Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Am intrat sa va arat o prajitura care creeaza dependenta , asa cum fusesem avertizata Nati, multumesc din suflet pt tot!

Gratiela, Mariuca si Stefu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:



Doar atit fac eu in ultimul timp .

Am luat o pauza la pregatit dulciuri ,desi in ultimele saptamini am mai incercat cite ceva:fursecurile cu visine(de pe culinar),o tarta cu fructe (dar nu mi-a iesit crema cum trebuie),o tarta cu brinza si caise si un chec (reteta pe care am mai facut-o si mi-a iesit din prima ,tot de pe culinar, dar sub forma de chec tigru ,dar in compozitia alba am pus si cioco rasa ,iar pe deasupra nuci , multe nuci ).Promit ca voi reveni in forta dupa ce voi naste ,dar tot mai trag cu ochiul pe la bunatatile voastre ,ca nu ma pot abtine .

GABI36+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gratiela, ce ma bucur ca ti-a placut si tie! Spune sincer, in cit timp ati papat-o? La noi dispare tare rapid.

Gabi, harnicuta chiar si cu burta mare, bravo! Nu te grabi sa reintri in forta dupa nastere, iedul cel mic va avea nevoie de tine. Sarcina cit mai usoara pentru cit ti-a ramas si o nastere rapida!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia merci de reteta, s-a notat. Si cam cat lapte condensat iese din cantitatile pe care le-ai dat tu acolo?
Cat despre praji cu foi de napolitane, foaia de napolitana s-a muiat putin, n-a ramas crocanta, dar a fost ok, sotzul a mancat pana n-a mai putut (si nici cu subsemnata nu mi-e rusine). Acuma nu stiu daca s-a muiat din cauza ca asa trebuia, sau din cauza foii de napolitana. Desi, daca bine imi amintesc (ca n-am mai facut demult) si cand le umpleam cu crema de nuca si caramel tot se muiau.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, dintr-o jumatate de portie mie mi-a iesit un pic peste 1 l de compozitie, deci echivalentul a circa 2.5 cutii (o cutie are 400 g). Partea proasta e ca acest "lapte condensat" nu poate fi transformat in "lapte condensat caramelizat", pentru ala exista o alta reteta de facut in casa, pe care inca n-am incercat-o.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Aha. Inca o intrebare: paharele de apa folosite in reteta sunt tot din alea de 240 de ml? Si cam cat timp se poate pastra (banui ca la frigider)?
De caramelizat nu-i problema, eu intrebam pentru reteta aceea de cheesecake cremos.

Mai am un : vine o prietena in vizita saptamana viitoare si i-am promis eclere cu ness. Fondantul de ness mi-a reusit foarte bine, singura problema ar fi cum sa-l fac sa ramana pe capacul eclerului, adica sa nu se scurga mare parte din el? Aveti vreo idee?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Gratiela - toate ca toate...dar m-ai omorat cu poza aia in care leneveau pe farfurie cornurile cu cremwursti. Poti sa dai reteta?

Intre timp va dau si eu o reteta de chec (ieftin) si care iese belea:

CHEC IEFTIN- 2 oua
- 200 ml lapte
- 200 g zahar
- 200 g faina
- 4 linguri ulei
- 1 praf de copt
- 1 lingura de miez nuca macinat
- 1 lingura de stafide
- coaja de lamaie
- esenta vanilie
- cacao (optional)

Se bat ouale cu zaharul si praful de copt. Apoi se adauga treptat uleiul, faina, laptele, mirodeniile, nucile si stafidele. La sfarsit se poate amesteca o mica parte din aluat cu 1 lingura de cacao (pentru a obtine un chec marmorat). Deasupra se pun nuci pisate.
Iese demential si se mancanca rapid daca aveti alaturi si o cana de lapte.

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, scuza-ma te rog, ca sint asa de inceata, am vazut intrebarea, dar eram convinsa ca ti-am raspuns. Memorie de gravida, ce vrei.
Da, paharul de masurat e tot ala, de 240 ml. In frigider se poate pastra cel putin o saptamina (la mine a stat atit), numai ca inainte de utilizare sa-l amesteci un pic, am remarcat ca se separa un pic straturile.

Roxana, ce reteta simpla, o pun imediat in lista de pe prima pagina, merci!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia nici o problema. Multumesc de raspuns.
Cu fondantul n-are nimeni nici o idee?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, nu ma pricep la fondant, dar daca zici ca vrei sa iasa mai dens, poate sa pui mai putin lichid? Sau sa ungi fondantul in straturi subtiri, suprapuse, cu o pensula, dupa ce se usuca primul, aplici pe urmatorul, si tot asa, pina se ingroasa. Scuze daca spun prostii, incercam sa fiu utila.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput