perdelute pt.geamuri termopan

perdelute pt.geamuri termopan | Autor: nadyana

Link direct la acest mesaj

fetelor!Nici nu stiu cum sa formulez corect intrebarea.Intentionez sa pun la geamuri perdelute din acelea mici care se pun la geamurile termopan,pe o bara care se fixeaza la mijlocul geamului, sau se pune una in partea de jos a geamului si una in partea de sus.Imi plac f mult, dar nu stiu unde pot gasi la noi asa ceva.Am vazut prin alte parti, ar am vazut si la noi, ce-i drept la mult mai putine persoane.Dar, cum nu ma pot duce la usile oamenilor care au sa-i intreb unde se gasesc acele bare, va intreb pe voi, poate stiti de unde se pot achizitiona si cam cat costa.Si aca acele pedelute se gasesc gata facute sau se confectioneaza si unde se pot gasi.
Noi avem balconul in fata bucatariei.Este de fapt ca o terasa si am scos usa si geamul de la bucatarie, asa ca intram din bucatarie direct la terasa, care este inchisa cu geamuri termopan si cu usa, care da in restul balconului, care este mai ingust.
Trebuie sa aleg intre acest tip de perdelute si o perdea normala, dar, daca voi opta pt. perdea normala, vreau sa fie din aceea pana la jumatate si cu o scobitura care merge de la cativa cm de unde incepe perdeaua, se adanceste treptat si coboara din nou spre finalul perelei.Acea scobitira este pe margini cu dantela.Dar, iarasi, aceeasi problema:nu stiu unde se gaseste la noiAm ost si am intrebat la un magazin mare cu perdele, dar nu au stiut sa-mi spuna.Ziceau ele ca acele perdele cu scobitura se executa la comana pe masura clientului, dar ei nu facAtunci de unde pot cumpara?
Va rog sa ma ajutati si, de ce nu, sa va dati si voi o parere despre ce as putea pune eu la geamurile mele, avand in vedere ca jaluzelele mi se pare ca dau un aer de "institutie" mai degraba, decat o incapere "dulce" de apartament.
Cred ca v-am cam zapacit cu explicatiileme mele, dar..am incercat sa va explic cum am putut eu mai bine ca sa puteti intelege ce tip de perdelute vreau eu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Si eu caut sa aflu despre acele perdelute despre care zici tu de la jumatea geamului. Nu stiu nici eu unde as putea gasi barele ,dar eu vreau suportul sa se lipeasca pe rama de la fiecare geam in parte ca sa se poata deschide usor geamul ca ramele sunt din aluminiu si nu se pot bate cuisoare in ele.Acum nu stiu daca m-am facut eu inteleasa bine.Perdele dinacelea cu scorbura cum le zic eu parca am vazut sus la etajul 3 la Cocor gata facute.Acum poate ma insel eu dar parca acolo le-am vazut.Du-te si pana acolo ca merita sa vezi un etaj plin numai de perdele ,perdelute si lustre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Aici se gasesc bare din acesstea pe toate drumurile, la noi incercati la Practiker sau in supermarketurile astea unde au multe articole pentru case. Aici se gasesc pe dimensiuni(sunt culisante), mai mici mai mari si sunt in jur de 1 euro, in functie de marime si au si acele cleme de plastic care se lipesc pe geamul termopan.

Iar perdele din acestea din care spuneti si aici tot din acestea se poarta mai ales la bucatarii. Se gasesc gata facute si nu sunt foarte scumpe.

Eu la noi am vazut mai demult la Obor in magazin la parter la raionul de perdele, incearca si acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Nu se gasesc la noi????


mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Stiu,Christel, in Germania majoritatea oamenilor au la bucatarie.Arata f. bine.Am vazut in catalogul Quelle bare din acelea, dar pretul depaseste mult pe cel de care spui tu, ChristelO singura bara este intre 250 mii si 390 mii lei
Am auzit ca la Dedeman ar fi.Trebuie sa fie pe undeva.
Dar de perdelele alea cu "scobitura" de care spuneam ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada_11 spune:

Draga Nadyana,
atat perdelutele cat si bara metalica pe care stau
acestea le poti gasi la Brico Store.In Bucuresti sunt mai multe
magazine care comercializeaza doar perdele, galerii si accesoriile necesare.Probabil ca si in Iasi sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Nu are nimeni un link sa vad si eu despre ce e vorba??

Nici mie nu-mi place cum se vede geamul de la bucatarie! Dar nu inteleg cum sunt alea, desi poate le-am mai vazut.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Merci,Mada!Am sa merg sa intreb in mai multe locuri sa vad poate gasesc!
miria_cristina, eocamdata nu am un link, da poate gasesc fetele care stiu despre ce e vb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Nadyana te referi la astea?
www.potterybarn.com/pbimgs/ab/images/products/200710/0010/img64l.jpg" target="_blank">aici si www.bedbathandbeyond.com/stylePage.asp?order_num=-1&rn=198&rnt=0&ipp=1000&" target="_blank">aici
Aici le spune bistro curtains sau cafe curtains.

Oana_B
vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Daca astea sunt perdelutele atunci eu n-am cum sa le folosesc.
Pentru ca geamul meu este obisnuit. Adica se deschide pe 2 laterale ca orice fereastra.
Nu asa ca astea, de jos in sus.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Da, Oana,barele sunt in genul asta, iar pedelutele sunt in principiu asa, doar ca am vazut si alte modele mai simple.
Si, mai este o intrebare:eu la terasa am 5 geamuri termopan:2 care se deschid si 3 fixe.Oare merg acest gen de perdelute sau s-ar incarca prea mult?

Mergi la inceput