acte necesare casatorie cu cetatean strain

acte necesare casatorie cu cetatean strain | Autor: cin

Link direct la acest mesaj

Nu prea stiu exact unde sa postez intrebarea, dar incerc intai aici.
cumnatul meu se va casatori in vara cu o cetateana poloneza. amandoi sunt plecati in italia si a picat in sarcina socrilor mei sa se intereseze ce acte sunt necesare. din pacate, primaria orasului unde va avea loc casatoria (in Romania) nu stie nimic (eu ma intreb cum vor stii functionarii primariei ca intr-adevar s-au prezentat cu toate actele??).
am scris si la consulat, dar inca n-am primit raspuns. rog pe cine s-a casatorit cu un cetatean strain sa-mi spuna exact ce acte trebuiesc.
multumesc frumos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Deci daca am inteles eu bine un cetatean roman se casatoreste cu o cetateana poloneza in Italia ???
In cazul asta fiecare dintre cei doi tb sa obtina Nulla osta cu care se vor prezenta la primaria unde vor sa se casatoreasca , pt asta cetateanul roman tb sa aiba la el ( cin d merge la ambasada ):
- pasaportul romānesc valabil;( acum cu noile reguli poate e deajuns doar cartea de identitate)
- certificatul de nastere īn original si copie;
- sentinta de divort (daca este cazul), definitiva si irevocabila, īn original si copie;
- un document de identitate al viitorului (viitoarei) sot (sotii);
- 215 euro taxa consulara
banuiesc ca tot aceleasi documente tb sa aiba si cumnata poloneza ...

daca cumnatul tau locuieste si lucreaza in nordul Italiei Nulla osta o primeste de la consulatul din Milano ( se sta la coada cu noaptea in cap dar pina la prinz scapa), dc locuieste/lucreaza de la Roma in sud atunci de la sectia consulara de la Roma ( aici se face programare la telefon sau pe mail) ...
Nulla osta costa 215 euro si dupa ce o primeste tb sa mearga si la prefectura orasului de unde apartine ca sa supravizeze semnatura consulului...

Actele astea ii sunt necesare si dc se casatoreste in Polonia ( dar taxa va fii alta ) , atunci sotia nu va mai cere nulla osta ca e in tara ei si deci numai cumnatul tau de la ambasada romaniei in Polonia..
sau dc se casatoresc in Romania ( el tb sa aiba buletinul+ certificatul de nastere ) ...iar mireasa cere nulla osta de la ambasada Poloniei in Romania ...( cauta pagina ambasadei polonuiei la bucuresti si citeste acolo actele necesare )
in plus in Ro vor tb sa faca si analizele ...

ambasada Ro la Roma
http://roma.mae.ro/index.php?lang=ro&id=6204
consulatul din Milano
http://roma.mae.ro/index.php?lang=ro&id=8015


cei 215 euro sunt numai pt nulla osta a cumnatului cetatean roman .. pt poloneza exista alte taxe .. sa se intereseze la ambasada ei .. si numai dc se casatoreste in Italia ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

quote:
Initial creeata de cin
cumnatul meu se va casatori in vara cu un cetatean polonez.


E vb de 2 barbati sau am inteles eu aiurea?

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

cetateana poloneza..
multumesc de raspunsuri (si de corectii, ca nu mi-a dat prin cap sa consult dex-ul inainte )

Nicoleta, mami de Vlad Cristian
o floare pt doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Pune subiectul la Mirese DC acolo va fi cu siguranta cineva sa iti raspunda.Sunt multe fete care s-au casatorit cu cetateni straini.
Oricum is actele obisnuite plus inca vreo cateva.
Eu i-as sfatui sa se acsat oriunde dar nu in ROm si apoi sa se cunune religios+nunta in Rom
Dupa cum am inteles eu casat va avea loc in Romania, dar ei se afla in Italia.Si socrii tb sa aranjeze cu actele

Asa e?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Cin,eu m-am casatorit cu sotul meu in Romania, iar el nu e cetatean roman.
Ce mi-a trebuit?
-actele de identitate ale ambilor soti (in cazul lui, pasaportul)
-certificatele de nastere ale ambilor soti (al lui tradus si legalizat in Romania)
-taxa de casatorie, care in cazul meu si al cumnatului tau va fi mai mare decat cea obisnuita)
-certificatul medical prenuptial
-ATENTIE MARE:adeverinta de la ambasada sau consulatul polonez din Bucuresti (tradusa si legalizata in Romania),cum ca viitoarea sotie (fata poloneza)nu este casatorita in Polonia 9sau tara de rezidenta) si se poate casatori in Romania,conform legilor romane.
Cam asta ar fi.in functie de orasul in care are loc cununia civila,pot apare niste taxe suplimentare,impuse de primarie.
Nu cred sa fi omis ceva,cu toate ca au trecut ceva anisori de cand mi-am pus pirostriile.


cristina

Mergi la inceput