POM ANTITANTARI

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

quote:
Originally posted by mirelaispir

din cate stiu eu (si am observat de ceva vreme incoace) teiul este un astfel de copac. cel putin atunci cand infloreste, teiul alunga tantarii. eu stau intr-un cartier in care sunt destul de multi tei, dar niciunul in apropierea casei mele, asa ca scap de tantari doar in perioada de inflorire. ma gansesc sa-mi plantez unul la poarta, poate voi fi mai bine aparata. (dar locuim pe malul Borcei si nu sunt prea multe sanse sa scapam de bazaitoare)

ceea ce tie nu-ti place altuia nu-i face
------------------------

mirela si ana monica (8 dec 2005)



O ce super ar fi ,dar cred ca teiul nu are de-a face cu alungarea ganganiilor si spun asta pt ca pana la 20 de ani am stat in Regie ,unde pe cele 2 maluri ale Dambovitei sunt plantati numai si numai tei ,iar cand da putin caldura ,este invazie de tantari .Si chiar daca ar fi asa eu cam fac alergie la polenul de tei ,iar cand infloresc ,sa nu mai spun ce sranut si mi se umfla ochii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Cei care stau in Oradea stiu ca pe malul Crisului vara e prapad de tantari. Am stat un an in internatul liceului Gojdu care e fix pe malul Crisului si nu am vazut cum arata un tantar. Cei de acolo ziceau ca nucul imens de sub ferestre e "de vina" pentru lipsa lor.Acum, daca o fi asa sau nu, eu nu stiu. Stiu doar ca oriunde altundeva am stat, am avut tantari, iar in Gojdu, nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

dupa cum se stie exista 600 de specii de tei. probabil numai cateva din ele au efect antitantari (la fel cum numai 2 sau 3 specii sunt bune de ceai). prin zona noastra sunt niste tei care miros un pic (o sa radeti) a castravete verde.
la fel si nucul. pt continutul mare de iod pe care-l are s-ar putea sa fie si un bun insecticid. eu stiam ca alunga mustele.

Mergi la inceput