PETE ROSII PE CORP

PETE ROSII PE CORP | Autor: martha78

Link direct la acest mesaj

Ne-a aparut de vreo 2 zile niste bubite, in unele locuri apar sub forma unor dululete, iar in alte parti ca niste pete au aparut pe umeri, burtica, picioare; oare ce ar putea fi o intoxicatie alimentara, o alergie sau altceva? Cu dr am vorbit la telefon si ne-a recomandat aerius, dar nu prea are efect ca e tare agitat si plangacios
Ati avut astfel de probleme? Nu stiu ce sa mai fac ca nici dr nu e disponibila zilele astea

ma fac din ce in ce mai mare

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Am avut si noi probleme cu bubitele saptamana trecuta, pediatra nu a reusit sa ne dea un diagnostic sigur (fetita avea multe bubite dar pe o zona restransa - puteau fi si piscaturi si urticarie si varicela sau niciuna dintre ele) si pentru ca oricum nu am lasat-o la gradinita (ca sa nu le mai dea si colegilor ceva in caz ca...) am trimis-o la Medlife la dermatologie (asta fiind foarte aproape de casa noastra). S-a rezolvat rapid, cu ceva cheltuiala pentru consultatie si pentru medicamente, dar... m-am linistit si tratamentul a fost bun.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llory spune:

Buna,si noi am avut si mai avem ceva bubite rosii pe spatic si pe piept, copilul meu are 11lunii, pediatra mi-a dat un gel de alergie pt adultii si sirop ce nu e voie sa se administreze la copii sub un anisor,eu am mers la dermatolog acol mi-a zis ca nu e alergie ci de la caldura mi-a dat ceva unguient cu mentol si ceva picaturii 3pic 2x pe zii dim. si seara, dute la dermatolog cu puiu tau asa e cel mai bine crede0ma, cind i-am zis dermatologului ce mi0a prescris pediatra s-a luat de cap... nu dormea noapte si isi misca mereeu miinutele inainte si n-apoi il minca f. tare. nu tine copilul copilasul in caldura, dar nu uita sa mergi la dermato. iti va spune exat ce are. SANATATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Du-te la medic. Noi tocmai am avut rubeola. Precum vezi din postari cauzele pot fi multiple, in plus baiatul meu face bube pe tot corpul dk bea lapte mai gras de 1.8%. Da cat am tras pana am depistat chestia asta cu laptele...
Deci, du-te la dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Va multumesc pt sfaturi..vom merge la medic, probabil la dermatologie
Nu cred sa fie rubeola, se poate face aceasta boala daca am facut vaccinul? Sau se face doar o forma mai usoara?

ma fac din ce in ce mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

Si Luca a avut bube,dar numai pe picioare si cateva pe manute.Erau la inceput ca niste pete,apoi se mareau in dimensiune pana se faceau bube in toata regula.Prindeau coaja si dedesupt aveau lichid.Il mancau ingrozitor la inceput si se vindeca destul de greu.Am facut tratament,dar problema e ca nu stiu de la ce i-au iesit.Medicul a zis ca de la un aliment,dar nu ii bagasem nimic nou in alimentatie.Ia-m schimbat si laptele si acum stau cu grija la tot ce ii dau sa mance ca sa nu ne trezim cu alte bubite.

Eunice,cum aratau bubitele la puiutul tau?Poate asa imi dau si eu seama de la ce aliment i-au iesit lui Luca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Buna bolgiumiki,
Parca vorbesti de Robert al meu. Acum doua saptamani avea pe un picior 12 bube rosii care il mancau ingrozitor. Dupa ce le-a scarpinat s-au intarit si s-au marit. Apoi au facut coaja si cand se rupea coaja se vedea lichidul transparent din ele. Peste cateva zile pe cel de-al doilea picior au mai aparut 6 bube. La fel. Acum are pe manutza si doua pe degete...il mananca ingrozitor. Ne-a dat claritine si fenistil gel, dar nu au nici un efect. I-am scos laptele, i-am scos cereale cu cacao. E la regim si degeaba tot nu trec.
Am crezut ca l-a ciupit vreo insecta. Am dat cu spray pe pureci si painjeni prin toata casa.
Poti sa imi spui ce tratament i-ai dat tu?
Multumesc
Cu drag
Liana

http://community.webshots.com/user/TudorAnastasiaDiana
http://community.webshots.com/user/tudorrobertalexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Bubitele pe corp pot fi de atat de mutle feluri si la un moment dat se pot confunda asa usor prin descrierea verbala. Fereste-te de diagnostice prin teleon, du-te la un dr. sa vada copilul. Poate fi de la intoxicatie pana la una din bolile copilariei (caz in care e bien sa izolezi copilul si sa-l feresti de alti copii si sa va pregatiti pt boala respectiva).
Urmareste-i temperatura, e unul din simptomele des intalnite in bolile copilariei.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llory spune:

buna, nici sa nu te gindesti la rubeola, dute la dermato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

La noi initial bubele de la laptele gras au aparut in zona gatului, si am crezut ca e de la caldura, ca el transpira mult si era si august. Apoi s-au extins pe tot corpul si erau muuulte si marunte, parca era rubeola, insa nu avea ganglionii umflati ( la rubeola ganglionii de pe partile laterale ale gatului, nu stiu cum sa explic, erau umflati bine, se simte la mana).
Apoi sau inmultit si arata saracu copil mai mult rosu...prima data i-am scos rosiile, ca a zis dr ca poate sa fie alergic la rosii, apoi vreo 3 sapt am tot experimentat cu saracu pana ne-am prins ca laptele gras ii cauzeaza bubele. Culmea e ca in rest poate sa manance cascaval, iaurt gras..nu are nimic, numai de la lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

quote:
Originally posted by tatiantudor

Buna bolgiumiki,
Parca vorbesti de Robert al meu. Acum doua saptamani avea pe un picior 12 bube rosii care il mancau ingrozitor. Dupa ce le-a scarpinat s-au intarit si s-au marit. Apoi au facut coaja si cand se rupea coaja se vedea lichidul transparent din ele. Peste cateva zile pe cel de-al doilea picior au mai aparut 6 bube. La fel. Acum are pe manutza si doua pe degete...il mananca ingrozitor. Ne-a dat claritine si fenistil gel, dar nu au nici un efect. I-am scos laptele, i-am scos cereale cu cacao. E la regim si degeaba tot nu trec.
Am crezut ca l-a ciupit vreo insecta. Am dat cu spray pe pureci si painjeni prin toata casa.
Poti sa imi spui ce tratament i-ai dat tu?
Multumesc
Cu drag
Liana

http://community.webshots.com/user/TudorAnastasiaDiana
http://community.webshots.com/user/tudorrobertalexandru



Au dreptate fetele,trebuie sa il vada un medic pentru ca sunt destul de nasoale bubitele si recidiveaza daca nu se scoate din alimentatie ce ii face rau.Sau poate sa fie de la altceva nu neaparat de la un aliment.
Oricum iti spun ce ne-a dat noua medicul,desi nici el nu ne-a putut spune exact ce ia facut rau:ceclor antibiotic sa nu se infecteze bubitele pentru ca au fost foarte urate,o mixtura mentolata de 3-4 ori pe zi(nu se da la copii mai mici de 2 ani-desi la noi s-a riscat putin),claritine,liv52 sa ii ajute ficatul.Cand v-a mai creste v-a putea sa ii faca si niste teste sa vedem ce aliment ii face rau.Tot doctorul ne-a spus ca ii pot aparea si de la fortat copilul sa manance,asa ca grija mare ca i se da ficatul peste cap si pot aparea astfel de probleme.Eu cred ca de vreo 2-3 ori am insistat pe langa Luca sa manance,dar nu stiu daca asta ar putea fi cauza.
Daca mai ai intrebari,spune-mi si iti raspund cu draga inima.

Mergi la inceput