FIV 112

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

quote:
Originally posted by madalina28

GALUSCUTA,LA MULTI ANI!!!SA FII SANATOASA,FERICITA SI LA ANUL SA-TI TI IN BRATE BEBELUSUL MULT DORIT !!!
CELLU ce cantitate avea Dipherelinul?Inainte de a incepe stimularea cu puregon treb sa-ti vina CM si ar trebiu sa faci o echo in Z2 sau 3.Da-ne mai multe detalii unde faci si cu ce dr,varsta si motivul infertilitati.Bafta multa in continuare!

Madalina
si maine e o zi...




Buna fetelor,
acum m-am lamurit de ce nu-mi raspundea nimeni, dureaza pana se monitorizeaza rapspunsul,

sa incep cu toate urarile bune pt Pussi, sa fie intr-un ceas bun, vorba cuiva, ne dai si noua sperante!!!

Multumesc pt urarile de bun venit: Aldolinei, Miki Miki, Galuscutei, KoreiPop si Madalinei 28

Sa va povestesc pe scurt si cazul meu.
Incerc de 12 ani, am 37, ...dupa ce am avut o s extrauterina
E adevarat, nu am incercat cu toata determinarea , dar n-am avut nici norocul sa intalnesc un dr. care sa-mi arate calea buna... numai ezitari..
asta e , problemele mele: 1. am doar o trompa, nefunctionala (n-am facut laparoscopie, mi s-a spus ca n-ar fi decat 10% procent de permeabilizare. Mi s-a recomandat FIV. Eu incerc la fostul Spitalul Titan (acum se numeste Judetean Ilfov), este mai ieftin - 26 mil +analizele+ tratamentul , cam 70-80 mil;
2. Am avut prolactina mare, 56, 58, 53, normal max 23. Apoi a scazut la 29 si acum la 12. Nu am luat bromcriptina, mi-a fost teama, am incercat ceaiuri din plante si niste suplimente alimentare de la Calivita. A mers asa sau a fost de la stres , nu stiu, cert e, ca a scazut fara medicam.
3. Am facut o histeroscopie cu biopsie de endometru, in aug 2006 si mi s-a pus diagnosticul :"hiperplazie", am intrat in panica, am plans...ma rog.. Inainte de a lua leg. cu un oncolog si a repeta biopsia am baut ceaiuri si ce v-am zis mai inainte..am incercat asa, combinate, (mi-au fost recomandate). Am amanat FIV-ul, din decembrie pt acum.
Am asteptat cu sufletul la gura sa vad ce-mi spun medicii inainte de a intra in programul FIV. Si....: Prolactina 12, iar la ecovaginal in Z5 , endometrul de grosime 4.2 mm, ovare fara chisturi ( de astea am uitat sa va spun)Decizia - incep stimularea! Asta a fost in data de 13 martie 2007. Deci uterul meu nu prezenta nicio ingrosare suspecta , ca sa determine repetarea biopsiei.
Asa ca am intrat in carusel cam nepregatita, sper sa suport esecul mai usor, ca nu am avut timp sa ma gandesc si sa nu ma imbat prea tare daca reuseste FIV-ul!
Revin - pe 26 martie , in Z21 am facut Diphereline 1 fiola de 3.75mg
, astazi la 7 zile de la injectie, nu mi-a venit CM, nu stiu cum e mai bine sa vina sau nu, am fost la control: ecovaginal si analiza de sange a Esradiolului. Intr-adev. mi-a zis ca tb sa vina in cateva zile, mi-a dat Utrogestan 2 tb/zi, seara, pana vine CM, pe care le intrerup cand vine. Din Z2 incep injectii cu Puregon 100u.i. si...nu mai stiu... mi s-a spus ca in functie de cum raspunde ovarul, continuu cu Puregon (apox 2 milioane fiola , cica imi tb in jur de 15-20fiole, medicul de familie compenseaza doar...UNA). Cam asa stau lucrurile acum... In saptamana asta ar tb sa incep. mai greu ca e si Pastele.
Cred ca am scris prea mult, va pup si astept rasp
va urez sa avem burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

quote:
Originally posted by Aldolina

Fetelor, am uitat sa va spun, m-am programat la dr. pe 13 Aprilie. Ma duc sa discut schema de sustinere si sa vad ce tratament imi da pentru ET. Abia astept! Totul e sa fac rost si de Injectoare pana atunci.
Cris, nu uit sa o intreb. O sa aflu si daca e in tara in perioada in care ne intereseaza pe noi.
Andrada, iti trimit mailul mintenas.
Madalina28, ne auzim dupa Pasti, nu?
Pup.



Aldolina



N-am luat AC , anticonceptionale cred ca sunt. asa cica e protocolul. am postat mesaj cu "povestea mea"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Liano, pai sa cresteti mari si mumosi ca maine poimaine o sa va rog sa imi tineti si mie pumnii toti trei sa am noroc cu carul.
cristinici, ai un PM
revin mai tarzior ca am ceva de scris pt scarbici
va pupaces pe toate si asteptam urmatoarele teste II pozitive!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

PUSSI FELICITARI!!!SA-TI TRAIASCA SA FIE SANATOS SI S-O IUBEASCA PE MAMI LUI MULT MULT CA MERITA PT CAT S-A CHINUIT!!!NU IN ULTIMUL RAND O SARCINA USOARA SI DUSA LA TERMEN!!!

Madalina
si maine e o zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

quote:
Originally posted by KoraPop

Cellu bine ai venit printre noi si iti doresc sa reusesti cu acest FIV si la odisee!Va trebui sa iti vina CM si apoi vei incepe stimularea.Te trec pe listuta de martie-aprilie, e ok?Spune-ne te rog unde si cu cine faci FIV si daca vrei povesteste-ne ce probleme de infertilitate aveti.Bafta!

Kora

CARPE DIEM!




Multumesc, m-am gasit pe lista, am postat mesaj cu mai multe de detalii, am uitat sa spun Seful comisiei este dr. Predoi Silviu Spitalul Jud Ilfov fostul Titan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

CELLU nu treb sa te sperii ca nu ti-a venit CM,eu am facut Diphereline in z21 de 3.75ml si mia venit dupa 11 zile,dr a spus ca este normal,stimularea am facut-o cu GonalF si am reactionat destul de bine am avut 19 ovocite din care au rezultat 9 embrioni de calitate f.buna.Iti doresc muuuulta bafta si sa nu stai prea mult pe aici sa treci repejor la odisee.

Madalina
si maine e o zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Cellu e impresionanta povestea ta... am completat pe listuta detaliile despre FIV-ul tau si te-am trecut pe lista aspirantelor cu link-ul aferent povestii tale, iti doresc multa bafta si astfel sa devii o fericita!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

-ici pentru MOana si Sherica, unde v-ati ascuns burticoaselor?Ati fugit la odisee?Scrieti o vorba si pe aici ca mi-e dor sa va citesc!
dana_p multa bafta maine la eco,abia astept sa iti vezi bebelasul si sa fii linistita ca totul e bine,asteptam vesti!
Delia tu cand faci bhcg?Joi?Si pt tine am pumnii stransi!

Pe mine ma cam doare capul,semn intotdeauna prevestitor la mine ca "uratii" vor sa isi faca aparitia...totusi inca nu au sosit si sper sa vina pana miercuri sa nu imi strice cumva planurile pe saptamana aceasta...E a doua zi fara AC astazi asa ca maine sper sa vina...

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Va rog mult de tot sa-mi raspundeti si mie urgent: farmacia Kabay este in cadrul unei spital special pentru FIV? Cum se numeste spitalul?

dariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Cellubine ai venit, iti dorim sa stai putin pe aici, dar intre timp sa ne dai si noua informatii despre cum decurge FIV-ul la Sp. Ilfov. Ca iti monitorizeaza si Estradiolul asta e un lucru bun, ca pe la alte case mai mari, de ocupati ce sunt numai de asa ceva nu le arde....
Eu iti dau un sfat, ca am luat si eu Puregon. Este o farmacie (jumatate dintr-un Nufarul) pe partea dreapta cum mergi spre intersectia de la Marasesti (fostul restaurant Budapesta- acum e un Domo acolo), cam in dreptul iesirii din pasaj. Acolo era anul trecut prin ctombrie 1550000 lei vechi fiola, ca era nu stiu cum sponsorizat pretul de firma importatoare si au mai tot timpul pe stoc, bineinteles daca nu iei cantitati industriale sa le dereglezi stocul pt. toate Fiv-oasele Dr. Bucur de la Giulesti care sunt trimise acolo Sper ca te-am salvat cu ceva acolo la buget!
In rest, cum e la Ilfov? Aglomeratie mare, ca eu cand m-am dus o data sa intreb cum sa treaba cu FIV-ul la ei mai ca nu m-au luat la goana.
Fetelorcare imi stiti povestea si ma urmariti din umbra (cred ca ziceti "Ia sa vedem daca se intampla si la Kitta vreun miracol!" - mi-a venit CM-ul azi, adica in Z13 dupa ce intrerupsei tratamentul. Facui doar fo 7 zile de Diphereline. Poate mi s-or fi spart chisturile mai devreme? FSH-ul nu il mai repet luna asta ca cred ca e cam varza pe acolo. Poate luna aviatoare si intre timp vaz ce zice si dr. Da' acu iar am o dilema, cum sa merg eu la amandoi, adica la MNL si Mr. Big? Ca eu vreau sa il stresez pe asta de incepui cu el pana la capat, ca doar imi stie istoria ultimelor luni si vreau si eu in final un raspuns de om cetit peste mari si tari. Asa daca il las balta cu ce sa ma aleg? Cred ca mai merg o tura cu el. Sa vedem de data asta ce s-o mai intampla?

Mergi la inceput