Aceasta enzima SE PARE ca joaca un rol in arteroscleroza (ingrosarea vaselor de sange pri ndepuneri de grasimi pe artere).

Laptele de capra are 25% mai mutla vit. B6, 47% mai multa vit. A si 350% mai mult niacin, 13% mai mult calciu si 27% mai mult selenium decat laptele de vaca.
Totusi laptele de capra contine si caseina care este principalul motiv al alergiilor la laptele de vaca. Sustinatorii latelui de capra spun ca el contine doar cant foarte mici de alfa S1 caseina, nr 1 in randul reactiilor alergice.
Sustinatorii de asemenea spun ca globulele de grasime mcii permit laptelui de capra sa fie mai repede digerabil si, chiar daca un alergen este present, timpul de reactie al organismului e prea scurt.

Pt cei care se stramba la ideea de lapte de capra, el nu are acel miros sau gust puternic daca galeata de lapte muls este tinuta departe de sursa (capra, adica) si daca dieta caprei este monitorizata corect.


"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_S spune:

Buna,

laptele de capra este foarte bun !
are compozitia similara cu cea a laptelui matern

E necesara o mai buna documentare in acest sens.

O prietena de-a mea a nascut si nu a avut lapte, si a trebuit sa dea lapte praf bebelusului. Si la cateva luni a facut niste teste si a descoperit ca pt bebelusul ei cel mai potrivit e laptele de capra.

laptele praf:
- era foarte greu digerabil - au aparut colici, burta umflata, chiar daca flora intestinala era buna, copilul facea caca rar si avea mereu burtica umflata (colicii au trecut cu bonisan)
- i-a cam infundat copilului sistemul limfatic (ganglionii de la nivelul fetei erau umflati, pielea era diferita etc.)

laptele de capra:
- la scurt timp dupa consumarea lui, copilul a avut scaune normale, sanatoase
- burtica a scapat de depuneri si de gaze
- pielea copilului a devenit curata
- ganglionii limfatici si-au revenit la dimensiuni normale si sistemul limfatic a demonstrat ca functioneaza la parametri normali


In Bucuresti se poate furniza lapte crud de capra (pe care il fierbeti, daca doriti) si branza de capra.
Detalii: www.laptesibranzadecapra.ro/" target="_blank">http://www.laptesibranzadecapra.ro/


PS: Laptele de capra se poate da de la 9 luni - unii medici pediatri chiar recomanda de la 8 luni - varsta la care din punct de vedere al dezvoltarii sistemului digestiv se considera ca copilul poate digera.
Cine vrea la acea varsta sau mai devreme,
sau cine isi face probleme ca nu poate digera, sa ii dea copilului SANZYME - enzime pt sistemul digestiv, si fie ca copilul consuma lapte praf, fie ca are colici, fie ca consuma lapte de oricare, enzimele il vor ajuta sa digere si sa asimileze mai bine.

Mod de administrare la inceput - mai intrebati dar eu stiam ca se da diluat cu ceai de musetel. Urmariti reactiile copilului si daca totul e ok puteti continua.

Prietena mea a vrut sa faca trecerea treptat, dar copilul a acceptat imediat laptele de capra si acum nu mai suporta laptele praf...

Atitudinea naste altitudinea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Da, si eu la ac ferma comand. Deocamdata doar pt noi, baietelul meu are doar 15 luni si prefer sa-l tin pe formula. Nu manifesta un entuziasm deosebit pt alimentele solide, iar carnea o accepta f greu, iar de cand cu caldurile astea nici nu vrea sa o vada!

In plus fata de laptele formula cu cereale el papa; iaurt (numai Tnuva), avocado, banana, branza, galbenus de ou, biscuiti intre mese. Culmea e ca, desi e in permanenta miscare e in grafic cu greutatea, de fapt e chiar f bine facut, un pusti puternic!

Asta inseamna ca laptele pe care il bea la fiecare masa ii da ceea ce ii trebuie totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatto spune:

Scuzati ca ma bag si eu ca musca in lapte..... ,in Italia am vazut un documentar,se vorbea despre mamele care nu pot alapta dupa nastere,spuneau ca laptele care este la fel ca si cel matern este laptele de magarita.Este cam rar si se poate gasi in diferite zone.Despre laptele de capra nu am auzit nimic,stiu ca-l poti da copilului dupa 2-3ani.


ALESSIA 1/08/2007
http://tatto.weblog.ro
http://en.fotoalbum.eu/tatto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatto spune:

Am gasit un subiect despre acest lapte, din pacate este in lb italiana,dar nu este greu de inteles.
http://it.wrs.yahoo.com/_ylt=A1f4cfjU1nRKfv4AOkgbDQx.;_ylu=X3oDMTE1MHRpZjg1BHNlYwNzcgRwb3MDMQRjb2xvA2lyZAR2dGlkA0lUMDYwNV82MDU-/SIG=11dgh48m7/EXP=1249257556/**http%3a//www.latteasina.it/

ALESSIA 1/08/2007
http://tatto.weblog.ro
http://en.fotoalbum.eu/tatto

Mergi la inceput