Cehia, Slovacia

Cehia, Slovacia | Autor: principessa

Link direct la acest mesaj

Cam ce ar fi de vizitat in aceste tari? A fost cineva sa imi poata spune si mie pe unde a fost? Astept impresii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Praga e foarte frumoasa. Nu am vizitat-o inca, dar abia astept sa ma duc ...

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Cehia: Praga-un oras f. frumos dar cu oameni nu f. primitori.
Zona Boemia este frumoasa-de asemenea-Karlovy Vary m-a impresionat prin eleganta...

despre Slovenia nu pot sa spun prea multe-am tranzitat-o doar- iar asa in zbor nu m-a impresionat. Mi s-a parut o tara tipic comunista...

Raluca si mama Ilincai de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai33 spune:

Praga este un oras foarte frumos, dar oamenii m-au dezamagit, nu as mai merge a doua oara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principessa spune:

Mersi de impresii. Pe langa Praga si Karlovivary nu mai e altceva nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ha ce coincidenta - chiar la Praga sunt acum.

Mie Praga mi s-a parut una din cele mai frumoase capitale ale Europei (si cam le-am vazut pe toate). Are un farmec aparte. Aici e frumos sa vezi: Castelul, Podul Charles, "The Dancing house", Bisterica St Nicolas, St vitus Cathedral, palatul regal, teatrul national, - daca iei un city tour e super, vezi tot. si un lunch pe vapor pe vltava. Si old town square.- old town hall cu ceasul. In Praga a ramas nedistrus singurul cartier evreiesc (sinagogi, cimitir).
Acu' vreo 5 ani ca am fost si la un concert, stiu ca mi-a placut mult (cred ca mozart, bineinteles)


Castelul Karlstejn - e inconjurat de padure - cea mai populara destinatie a turistilor.
Castelul Konopiste - unul din cele mai frumoase casteluri din boemia.

Karlovy Vary - e cea mai mare Spa din Cehia.- faimoasa si pt portelan si sticla.
Ar mai fi Terezin - cu lagarul de concentrare nazist- n-am fost pt ca nu ar putea sa-mi placa asa ceva.
Kutna Hora - are un centru istoric frumos, e obiectiv UNESCO (Biserica St Barbara - cu arhitectura gotica)
Ar mai fi oraselul Nizbor - cu fabrica de sticla - iti povesteste acolo istoria sticlei din boemia.
si oraselul Cesky Krumlov - tot in patrimoniul unesco - are sute de cladiri istorice. Si Cesky Budejovice - piata, case in stil baroc, Black tower.

Pe mine Bratislava nu m-a miscat in mod deosebit asa ca nu ma mai lungesc aiurea.
Vacanta placuta, oriunde o sa hotarati sa mergeti!

PS: Oamenii nu mi s-a parut aiurea in Cehia...ca peste tot...(eu am ramas cu parere proasta despre italieni, de exemplu, sau francezi...sau taxiurile din londra...)insa au o limba ingrozitoare...Daca i-a pedepsit cu ceva Dumnezeu, pai cu asta le-a facut-o.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principessa spune:

Adina Iulia multumesc mult pentru informatiile frumoase pe care mi le-ai dat!
Si zici ca Bratislava nu cine stie ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pe mine Bratislava nu m-a impresionat prea tare. In afara de centrul vechi si un castel, n-as putea sa-ti zic ce-ar mai fi de vazut pe-acolo. Daca e in drum, sigur ca merita sa vedeti. Dar sa faceti excursie acolo cu scop in sine, nu prea.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Zona de munte din Slovacia e minunata, Tatra Inalta. Au statiuni superbe, ieftine relativ si noi nu suntem schiori, deci nu vorbesc din acest punct de vedere. E foarte relaxant si uimitor sa urci cu telescaunul sau telecabina pe oricare dintre varfuri in Tatranska Lomnica, Strbskoe Pleso si sunt sigura ca mai sunt si altele, noi aici am fost.

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

In toamna avem in plan Bratislava si Praga,asa ca va rog frumos,imi dati si mie ceva informatii?
Mai ales in Praga ma intereseaza,ca in Bratislava stam doar o zi!
Ce bani se folosesc in cele 2 tari?
vignetele,cat costa,de unde le luam,etc
Cat costa transportul in comun,putem sa ne luam un abonament valabil cateva zile pe toate mijloacele de transport?
Exista vreun card ceva,ceva gen Viena Card,care sa includa si intrari la muzee?
Ceva recomandari unde sa mancam,eventual preturi
Cumparaturi pe unde am putea sa facem...
d'astea!
Multumesc!


"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Valentina,

despre Praga iti pot spune eu cate ceva. La Bratislava am fost o singura data si nu prea mi-a placut.

Moneda in Cehia este coroana ceheasca, cam 25 de coroane fac 1 euro.
Edit: in Slovacia se foloseste coroana slovaca...nu mai stiu paritatea cu euro, dar sigur mai mult de 25 la un euro.

Ati rezervat deja hotelul?

Legat de transportul in comun, au abonamente valabile atat pe transportul de suprafata cat si pe metrou. Ultima data cand am verificat, abonamentul pe 5 zile era 200 de coroane.

Mancarea e relativ ieftina daca stii unde sa te duci. Eu mananc la pranz cu aprox. 200 de coroane, dar asta pentru ca sunt la regim si nu mananc multe chestii...majoritatea restaurantelor cehesti au insa meniu de pranz undeva in jur de 100 de coroane.

Iti pot da mai multe detalii inainte sa pleci.

Numai bine,
Ruxandra

Mergi la inceput