Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lilia draga mea eu zic ca trebuia sa o lasi putin la solidificat, apoi sa o torni pe tort. cu un strop de frisca lichida. sa stii ca si eu am avut o asemenea tentativa la un alt tort dar m-am intors la frisca, imi era mai comod in clipa aia.
ai fost draguta tare cu stop prajituri! . eu tocmai am bucatarit ieri cornulete in doua culori, un pandispan cu ananas si mandarine si o negresa pentru o actiune de binefacere de azi. macar pot promite ca sunt cuminte si nu ma ating de ele
o zi frumoasa tuturor!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ligia, eu personal am facut tortul numai in forma cu pereti detasabili, deci nu am experienta in scoaterea lui dintr-o forma obisnuita. Dar poate daca pui hirtie de copt, cum zice Miha, cu margini mai mari, reusesti sa tragi de ele si sa-l scoti. Dar iti recomand sa faci treaba asta dupa ce se raceste bine. Tortul e bun si la temperatura camerei, si rece de la frigider, mincati-l cind vreti voi. Dar vezi sa folosesti o forma de tort, nu de tarta, adica sa aiba peretii macar de 4 cm inaltime, ca astea de tarta sint mici, din cite stiam eu.
Dinainte poti face fursecuri.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Azi dimineata m-am trezit cu o pofta mare ... de clatite cu miere de albine, nuca si scortisoara. Si m-am gandit sa va zic si voua, poate va apuca poftele.
Reteta de clatite e clasica, dar o impaturesc cu miere lichida, nuca si scortisoara - puse fiecare dupa gust. Iese o splendoare. Alaturi de un ceai face minuni ... la mine in FI e zapada, deci ma intelegeti!

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by carpatina

Wowwwwww.... ce decoratii minunate faci Adi... felicitari!
Am citit ca le faci din fondant... dar, imi poate spune si mie cineva cum se face fondantul? Sau se cumpara?

Multumesc




CArpatina,eu le-am facut din pasta de zahar(nu e chiar fondant) daca vrei iti dau reteta.
Vad ca esti in Belgia,cauta in magazine trebuie sa fie de cumparat fondant la voi.Roller fondant parca se numeste ,si gasesti gata colorat nu trebuie sa te mai ungi cu culori pe maini si nu mai ai emotii ca iese sau nu iese..
Trebuie ca aveti si o multime de culori,praf,gel,creioane alimentare..cu care poti desena direct pe tort..si pe care mi le-as dori si eu..(off Doamne..da nu ajung eu odata si odata intr-un magazin dincolo..)

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by lgireada

Azi dimineata m-am trezit cu o pofta mare ... de clatite cu miere de albine, nuca si scortisoara. Si m-am gandit sa va zic si voua, poate va apuca poftele.
Reteta de clatite e clasica, dar o impaturesc cu miere lichida, nuca si scortisoara - puse fiecare dupa gust. Iese o splendoare. Alaturi de un ceai face minuni ... la mine in FI e zapada, deci ma intelegeti!

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums



Lili,am mancat la restaurant clatite cu nuca si miere,erau legate ca niste pungute,foarte bune..cred ca azi prestez si eu pt deseara ..dar am sa prajesc putin nuca,apoi am s-o tai bucati mari si am s-o incapzesc putin la un loc cu mierea si scortisoara inainte de a o pune pe clatita..si merge si la mine cu ceai ca tot sant racita..:)

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Putin off-topic - recomand ala din Copou cu clatite olandeze, eu acolo m-am indragostit de ele ... si de-atunci fac mereu si incerc tot soiul de combinatii. Dar raman la marea dragoste - miere, nuca si scortisoara!

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Stiti cumva daca as putea face eclere sau choux-uri de joi si sa le umplu abia simbata ?

Natalia , am de gind sa fac Poienita cu ciuperci acum de Pasti .Am marinat deja ciupercile si sunt bestiale

GABI31+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gabi, poti linistita. Si eu asa procedez, si in general le fac cam cu o zi inainte de a le umple. Si eu fac eclere acum pentru Pasti si gogosile le coc de joi, dar budinca o pun abia sambata.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by gabiarama

Stiti cumva daca as putea face eclere sau choux-uri de joi si sa le umplu abia simbata ?



in mod sigur da. ori le coci si le congelezi dar le poti si raci bine de tot si apoi pune intr-o cutie bine inchisa sau intr-o punga vidata. tin fara probleme.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

Fetelor, oare foile pt prajitura televizor le pot pastra cateva zile (2-3) pana sa le umplu? n-am facut niciodata, nu stiu cum sunt si as vrea sa fac de paste, dar nu pot sa fac totul in ultima zi si ma gandeam sa incep din vreme

Mergi la inceput