halvaua si nucile,bune pt copii?

halvaua si nucile,bune pt copii? | Autor: monalac

Link direct la acest mesaj

crisul meu are 2 ani si aproape 3 luni si am observat ca i plac nucile.si halvaua.bine,nu se omoara cu mancatul,de fapt el nu mananca nimic cu pofta,insa ma interesa daca pot sa i dau din cand in cand si daca sunt benefice pt organism.asta pt ca sunt impotriva alimentatiei nesanatoase la copil.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Nucile si tot ce face parte din grupul lor sunt ffff bune! De halva nu stiu decat ca prea dulceeeeeeeeeee...

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Este suficient de mare casa guste din orice. Nucile sunt chiar sanatoase, daca nu-s sanse sa se innece. Dar halvaua cred caeste un dulce cam gras pentru ficatelul lui.

Sub forma de seminte poti sa-i dai cate ceva, dar chiar halva...acuma depinde si cat mananca sau cat de des. Dar halvaua este grea in general, chiar si pentru un adult, adica.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Nucile stiu ca-s foarte bune, doar sa fii atenta sa nu se innece cu ele,halvaua e cam grasa ptr copil zic eu..e adevarat ca e ulei vegetal, dar e si foarte dulce

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

Halvaua este o foarte buna sursa de calciu. Cauta halva fara adaos de zahar sau miere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Halvaua e facuta din miez de sambure de seminte de floarea soarelui, sigur ca e foarte buna ptr copil. Nuca, dar macinata si amestecata cu: (retete testate de noi)
-branica dulce
-miere
-gogosele din piure de cartofi cu faina, fierte
-biscuti (un fel de rafaelo din salam de biscuti sau cereale Milupa de biscuti)
-grau fiert si macinat (ceva asemanator colivei)
-gris
...cam asta imi amintesc acum.


Alexandru, tati de copil perfect

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

da, e buna halvaua in cantitati rezonabile, dar aia simpla, nu cu vanilie, cacao sau alte arome, ci aia populara Unirea parca-i zice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

quote:
Originally posted by Alex2

Halvaua e facuta din miez de sambure de seminte de floarea soarelui
Exista si halva din seminte de susan. Eu la aceea ma refeream cind am spus ca este o sursa foarte buna de calciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Noi chiar am primit recomandarea de a-i da miezul de la cate 5 nuci pe zi. Si puiului meu ii plac muuult de tot si a inceput sa ceara singur.

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dialnyko spune:

La 2 ani si 3 luni nu vad de ce nu i-ai da copilului si aceste bunatati! Atita timp cit mesteca si nu exista riscul de a se ineca...Spui ca nu maninca nimic cu pofta...deci nu exista riscul de a minca exagerat ceva, in cantitati mari, care sa-i dauneze...Asa ca da-i cu incredere! Ale mele maninca nuci si alune de pe la un an jumate!Iar halvaua ... "mniam-mniam"...este reactia fii-mii cind o vede!

_
My lady Di & Aly

www.dropshots.com/dialnyko" target="_blank">Filmulete si Filme noi

Serbarile de Craciun

Life is short...and before you know it your feeling old!

Mergi la inceput