Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Daniela eu ma 'coach'-uiesc singurica . Oricum, nu m-am mai lenevit, ma urc pe stepper seara pana ma uit la tv, pe urma masaj anticelulitic cu aparatul de vibromasaj. Cea mai mare problema la mine este, cum spuneam ca am probleme cu stomacul si nu-mi permit sa rabd foame (ca pe urma fac niste crize de stomac de nu ma vad) si cu glicemia, care scade vazand cu ochii daca las sa treaca un interval prea mare intre mese. Cu mancarea mai e cum mai e, mie mi-e ciuda ca m-am lenevit cu miscarea si mi-am iesit din forma, dar imi revin eu.
Revenind la bunataturi, chiar ca ai gasit o metoda ingenioasa de pus eclerele in tava.

Fetelor, de ziua copilului, va urez sa va traiasca piticutzii, sa creasca mari si sanatosi si frumosi si destepti, sa aiba noroc in viata cu carul si sa va bucure viata in fiecare zi!


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Daniela,multumesc ptr raspuns,am salvat si acum astept..ocazia.
CAre ocazie trebuia sa fie azi,dar fiimea mi-a mancat aseara toate capsunile(ea si cu tat-su au mancat aproape 2 kg de capsuni..bine ca nu le-a venit rau)si azi nu ajung in piata..iar deseara merem la rest chinezesc(ne duce tati de ziua copilului:)..deci n-are rost sa ma chinuie talentul.
Ieri am facut crema de zahar ars..mmm uitasem cat e de buna..

LA multi ani celor mici si celor mari cu suflet de copil!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Am ramas datoare cu o reteta:
Tort sah
Pentru blat:
250 gr. unt
275 gr. zahar pudra (eu am pus tos, a fost ok)
6 oua de marime mijlocie
esenta vanilie
350 gr. faina
1 si 1/2 lingura praf de copt
25 gr. cacao
Pentru crema:
300 gr. ciocolata amaruie
300 ml. frisca lichida
Se freaca untul cu zaharul pana amestecul se deschide la culoare si devine pufos. Se incorporeaza treptat, amestecand cu mixerul la viteza mare ouale (cate unul, se pun intregi si se bate bine dupa fiecare) si vanilia. Se puna apoi faina si praful de copt prin cernere si se amesteca usor. Se imparte aluatul in doua, iar in una din parti se pune cacaoa. Fiecare amestec se pune intr-un cornet cu deschidere de 12 mm. Intr-o tava cu diametrul de 20 de cm se pune cu spritul pe margine un cerc din aluat maro, apoi unul galben, iar maro, iar galben, cercuri concentrice pana ajungeti in mijlocul tavii (intra cam 5 cercuri). Daca aveti 3 tavi de aceeasi dimensiune, e foarte bine, eu le-am copt tot pe rand. Trebuie sa aveti grija sa incepeti doua blaturi cu maro, si unul cu galben. Blaturile se coc in cuptorul bine incins, cu focul mic spre potrivit cam 20 de minute, pana sunt elastice la atingere (se foloseste hartie de copt).
Ciocolata si frisca se pun pe foc mic intr-o cratita cu fundul gros si se incalzesc pana se topeste ciocolata. Se toarna intr-un castron si se bate pana se ingroasa si devine lucioasa. Se raceste la frigider.
Asamblare: se pune un blat cu margine maro, se toarna peste el o lingura de cognac, se pune un strat de crema, urmeaza un blat cu margine galbena, iar o lingura de cognac, iar crema, ultimul blat, iar cognac, iar la final se imbraca in crema si se decoreaza dupa gust.
Cea de mai sus este crema din reteta, eu am facut alta crema: 200 ml. smantana grasa (25%) de Napolact, 5 linguri zahar, 200 gr. ciocolata se amesteca toate la baie de abur pana se ingroasa ca o budinca (eu am pus cacao aditional, pentru ca imi place mai amaruie). Se lasa la racit (inclusiv in frigider) pana are consistenta unei creme Finetti. Am amestecat-o cu cateva linguri de frisca, sa nu fie foarte moale, am adaugat alune caramelizate macinate si esenta de rom din belsug. Dupa ce am pus crema intre foi, crema ramasa am amestecat-o cu restul de frisca (in reteta se foloseste un plic de frisca Dr. Oetker) si am folosit-o pentru a imbraca tortul.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Weekend-ul asta am facut prajitura cu crema de ananas. Intr-adevar foarte racoritoare si foarte pe gustul sotzului meu, care e innebunit dupa ananas. Merci, Gratiela.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, mmm, pare buna rau prajitura, mi-a atras atentia inca de cind a pus Gratiela poza si reteta. Neaparat o sa o incerc si eu, dar nu stiu cind.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia e buna praji, mie imi place foarte mult coca plina de cocos. Daca iti place ananasul o sa fie sigur pe gustul tau, e acrisoara si racoritoare. E si usor de facut, eu am facut-o la mare repezeala, aveam invitatie la premiera la TIFF si voiam sa termin inainte sa plecam.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Am facut si eu praji cu crema de ananas.tineti cont ca sunt amatoare pe la bucatarie!
1. A fost buna,a mancat si sotul si i-a placut, ceea ce e o maaare realizare.

2.nu am pus toata cantitatea de nuca de cocos in blat pt ca nu prea imi place nuca de cocos

3.am crezut ca o sa imi iasa blatul mai inalt dar vad din pozele lui ALY23 ca asa trebuia sa iasa.

4.blatul mi s-a parut un pic mai incruzit asa , poate intelegeti.am batut cu mixerul vertical albusurile, apoi am pus zaharul, iar am batut, apoi am pus nuca de cocos si restul si mi s-a parut ca s-a pleostit un pic.

5. crema in schimb delicioasa.am fol. numai 1/2 pachet unt si tot nu era prea tare dar a fost f. buna

Voi ananasul cat de maruntit l-ati pus?ca eu l-am taiat cu cutitul si apoi am mai bagat si mixerul peste el.

Astept sa imi spuneti pe unde am gresit pt ca simt eu ca nu a iesit exact ca la carte!

Ile 34 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 06 sapt.
www.onetruemedia.com/shared?p=298317a6ed3728312027b9&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Paste 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Ilenutza n-avea blatul ala din ce sa creasca nu stiu cat, din 2 linguri de faina si fara nici un 'ajutor' (gen praf de copt), dar asa e reteta, deci nu te impacienta. Fiind cu asa multa nuca de cocos, are o consistenta aparte, e foarte 'vartos' ca sa zic asa, mie imi aminteste de niste batoane cu nuca de cocos pe care le cumparam dupa revolutie, alea erau 'marfa adevarata' umplutura aducea mult cu coca asta, adica simteai cocosul, nu ca la ce este in ziua de azi pe piata, au ceva pasta cu iz de cocos inauntru.
In crema si eu am pus tot jumatate de pachet de unt (100 de grame) si a iesit super ca si consistenta, nici prea moale nici prea tare. Ananasul l-am luat bucati si l-am mai maruntit eu cu cutitul, dar nu foarte foarte tare (adica se simt bucatzele, nu l-am facut piure).
De ce zici tu ca n-a iesit 'ca la carte'?



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Alina a descris foarte bine totul :), iar din ce spui tu Ile, a iesit foarte bine prajitura ta, eu nu vad sa fi gresit ceva :).

Gratiela, Mariuca si Stefu

www.versuri.ro/versuri/kijki_voltaj crede.html" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gratiela merci, comentator de praji ma fac.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput