Centrala termica de apartament - cat mai costa?

Centrala termica de apartament - cat mai costa? | Autor: Anca Vlad

Link direct la acest mesaj

Buna,
Mai stie cineva acum cat mai costa de instalat o centrala termica intr-un apartament de 2 camere (50 mp)? Am tot citit pe diverse forumuri dar cei mai multi pun acum la case... eu am ramas fara intr-un bloc cu majoritatea avand centrale si ma omoara cu intretinerea!
Mi-au facut o oferta cu 5000 lei (in rate). Totusi daca centrala e cam 2000 sa mai coste racordarea inca 3000 (cu gaz si tevi si tot ce implica?). Trebuie neaparat schimbate caloriferele vechi (de fonta)?
Multumesc pentru orice idei!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Si pe mine m-ar interesa cam la cit s-ar ridica costurile pt o centrala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Noi ne-am pus in 2003 centrala tot la 2 camere. Nu mai stiu exact cat a costat, dar stiu ca tevile, caloriferele si manopera au costat mai mult decat centrala...deci eu zic ca 5000 e super bine.

==========
Corina
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Vlad spune:

Bun si a meritat? Cam in cat timp recuperezi investitia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Noi ne-am pus centrala in vara la ap. de 3 camere (65 mp) a costat in jur de 50.000.000 lei. Pot sa va spun ca am economisit acuma in jur de 5 milioane deja la cheltuielile de intretinere. Nu stam in frig de loc, cand plecam de acasa pe mai mult timp o inchidem sau cand suntem plecat o dam pe 19 grade si cand venim acasa in 20 de minute se ncalzeste la 22-23 grade. Comparativ cu anul trecut: pe decembrie 2005 am platit 3.500.000 (cu totul) si pe decembrie 2006 am platit 2.400.000 (cu totul:gaz+apa)-si a fost cel mai mult din lunile d epana acuma.
Anca, noi am schimbat caloriferele la sfatul instalatorului si bine am facut. Se incalzesc super rapid (asta vrem noi) si nu mi se strica centrala blocand in ea bucati din metalul vechi din caloriferele de fonta.


Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Noi am pus centrala in 2003 si ne-a costat 6.000 lei, 3 camere. Gazul a fost 1.000 lei (separare, proiect, lucrare pentru ca ramasesem singurii pe scara care nu aveam si a tb sa platim si cota parte la vecini), centrala 2.450 lei, manopera 1.500 lei, restul caloriferele (da, le-am schimbat pentru ca am inteles ca cele vechi omoara centrala) si fitingaraie, autorizatii, etc.

In 2006 am izolat peretii exteriori ai apartamentului (alte 2.100 lei), dar a meritat cu varf si indesat la ce facturi mici am platit comparatie cu anul trecut, ca o idee consumul de mc l-am redus la jumatate si eu stau toata ziua acasa fiind in CIC.
Tot anul trecut sotul meu a refacut toata instalatia centralei prin pardoseala (pe sub gresie, parchet) si a schimbat cuprul cu pexalul henkal. E o placere sa stau in casa desculta si sa am si caldurica.

Ideal e sa-ti pui si-un termostat si sa-ti reglezi pe temperatura si intervalele dorite si astfel nu mai lucrezi cu centrala si si economisesti.




Eli cu Andreas (17.08.1998) Bianca (13.06.2005)

www.dropshots.com/dansaueli" target="_blank"> foto 1, foto 2

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Vlad spune:

Si ce fel de centrale aveti? Am vazut ca cele Ariston de 24 kw sunt mai convenabile ca pret. Eu am boilere Ariston de 4 ani si nu am avut probleme. Oare centrala e buna? Are cineva ? Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Noi avem centrala Chaffoteaux, facuta in Franta si suntem incantati ca e silentioasa si mica.

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Eu am Saunier Duval facuta tot in Franta, fara cusur.

Eli cu Andreas (17.08.1998) Bianca (13.06.2005)

www.dropshots.com/dansaueli" target="_blank"> foto 1, foto 2

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Nu mai are nimeni preturi recente?
M-ar interesa si pe mine defalcat cam cit costa toate: centrala, piesele, manopera si autorizatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

pai sa vedem:
preturi sept 2007:
850 ron proiect gaze (aveam contoar)
350 montat centrala
170 de calorifer montat
racorduri baie+ bucatarie 150
de tras teava de la contoar pana la locul centalei 60 ron/m
700 proiect radet
spaga radet si primarie (autorizatie de constructie pt montat centrala termica) - 350 ron
demontat calorifere vechi - 1000 ron ( 5 calorifere)
alte taxe la radet de dembransare vreo 200 RON
-spaga pt echipa radet care cica te va debransa ea -inca nu am platit-o, dar mi s-a spus ca in jur de 500 RON
centrala - Sime - 2000 RON
calorifere, teava de cupru, coturi si alte belele 3500 RON

Mergi la inceput