Se scarpina in ureche

Se scarpina in ureche | Autor: iulianegrea

Link direct la acest mesaj

Pitica mea de 1 an si aproape 2 luni se tot scarpina in ureche si in cap, am intrebat-o pe pediatra daca nu are ceva si s-a uitat in ureche si nimic, in capusor de asemenea, nimic. A zis ca eu nu ma scarpin? Asta a fost de cateva saptamani, dar acum parca tot mai des se scarpina, oare sa o mai duc la un control? Ii place fffffff mult sa o fac in ureche cu betisoare, dar mi teama sa ii creez o sensibilitate. Ai vostrii se scarpina des?

Iulia
Sanatate la toti copiii pamantului

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

si eu am tendinta asta,cu scarpinatul in cap,cand ma gandesc mult la decizie.cred ca e un tic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Sa stii ca si eu mi-am pus aceasta problema...si al meu pitic de cateva zile il vad cum isi baga degetele in ureche si sta asa cateva secunde...parca ar simti ceva in momentul acela...un tiuit, o durere...ceva...nu stiu.
Si cu scarpinatul in cap la fel...de ceva vreme a inceput sa se scarpine in cap , in spatele urechii...el are parul cam maricel, trebuie sa-l tund si ma gandesc ca ar putea fi asta cauza (sa-l deranjeze parul, transpira)...ca de spalat, DD il spal...
L-am dus la medicul de fam. pt ureche si la apasat in spate si a zis ca nu are nimic...el a stat cuminte, nu a dat semne ca-l doare la palpare...nu stiu ce sa-ti zic...eu am zis sa mai stau putin si daca vad ca mai face , merg cu el din nou la doctorita sa-l mai consulte o data sau sa-mi dea trimitere la ORL.
Sfatul meu este sa-l mai urmaresti....ia vezi daca se concentreaza cand isi baga degetelele in ureche...s-ar putea sa simta ceva... sau poate e un tic (?) sau...si le-a descoperit si ii place...???
Hai sa mai vedem si alte opinii...ce zic si alte mamici...

Florentza si Alexandru 1 an si 10 luni

" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

N-o mai sterge cu betigase in ureche!
Cica ai putea sa-i afectezi timpanul.... Nu stiu daca e si adevarat....
In alta ordine de idei, eu cand ma sterg cu betigase am o mancarime dupa aceasta operatiune de mama-mama ..... asa ca sa nu fie si la ea la fel....
Ia o pauza de sters si vezi ce se mai intampla....
Oricum trebuie urmarita....
Am inteles ca daca se scarpina la nas ar fi un semn de giardia, dar in ureche nu stiu sa fie vre-un semn.... poate cel mult de o otita? Zic si io!



*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

ce bine ca a deschis cineva acest subiect de mult am vrut sa o fac eu dar am zic ca voi parea paranoica,a mea fetita are 10 luni dar este tot timpul cu mana la ureche sau in cap nu stiu o mananca ,trage de caciulita nu suporta nimic in cap,acum cam 3 sapt i-am schimbat cerceii am zis ca poate din cauza lor face asta ,dar nu v-am spus ca am fost la orl cu ea,pediatra la fel a consultat-o a palpat-o f tare si nu a plans ,deci nu poate fi vorba de otita sau altceva ,asa ca nu stiu ce este,nu se vede nici o roseata ,sau o rana sau nu stiu ceva sa zic da ,mai de la asta este,i-am pus compresie cu spirt indoit cu apa dupa care am dat-o cu pudra baneocin si nu s-a mai scarpinat o perioada sau nu asa rau,dar totusi o mai face uneori,poate asa fac unii copii,si mai a ales am observat ca atunci cand se enerveaza face asta.la voi cum este?
nu stiu ce sa mai zic de la ce poate fii.




oprescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

a si inca ceva si a mea adora sa fie stearsa cu betisoare in ureche cu toate ca nu vreau sa o sterg i le improvizeze eu acum numai folosesc acelea betisoare de la septona care am inteles ca indiferent de marca nu sunt bune.inseamna ca ceva este dar ce poate fii?

oprescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Puiul meu isi baga degetul in ureche cand e stresat/frustrat/suparat. Asta e modul lui de autolinistire. Daca medicul va zice ca e ok copilul dpdv medical, inseamna ca tine de partea psihologica, emotionala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianegrea spune:

Nu stiu ce sa cred, dar poate trece cu timpul, eu ma bucur ca nu are otita. Si sotului meu ii place sa-i bag eu degetul mic in ureche si daca as putea si as avea chef sa stau cate o ora, asa mult ii place, poate ca il mosteneste.
La giardia cat de des ar tebui sa o manance nasul? Ca parca acum o mananca si nasul?

Sanatate la toti copiii pamantului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Fetelor....atentie !

Am fost azi la Sp. Grigore Alexandrescu cu puiutul pt rosu in gat...la sectia ORL - pediatrie - (cam. de garda)- facuse febra 38,9 , tuse si mucisori.Acolo i-am zis doctoritei ca Alexandru isi baga degetele in ureche si sta asa cateva sec. L-a consultat cu palnia in ureche si mi-a zis ca intr-una este rosu iar in cealalta ureche are dop de ceara...pe reteta a pus diagnosticul de otita medie ac. bilaterala...ei, ce spuneti?
Pediatra mea l-a palpat si a zis ca nu are nimic...asa ca, cel mai bine este sa mergeti cu copilul la medic pt orice gest\suspiciune.
Mi-a dat antibiotic, antitermic si spray pt nas, si mi-a zis sa revin la control...

Florentza si Alexandru 1 an si 10 luni

" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Si fiica mea se scarpina in urechi, cam pe la aceeasi varsta. Am mers cu ea la ORL si nimic.D-na dr. mi-a spus ca are urechiile curate, nici urma de dop sau otita si ca este ceva normal si la copii mici fara sa stie cauza.A tinut-o cam 5 saptamani si apoi ca printr-o minune GATA!
Sper ca si copii vostri sa aiba aceeasi pb ca fica mea NIMIC!

http://community.webshots.com/user/tincadiana

Mergi la inceput