Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, a, pai sa nu crezi ca am stat cu cana pe cintar si am masurat cita apa intra in ea. Asa scria pe cutie, tin minte si acu.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cheese cake “Cremos”

Un gust fantastic, o consistenta cremoasa si fina, recomand tuturor amatorilor de cheese cake-uri

Pentru blat:
1/3 cana unt topit
1 cana si 1/4 de biscuiti macinati
1/4 cana zahar
Se amesteca toate componentele

Eu am folosit blatul de la tortul nemtesc cu brinza:
200 g faina
1 plic de praf de copt
75 g unt
75 g zahar
1 plic zahar vanilat
1 ou
Se amesteca toate componentele si se framinta un aluat care nu se lipeste de miini.


Pentru umplutura:
450 g crema de brinza (cream cheese de tip Philadelphia, eu am folosit Almette cu smintina – 3 cutii)
1 cutie de 400 g lapte dulce condensat (consistenta caruia arata www.dropshots.com/photos/28636/20060501/120744.jpg" target="_blank">asa - poza nu-mi apartine)
3 oua
sucul de la o lamiie

Pentru ornat:
150-200 g smintina
1 lingura zahar pudra
vanilie
fructe, nuci, cioco rasa sau altele

Se formeaza baza prajiturii fie din biscuiti macinati, fie din aluat. Se intinde pe fundul si un pic pe peretii unei forme detasabile.
Se bate intr-un bol, cu mixerul, mai intii crema de brinza, apoi se adauga laptele condensat, pe urma ouale si sucul de lamiie. Trebuie sa iasa o consistenta destul de lichida. Se toarna in forma tapetata cu blat/biscuiti. Se da in cuptorul preincalzit si se coace circa 50 de minute la foc mic (150 C), pina se prinde toata suprafata umpluturii. Se stinge focul si se lasa o ora in cuptor, apoi se scoate si se lasa pina la racirea completa. Se baga in frigider pentru 5-8 ore (eu am rabdat doar 2 ore, hihi). Se amesteca smintina cu zaharul pudra si vanilia, se unge suprafata prajiturii, apoi se orneaza cu fructe sau alte chestii, dupa preferinta.

POZA www.good-cook.ru/forum/topic3434s420.html#entry336745" target="_blank">sursa

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Aha, deci asa care va sa zica. Eu sincera sa fiu, daca nu scria pe paharele alea de 300 ca sunt de 300... ca de ma intrebai pe mine ce te-am intrebat eu... ziceam stai sa ajung acasa sa masor .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

http://home-and-garden.webshots.com/photo/2871612510080823175RvQTlM

Miha si Robert


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:


Arata foarte bine tarta..si eu care de ieri sant la "dieta"..:((



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Mai Natalia, ce-mi faci tu mie cu cheesul asta cremos?Astiau au inchis magazinele deja ca m-as fi dus acum sa cumpar ce -mi trebuie.
Eu in loc de philadelfia as folosi o branza de vaci cu un % mai mare de grasime, crezi ca merge?

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ioana, daca pui brinza de vaci, o sa iasa o alta consistenta, nu atit de cremoasa, asa presupun. Poate doar s-o treci prin sita. Dar si asa, sa nu aiba zer brinza, cream cheese-ul stii si tu cum e, nu e nici vorba de zer.
Mie la gust cizul asta imi seamana cu o inghetata buna, e excelent!
------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Nati,zer branza de aici nu are,da vaz eu maine cumm fac,avem prin frigider niste branza de vaci,da pe aiai cred ca o pastrez pentru papanasi si cumpar Almette sau philadelfia
Edit:ai scris pe undeva reteza Zefirului?

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ioana, n-am postat-o nicaieri, am dat doar linkul-sursa sub poza. Zefirul e un desert din copilaria mea, un fel de sufleu. Si acum se mai produce/vinde in Md si de fiecare data cind merg acasa, imi cumpar mereu si savurez. Asta facut de mine din pacate nu a redat chiar perfect gustul stiut, asa ca n-o sa mai fac. O sa ma multumesc cu cel primit ocazional de acasa.
Daca vrei, iti pot traduce reteta, dar nu stiu daca ai interes sa te apuci, daca nu stii gustul originalului, ca sa zic asa.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Nati ce sa zic, nu sti ce e,in schimb mi-a ramas in memorie o chestie,nici nu stiu ce era,care o mancam la busteni.Era un magazin mic unde se vindea chestia asta si braga.Tota asa ceva dulce, ca si culoare alba,da nu stiu cum se nume, din pacate pers care avea mag a murit si rudele au inchis magazinul si eu am ramas doar cu gandul la asta ca nu stiu cum se nume doar ca era ceva delicios.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput