Faringita la un bebe de 4 luni

Faringita la un bebe de 4 luni | Autor: oradeanca

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

bebelusul meu de 4 luni a fost diagnosticat cu faringita acuta de catre Dr. de familie si i s-au prescris antibiotice (Ospexin). Eu si sotul meu am fost raciti, dar ne-a trecut, iar BB a mai stranutat din cand in cand. In schimb de ieri dimineata BB a facut febra - 38, 38,3 a fost maxim ieri seara. La consultul de ieri, dupa ce deja facuse febra, Dr. nu a vazut rosu in gat, dar cand am spus azi ca a reaparut febra si aseara s-a uitat din nou si ne-a prescris antibioticul. Febra am combatut-o cu Efferalgan pediatric, l-am curatat in nas cu ser fiziologic pentru ca avea mucozitati si dupa priceperea mea in gat nu pare rosu, iar citind mai multe pe forum am vazut ca in general antibioticele NU SUNT RECOMANDATE SUB 1 An. A mai trecut cineva prin asa ceva? Sa ii dau sau nu, in conditiile in care a fost un bebelus fara nici o problema pana acum si il alaptez exclusiv la san.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, nu stiu ce sa fac.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirelacarmen spune:

Buna!Eu am patit asa cu bebele meu,adica a facut febra tot la 4 luni si cu toate ca sunt impotriva antibioticelor i-am dat in final .A evoluat bine.Daca nu stii ce sa faci mai cere parerea unui medic.Daca si al 2-lea zice sa-i dai probabil e necesar sa-i dai.Sanatate la bb.Mirela

olaru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Nici eu nu sunt de acord cu antibioticele, motiv pentru care am fost la Dr. Culcer, care a imunizat-o pe Tea cu Immuno Baby, Propol Pur si Lantigen B. Totusi, inainte de 6 luni e bine sa dai copilului antibiotic, pentru a-l feri de complicatii (depinde cat de grava e raceala, pentru ca oricum antibioticul nu actioneaza impotriva virusului, ci numai impotriva bacteriei).

Medeea, mamica de bebe Tea - 17 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oradeanca spune:

Am fost si la un al doilea medic, care mi-a recomandat acelasi tratament. Cu durere in suflet am inceput tratamentul cu antibiotice si acum pare mai bine. Sper ca nu am gresit.
Va multumesc pentru raspunsuri, am sa caut mai multe despre imunizarea de care spuneai Medeea - sa vedem daca si la noi in orasel se gaseste cineva deschis la metode alternative...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Imi pare tare rau ca bebelusul tau e bolnavior! dar nu te speria, tratamentul isi va face efectul si va fi bine!
Si eu am patit-o cu Maria, fata mai mare, chiar inainte de vaccinul de la 6 luni! Diagnosticul: faringita. Eu i-am administrat antibioticul si fata s-a vindecat. Chiar daca il alptezi exclusiv pot aparea viroze respiratorii. E mai bine sa ii dai tratamentul, fiindca se poate agrava si coboari infectia spre plamani!
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oradeanca spune:

multumesc mult Lavinia pentru incurajari - mie mi se pare ca se simte mai bine, sa vedem ce va spune Dr. la control.
Oricum, pe viitor as incerca ceva naturist, pentru ca am citit ca efectele antibioticelor se vad in timp (ma refer la efectele lor negative)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oradeanca spune:

Revin cu o rugaminte urgenta, daca stie cineva : desi dimineata a fost ok, acum e foarte ragusit - asta dupa cunostintele mele medicale inseamna laringita. Ce sa fac? Dr. mi-a spus sa continui antibioticele ca si pana acum - Ospexin si sa ii dau nurofen de 3 ori / zi in loc de Efferalgan. Intrebarea mea este : dupa aproape 4 zile de antibiotice nu era cazul sa fie mai bine nu mai rau? Ce sa ii dau - dr. mi-a mai spus ca daca va fi ragusit in continuare ii va da prednison, dar eu stiu din eperienta proprie si nefericita ca este un medicament tare aiurea. Ce sa fac?

Va rog sa ma ajutati, sunt foarte suparata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

oradeanca Miruna mea a avut faringita cand avea 6 luni, am tratat-o cu antibiotic (augmentin) apoi am patit exact ca voi..a aparut raguseala...i-am dat HOMEOVOX (sunt preparate homeopate de la Boiron, n-au contraindicatii) si cam atat. Nu prea ai ce face, o sa-i treaca si raguseala incet, incet, la noi a tinut 1 luna. Nu cred ca e cazul de Prednison...imi pare cam aiurea sa-i dai asta. Continua tratamentul cu antibiotic asa cum ti-a prescris medicul, din ce stiu eu trebuie sa fie undeva la 6-7 zile, nu intrerupe mai devreme ptr ca n-ai facut nici o chestie, i l-ai dat degeaba. Sanatate!!

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oradeanca spune:

multumesc pentru sfat, exact 7 zile ne-a dat de antibiotic. Sper sa fie mai bine, nu mai rau - ca ma impacientez. E primul copil, prima raceala si nu prea am cui cere sfaturi :)

Mergi la inceput