gradinite si scoli ortodoxe

gradinite si scoli ortodoxe | Autor: Gabri

Link direct la acest mesaj

Postez intentionat acest subiect aici si nu la capitolul "Scoli, crese..." pentru ca ma adresez voua, celor care intrati in aceasta zona a forumului si ma intereseaza parerea voastra

Caut o gradinita pentru fetita mea. Nu cer cine stie ce, ea invata acasa sa se roage, sa se inchine, etc. Vreau doar ca gradinita sa fie frumoasa, sa nu serbeze Halloween, sa nu expuna copiii orelor de "educatie sexuala pre-scolara" si altele de genul asta.

Parinti, care v-ati confruntat cu asta, unde invata copii vostri? Stiu ca in Bucuresti exista gradinita Sf. Imparati Constantin si Elena si Copil Istet - mai stiti si altele? Dar scoli? -aici nu stiu nici una
In Constanta am auzit ca s-au deschis recent asemenea gradinite, ca este un adevarat curent. Cred ca si Iasiul ar trebui sa aiba asa ceva, ca acolo e traditie.

Ce ne facem in Bucuresti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Nici in Pitesti nu exista. Adi este la gradinita comunitatii catolice, desi noi suntem ortodoxi. Insa aici a invatat foarte multe lucruri bune. Cum spui si tu nu exista sarbatori de Haloween. Le fac si o minima educatie religioasa, crestina, fara accente pe cea catolica, pentru ca jumatate sunt ortodoxi. Au un alt stil de educatie la care Adi a cuplat foarte bine, iar noi suntem multumiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Mie nu mi se pare normal lucrul acesta, ba mai mult am impresia ca astfel sa-ar crea probleme, discriminari religioase. Ce ar fi daca fiecare grup religios si-ar face propria scoala sau gradinita?
Eu cred ca gradinita si scoala trebuie sa aiba alt scop, sa educe copiii dar fara sa amestece religia. Copilul invata sa se roage si sa se inchine acasa in familie si la la biserica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Criss...este vorba de gradinite particulare... la cele de stat este normal sa nu existe nici un fel de orientare. Dar daca tu vrei poti sa-l duci la o gradinita particulara...unde sa faca mai mult decat rugaciunea de seara.
La Adi se roaga cand intra in clasa si cand termina programul. In plus au invatat tot felul de cantecele de genul :"Gurita , gurita ai grija ce vorbesti ca Dumnezeu este sus si te aude, etc..." sau "Copile nu fi trist ca cineva acolo sus te iubeste..." Sunt foarte frumoase ...
Unii sunt mai biesericosi decat altii, asa ca eu cred ca este o optiune buna, daca poate fi luata in considerare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

exista gradinitele arc-en-ciel, unde se pune accent pe religia ortodoxa. de exemplu, ii duc pe copii la biserica sa se impartaseasca. mai nasol e ca aveau multi copii in grupa, adica vreo 20 inscrisi, deci vreo 15 prezenti, iar spatiul nu era prea generos.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabri spune:

chris, am auzit si eu de gradinitele arc-en-ciel, parca au si scoala. Par foarte bune - au un site foarte bun in orice caz

filofteia, o gradinita catolica am chiar in apropiere si ma gandisem serios sa o duc, apoi m-am gandit ca sunt diferente dogmatice mari fata de ortodocsi...dar totusi nu cred ca la varsta lor intra in subiecte de genul asta. cred ca o sa ma interesez. Urmeaza si programa MEC, presupun, nu?

Criss, teoretic ai dreptate. Dar practic, copilul meu este discriminat religios daca este expus la lucruri de genul mentionat mai sus, si asta se intampla in mai toate gradinitele. Nu se tine cont de religia ei, pe care o invata acasa, iar eu vreau ca scoala si gradinita sa o ajute construind pe ceea ce invata acasa, si nu invatand-o ceva contrar. Asa mi se pare normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Da Gabri urmeaza programa MEC,pentru ca sunt autorizati de MEC, iar noi suntem foarte multumiti din toate punctele de vedere.

Inainte de a-l inscrie am fost si am vorbit, ni s-a spus ca fac numai lucruri generale, care sunt comune tuturor ortodoxilor, ca nu au de gand sa converteasca pe nimeni (iar aici i-am crezut pentru ca este o religie puternica ce nu isi cauta acum adepti). Si asa a fost, acum Adi este la grupa pregatitoare. In plus fac engleza in fiecare zi, germana/calculator/desen/muzica o data pe saptamana, au curte si sala de joaca. Acum banuiesc ca depinde si de colectivul de educatoare de acolo.

Mergi la inceput