elenica lu' mamica

elenica lu' mamica | Autor: nusicasiely

Link direct la acest mesaj

de mult timp tot incerc sa imi fac timp ,sa va spun si povestea noastra.sper sa o pot spune dintr-o data,in functie de cat e de cuminte fetita mea de aproape 5 luni.

totul a inceput acum 4 ani,cand am inceput sa ies cu Bogdan,cel ce urma sa imi fie ,mai tarziu sot.
m-a invitat la ziua lui,implinea 21 de ani.m-a invitat cu prietena mea cea mai buna,iar noi nu stiam de care ii place cu adevarat.
pe la miezul noptii am decis sa ne plimbam cu masina,si din una-n-alta,am decis ca ne-am potrivi sa fim impreuna.au inceput intalnirile,si apoi asteptarea,ca el ar fi facut nunta in doua luni,dar eu eram anul 3 la facultate.asa ca am mai asteptat un an,si am facut nunta in ziua cand am implinit 1,5 ani de cand eram impreuna.
dupa nunta,am inceput sa vorbim de copil,dar am hotarat ca suntem prea tineri,si sa ami asteptam.dupa un an de la nunta,deja toti isi pierdusera rabdarea si ne stresau sa avem un copil.a incepus sa ne surada ideea,si m-am hotarat sa nu mai iau anticonceptionale,si ce o fi o fi.dai zor pe noi,si pe toti care stateau cu gura pe noi.,ca nu se poate sa nu avem,ca de ce nu raman.eu le tot explicam ca mai trebuie sa mai asteptam cateva luni,ca nu e bine imediat dupa ce nu mai iei pastile,dar stiti voi,toti sunt experti in sfaturi.
in cele din urma ne-au lasat in pace,pentru ca se faceau planuri de nunta la cumnata-mea.si vine logodan ei,o organizam,dai cu sampanie,dai cu munca.trece.mie deja imi intarziase,dar asta e ceva obisnuit,sa imi intarzie si o luna jumate.toti imi spuneau ca o sa raman greu ca nu imi vine regulat.
in sfarsit,ne mai linistim,eu trag curent la servici si imi intepeneste gatul.toti sar pe mine cu gura sa iau antibiotice,pentru ca nu imi mai trecea o raceala "nesuferita".
imi trece gatul,fara pastile,si ma hotarasc sa ma tratez.dar mi-am zis sa imi fac un test de sarcina,asa ca tot imi faceam lunar,ca tot eram racita si sa ma tratez.il iau intr-o vineri cand veneam de la servici si eram forte obosita,ma duc la baie,il fac si ce sa vezi?doua liniute.imi spun ca nu e bun,citesc pe el ca se poate sa apara si daca ai o dereglare,asa ca ma duc la alta farmacie,sa iau test de la alta firma.iau,vin acasa,in fac:iar doua liniute.
bucurie mare.ma gandesc sa ii spun sotului la telefon,dar imi dau seama ca ar veni acasa intr-un suflet si poate face vreun pocinog.
asa ca ma hotarasc sa il astept,dar nu mai aveam rabdare.ma tot uitam la teste sa ma asigur ca nu dispar liniutele.
vine sotul acasa,obosit,ca doar era vineri seara,ii sar de gat si ii spun.ramane socat saracu.ne hotaram sa plecam sa cautam un ginecolog,la 6:30 ,vineri seara.nu am gasit,dar am sunat la un ecograf,pentru a doua zi dimineata.
nu spunem la nimeni,si a doua zi la 9 ne infiintam la doctor.imi zice ca nu se vede nimic,dar sa beau 2 litrii de apa,sa astept pana nu mai pot sa tin si apoi sa intru.il ascult,imi iau apa si dai si bea pana mi s-a facut greata de la apa.apoi dai si asteapta,ca omu' mai avea pacienti programati.intru iar,se uita la burta,si ma intreaba:"auzi,tu de ce ai venit?"ii zic,"sa vad daca am bebe.pai,zice omul,ai o sarcina de 7 saptamani si o zi,deci esti in a-8-a saptamana de sarcina.am ramas socata.va dati seama,ca raceala mea era cu ochi.plec acasa,ca sotul a trebuit sa plece mai devreme,si il sun.el era la maica-sa.nu va spun,bucurie mare.imi sun si cea mai buna prietena,care era insarcinata in 3 luni,ne intalnim,ne veselim.
acu,toata sarcina am fost bine,eu am avut greturi de vreo 3 ori,si atunci seara,ca dimineata nu prea cred ca le simteam.eu plecam la servici la 6 dimineata.
incep sa cresc in burta,ma plimb peste tot,la mare,la munte.
imi gasesc o doctora la bucuresti,ca dupa cate a patimit prietena mea la ploiesti,ma hotarasc ca eu nu vreau,imi gasesc pe la 7 luni,si ma duc cuminte la controale.la ploiesti mi se spusese ca am fata,bucurie mare.
in septembrie e nunta cumnatei,dai si munceste,ma sint obosita si ceva dureri,dar ,slava Domnului,nu a fost nimic.
la bucuresti mi se confirma ca e fata,si ca e bine,si imi spune doctora ca daca trece de 3kg imi face cezariana ca sunt mica de statura si nu pot si ma chinui degeaba,ca se poate ajunge si la forceps.
normal ca ma sperii si accept,dar ca mai vorbim.
buuuun.imi zice sa ma astept in ultimul week-end din octombrie,ca e bebe maricel,daca nu luni la control.in week-end nu se intampla nimic,asa ca luni cu bagaje,ma duc la bucuresti la control.ma consutla,imi zice ca bebe nu se grabeste,ca termenul meu limita e oricum pe 10 noiembrie,asa ca sa mai stau cuminte o saptamana si lunea urmatoare sa o caut la maternitatea bucur,ca ma interneaza si ma si opereaza in aceeasi zi,ca bebe are deja 3,400kg,si ca daca vreau sa ma internez de miercuri ca sa ma stie acolo.eu refuz,de teama ca ma plictisesc,eu ne mai fiind internata vreodata in spital.
ma duc acasa,sunt foarte cuminte.vine luni,plecam cu bagaje si cu soacra ,ma duc la spital,ma consulta si imi spune ca daca vreau sa mai astept,ca e totul bine,colul bine inchis.ii spun ca sunt din ploiesti si nu ma pot plimba,asa,pe drumuri.atunci se hotaraste sa ma interneze,dar sa trimit sustinatorii acasa, sau la plimbare,ca au de asteptat.
nu va spun,ca asa zisul control de la maternitate nici nu se compara cu controlul de la cabinet.asta pe fuga,fara gel ca sa nu usture,fara halat.stau sa imi faca internarea vreo ora.ii expediez pe toti,ma schimb,ma aranjeaza acolo,dai si baga prin buzunare cate o atentie,ca de.vin doua asistente sa ma duca la etaj.intreb,unde si mi se spune ca la sala de nastere.le explic cum ca sunt programata la cezariana,dar mi se raspunde ca asta nu e treaba lor,ca lor asa li s-a spus.ma duc la etaj,mi se ia sange,iar mi se pun 100 de intrebari si ma "cazeaza"intr-o camera cu inca o fata care urma sa faca cezariana si cu o fata ce nastea normal.pe holuri se auzeau tipete,ca in filmele e groaza,si eu cu cealalta tipa cu cezariana incepem sa ne felicitam ca nu nastem normal.
mie imi era foame, ca imi zisese doctora sa nu mai mananc de seara si nici sa nu beau apa si eu am ascultat,cuminte.
ciudat era ca nu imi era frica,deloc.incerc sa citesc,nu reusesc,ma plictisesc enorm.la ora 13 vine doctora sa imi zica sa nu mai mananc nimic.eu ma uit uimita la ea si ea pleaca.iar vin sa mai completeze foi,eu fac misto cu fetele si cu asistentele,cara ma puneau sa dau declaratii,iar ma mai rade cineva pe burta.pe la 4 vine doctora sa imi spuna ca ea se duce sa se spele,ca urmez in 30 de minute.
eu intru in panica,dar nu din cauza operatiei,ci din cauza ca am lasat banii pentru anestezist la soacra-mea care se ratacise in bucuresti.il sun pe sot,care se lupta sa ajunga la mine si cand crede ca poate vine anestezistul sa ma ia la operatie.avea un halat cu buzunare mari,ma ia pe dupa umeri si ma prind de aluzie,dar nu aveam ce sa fac.plec cu el,inchid si ascund telefonul in bagaj,ca asa mi se recomandase,si mi se face frica,ca eu nu ma mai trezesc din anestezie,ca ce face sotul singur pe lume si cu copil mic,si alte aberatii pe care le poti gandii atunci.
ajung intr-o sala imi las bagajul,apoi intru in sala de operatii.acolo,dezamagire totala.un pat stramt,urat,nu cu vazusem eu prin filme.urmeaza faza cu :jos textila, ma asez si incep toti sa imi caute vene,ca nu se gaseau,si aia,unica existenta fusese sparta cand mi s-a luat sange.ma chinuie doi la o mana doi la o mana si mi se gasesc pe amandoua si nici unul din aceia nu vroiau sa scoata acul,ca e mai buna a lui.
anestezistul sef are ultimul cuvant si raman cu o branula.imi baga sonda in vezica(cah,ce ustura).imi pune masca,sa adorm,eu nimic.ma pune doctorul sa deschid gura sa trag in piept,eu nimic.acum,ei se grabeau,ca eu amortisem,dar nu adormeam ,si trebuiau sa scoata pe bebe.ma pune sa inchid ochii si eu in cele din urma adorm,zicandu-mi in gand,ca nu.mi s-a parut ca a durat 5 minute,m-am trezit pe masa,si am inceput sa ma inec cu furtunul pe care il aveam pe gat,pana s-a prins cineva si mi l-a scos,ca ma sufocam.
m-au dus la reanimare,si acolo eu tot intrebam de zor(mi s-a spus,ca eu nu imi aminmtesc)daca fata mea e frumoasa(eu vroiam sa intreb daca e sanatoasa).
ma durea tot si nu imi trecea cu nici un calmant.am petrecut o noapte de chin,ca mi-era sete si nu era nici o asistenta sa imi dea apa,si sticla era in spatele meu.ele se culcasera,cu toate ca sotul cotizase la toate,dar asa e acolo,daca e o doctorita mai blanda ele dorm si se trezesc la 5:30(intr-o noapte a dormit uan la noi in salon,cezand ca noi nu am auzit-o).
a doua zi am auzit eu ca daca te dai repede jos,te duc la bebe.la 9 dimineata eram in picioare,cu branula in mana si cu sonda dupa mine si cu o asistenta,ma plimbam de zor,ca nu stiau cum sa ma mai convinga sa ma asez inapoi.
ma asez in pat,dar nu statea bine asa ca ma sprijin,in fund,de perete si ma asez turceste,de radeau asistentele,ca ele nu pot sta asa nici neoperate.insist sa mi se scoata sonda,mi se scoate si ma trece sa merg la baie.ma duc,si pe drumul de intoarcere,in celalalt salon de reanimare,ma intalnesc cu fata cu care stateam la sala de nastere,cea cu cezariana,si ma asez pe patul ei la o mica sueta.stam ce stam si ma trezesc cu asistentele ,care se speriasera ca am plecat la baie si nu m-am mai intors.ma intorc in pat,si vorbesc cu o fata care fusese operata de aceeasi doctora cu cateva ore mai devreme,care avea baiat,si care nu isi vazuse copilul inca.mai vin niste proaspat operate si eu ma uit la ele sa vad cum reactioneaza,bineinteles ca la fel.mi se face mila de una si ii dau apa de zor,ca imi amintesc ca mie nu mi-a dat nimeni si e rau.pe dupa-amiaza,de gura noastra,mergem la bebe,dupa ce venise si sotul,sa ma sustina,si o vad.era asa de frumoasa,ca am inceput sa plang.
a doua zi,hai sa ne mutam cu bebe.mi se explica,ca exista si rezerve particulare,care nu erau asa de scumpe,si optez pentru aceea pentru ca celeallte erau groaznice si incomode.ma mut cu tipa care avea baiatul si primim bebelusii.bineinteles ca nu ne descurcam,dar cu multa bunavointa de la noi si de la asistentele,carora le cotzam,ne-am descurcat. vineri,a-5-a zi,ne-am intors acasa.
si de abia acum incepe adevarata aventura.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

succes in aventura care continua! sa va traiasca bb si sa fie sanatos!

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

sa-ti traiasca bebe mic si sa se faca mare si pufos!

mami_papatot 21+ cu Honey mica

http://community.webshots.com/user/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

Mergi la inceput