Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, mda, asta ar fi o problema pentru Ro. Se poate face si in casa, prin fierberea simpla a laptelui cu zahar, dar procedura dureaza. Mai aveam o reteta incercata de mine de lapte condensat preparat in casa, o varianta mult mai rapida. Tre sa-mi fac timp sa o traduc si sa o postez.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Mersi mult, sa stii ca eu astept, pana iti faci timp. Mi se pare o praji foarte potrivita pentru vara, deocamdata imi fac de lucru cu 'ciocolatoasele' .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Mielul e tare scump aici ... 20e/ kil, dar cine stie? Poate ma indur si iau macar 500g, ca de Pasti n-am mai reusit sa iau.

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Liliana, am mancat in Israel miel facut la cuptor, cu sos de menta care se servea alaturat. Nu stiu cum l-au facut, probabil in zeama ramasa de la miel au pus menta...

Off-topic: ce mai faci? Nu te-am mai vazut pe DC de ceva vreme, ce sa mai zic de culinar.
Te-ai stabilit in Finlanda? Mai tii Monty?

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Imi cer scuze ca voi fi putin off-topic. Pe culinar nu am mai intrat, intr-adevar. Pentru ca nu am mai facut nimic spectaculos in ultima vreme. Monty nu mai tin acum. Nu m-am stabilit in Finlanda, is aici pt 3 luni.

Si on-topic: era bun mielu' cu menta? Ca maine ma duc sa fac cumparaturi ...

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Miha, multumesc de raspuns! Cand am facut tortul nemtesc am folosit hartie de copt, dar cred ca l-am pus prea jos in cuptor, focul era mic si totusi mi s-a cam ars...

La Nati blatul ala e intotdeauna auriu...cum sa fac? Vreau sa fac si eu tortuletul cand o sa am liber, ca tot am laptic condensat

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Oana, eu zic totusi sa-ti cumperi o forma din aia cu pereti detasabili, e buna la gospodarie. Iar tortul sa-l coci nu pe raftul de jos al cuptorului, ci la mijloc sau sus, si tot la foc mic.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Ce mai fac fetele? N-a mai facut nimeni nimica bun?
Sambata am comis si eu brownies capuccino. Au fost pe gustul nostru, cu siguranta o sa mai fac. Doar ca eu am inlocuit scortisoara din crema cu ness (cam 2 lingurite).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Alynutza, ce glazura perfecta la brownies! Arata tare bine prajitura ta!

Am si eu noutati: aici si aici.

Gratiela, Mariuca si Stefu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, mmmm, demult n-am mai facut brownies, sint tare bune!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput