Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Mihaela poti sa pui in ea ce-ti trece prin cap si ce-ti place: smochine, curmale, caise dezhidratate. Nici visine nu mananca? Ca eu nu fac cu cirese, ci cu visine. Insa sa stii ca si eu am o verisoara care nu mananca deloc stafide, insa prajitura asta o mananca intotdeauna cand vine la noi in vizita. Daca nu, incet incet razbesti tu cu cele 2 tavi, mai ales ca rezista mult.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Natalia, revin ca sa iti multumesc inca o data pentru reteta de Brownies Cappucino. Am facut-o de Pasti sub forma de tort si a fost mega-ultra apreciata. A trebuit sa imi dau cuvantul de onoare ca e facuta de mine si nu cumparata de la Delicateria (cofetaria aia de lux de pe Eminescu executa o praji asemanatoare, numai de vreo 5 ori mai scumpa decat iese facuta in casa).
Am dat si o nota personala blatului pentru ca aveam niste visine scoase din congelator si folosite la o alta prajitura, care ramasesera si mi-era mila de ele, asa ca le-am aruncat peste blat inainte sa il bag la cuptor. Visinele s-au scufundat in ciocolata si au fost o minune alaturi de nuci! A fost perfecta! Sa incercati cu incredere, gustul acrisor al visinelor combinat cu restul de crema de branza si glazura de ciocolata este divin! Cu siguranta voi pune si visine de acum in blat (poate mai putine decat am pus acum, sa fie doar o idee).

Am sa incerc in weekend reteta Alynutzei de Gacio, suna excelent si noi suntem mari amatori de ciocolata, biscuiti, fructe, nuci, o sarbatoare! Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Adevarat a inviat !

Mihaela ,o sarcina usoara si o fetita sanatoasa

De Pasti am pregatit mai mult dulciuri si poienita cu ciuperci ,in rest mincare obisnuita (ciorba ,friptura ,oua rosii,drob din carne de pasare ).Sotul meu a apreciat poienita pe care nu am apucat sa o pozez ,pentru ca nu aveam bateriil incarcate .Brownies e deja prajitura lui preferata si mereu imi spune sa pun si mai multe nuci .Eclerele au fost apreciate si de copii care roiau in jurul meu in timp ce le umpleam sa le mai dau cite o lingurita de crema sau de frisca ."Umflatelele" au fost terminate chiar in sera zilei in care le-am facut (joia trecuta).

Am mai facut si o combinatie de tort zebra si cheese cake fara foc (nepozat din pacate),din care a gustat multa lume .Va ramin datoare si cu o poza a acestei prajituri pentru data viitoare cind o voi face pentru ca si ea a fost pe gustul sotului meu

GABI31+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Kid sa stii ca astept impresii.
Saptamana asta nu o sa prajituresc, pentru ca mai am inca praji si pana nu se termina nu fac, dar abia astept sa incerc si eu reteta de brownies.
(cica sa te apuci de cure, cand de Pasti am primit o carticica cu dulciuri numai cu cioco si cu poze toate de )


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Kid sa stii ca astept impresii.
Saptamana asta nu o sa prajituresc, pentru ca mai am inca praji si pana nu se termina nu fac, dar abia astept sa incerc si eu reteta de brownies.
(cica sa te apuci de cure, cand de Pasti am primit o carticica cu dulciuri numai cu cioco si cu poze toate de )


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect




Alynutza,ce carte? nu faci o scanare sa ne dai si noua?

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mona, wow, ce idee geniala cu visinele, care, dupa parerea mea, se potrivesc absolut perfect cu ciocolata! Merci de pont, cu siguranta am sa-l aplic. Felicitari pentru furorile facute!

Gabi, felicitari si tie, ce poate fi mai placut decit sa primesti laude pentru bucatele bune pregatite de tine?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Adriana din pacate nu pot sa promit, ca nu am scanner la servici si nici acasa. (adica la servici are doar un coleg, si nu chiar l-as incarca pe el in orele de program cu asta) Dar promit ca daca reusesc cumva, nu o tin numai pentru mine si daca o sa testez vreo reteta din ea pun poza si reteta (daca e reusita prajitura, bineinteles).

Acum ma gandeam ca atata am adunat la retete ca as putea sa nu repet o prajitura cel putin un an


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Mie-mi spui cate reteta am adunat..:)si totusi..sant cateva pe care le tot repet..{prietenii stiu de ce}sant altele pe care le fac o data si-mi trece..cu toate astea de fiecare data cand pregatesc o petrecere nu stiu ce sa fac..

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Si eu am un rind luuuuuung de retete, unele asteapta si cu anii sa fie incercate, deh, n-au pile sa intre in fata. Uneori mai scotocesc prin arhiva si mai incerc cite ceva.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Acum m-ati facut sa va dau si eu doua retete de tort care mi-au ramas in suflet.
Acum nefiind in Ro, va zis mai mult dupa ureche, acasa am detaliile.
Primul tort:
Blat de bezea - aici retetele is multiple, incercati ce stiti ca va iese sigur. Daca aveti nevoie de informatii cu bezeaua, revin si va zic cum se face ca sa iasa sigur. Prima crema e ca la cremsnit, cu lapte, oua, ceva faina sau amidon, si arome dupa gust. Eu puneam doar vanilie. A doua crema e cu zahar, cacao si nuca si un pic de margarina sau unt - dupa preferinte. Iese super, imi pare rau ca nu am reteta exacta, de fapt eu si acum in general gatesc din ochi :)

Al doilea tort: ceva ce seamana cu padurea neagra
Blat clasic de negresa cu multa cacao, scortisoara si nuca. Crema: visine dintr-un borcan de compot mare, fara samburi, puse la foc cu un pic de lichior cherry si ceva faina sau amidon pentru ingrosare, zahar si mirodenii dupa gust. Important e ca gustul principal sa fie de visine si cherry. Blatul de tort se insiropeaza cu lichior. In final se imbraca in ciocolata si se orneaza cu niste betigase de Finetti.

Poze am doar de la primul tort aici:
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/album/576460762341787749/photo/294928803609330634/13

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput