Arsura si basica - trebuie sparta?

Arsura si basica - trebuie sparta? | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Vladut al meu s-a ars tare la o mina (cu cafetiera ) si are o basica mare si citeva mai mici. Trebuie sa o sparg? Nu se resoarbe singura? Cu ce creme ati dat?

Multumim frumos pentru raspunsuri!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Sa nu o spargi pentru ca se poate suprainfecta tesutul de desubt.
Las-o asa ca se va resorbi singura.
Eventual pune-i un pansament usor peste ea ca sa o protejezi sa nu se sparga.


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

La fel zic si eu, nu o sparge, nu ii da cu creme, las-o sa evolueze singura, ori se sparge ea, ori se retrage.

Si ai grija multa pe viitor, noi am patit-o rau cand avea Matei 1 an (nici nu mai vreau sa-mi amintesc) si nici acum nu e vindecat...poate va ramane cu urme tot restul vietii. Dar la noi e altceva...te rog, ai grija mare!

Claudia

POZE MARA SI MATEI
POZE PARINTI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

eu cind m-am fript ce-i drept nu portiune foarte mare cu ulei incins,am pus imediat sare si besica se retrage(dar asta imediat ce te-ai fript)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia3 spune:

este un spray care se cheama parca BIOXITERACOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Nu sparge basicile, pune ulei de catina (gasesti la famaciile naturise), si acopera cu un pansament steril pt a proteja.
Multe sanatate si numai bine va doresc,
Lorelai

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Originally posted by lucia3

este un spray care se cheama parca BIOXITERACOR



acum se numeste oximed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

sirimie,imi pare tare rau pt arsura lui vlad.insanatosire grabnica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

quote:
Originally posted by lucia3

este un spray care se cheama parca BIOXITERACOR



tot de asta vroiam si eu sa-ti zic, il gasesti la farmacie. Sau Phantenol, cica ar fi mai bun.

miti, mamica de 20 iunie 2006
POZE_Alex
www.dropshots.com/mitilica" target="_blank">FILME_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:


pentru arsuri:
asa cum spunea si lucia, pentru arsuri, CA SA NU MAI APARA BASHICA, imediat ce v-ati ars, udati locul cu apa si tamponati in sare. nu doare. stati asa cateva minute, pana cand sarea se usuca si incepe sa cada. A TRECUT! nu se mai face bashica, nu mai ustura, nu ramane nimic acolo. maica-mea si-a varsat un ceaun cu ulei incins pe picioare si n-a avut absolut nici o urma. evit sa adaug majuscule si semne de exclamare, insa chiar e un leac minune.
am mai auzit persoane care folosesc miere, de exemplu, insa nu stiu daca miere ai peste tot dupa tine, insa sare cam da.. nu mai spun ca mi-e greata de mierea aia intinsa pe mine. si, nu vad de ce sa schimb reteta, cand sarea face minuni.
daca am ajuns la o bashica (mai mult la cele facute de pantof), eu sterilizez un ac si il trec prin DOUA locuri adica traversez bashica. astfel, poti scoate lichidul din ea, uscandu-se mai repede, fara sa o spargi si sa ramai cu carne vie.


Luana si Hora - 14 Mai 2006

www.geocities.com/mamici_de_mai_iunie2006/povesti.html#Hora " target="_blank">poveste
io tot cresc

„Femeia vede unde barbatul abia zareste” Proverb romanesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Oximedul e bun parca numa imediat dupa arsura! Dupa a aceea , daca deja s-a facut bashica nu mai e cazul!

Radu s-a ars in palma, la usa de la soba de teracota exact in ziua in care a implinit un an. Intr-o ora veneau invitatii!
Nu stiam de sare. I-am pus apa rece si miere!
Tot a facut bashica! Toata palma era o basica! A doua zi s-a spart singura ... Am mers la farmacie si mi-a recoamdat sa spal bine palma des, sa dau cu rivanol din cand in cand si sa ung des cu gel cu patlagina! Miraculos de repede s-a vindecat rana cu gelul acela!

Zilele trecute m-au ros niste pantofi... carne vie! Dupa doua zile de dat cu acest gel amputut sa ma incaltz cu ceva mai fix. Dupa o saptamana nici urma nu se mai vede!

Sanatate!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput