Pacientele optimiste si gravi ale dr Tutunaru (29)

Pacientele optimiste si gravi ale dr Tutunaru (29) | Autor: Zenobia

Link direct la acest mesaj

Capitol dedicat tuturor tutunicilor si prietenelor de tutunici. Sa aveti o primavara frumoasa si plina de impliniri, doamnelor, cu multi grasunei!


cap.1, cap.2, cap.3, cap.4, cap.5, cap.6, cap.7, cap.8, cap.9, cap.10, cap.11, cap.12, cap.13, cap.14, cap.15, cap. 16, cap.17, cap.18, cap.19, cap.20, cap.21, cap.22, cap.23, cap.24, cap.25, cap.26, cap.27, cap.28

Lista Tutunareselor, viitoare :
alexia28 astenozoospermie,30 ani, sarcina oprita in evolutie. Programare pentru laparo pe 09 mai
Alexela 23 ani, anovulatie, diagnostic spemograma: astenoteratozoospermie moderata
alinacoman79
ana_p in urma laparoscopiei singura trompa functionala, cealalta fiind ingrosata si nefunctionala, destule aderente de la operatia precedenta si "ovarele lipite"
Ariana1 endometrioza(in prezent face tratament), o trompa infundata proximal (la intrarea in uter); urmeaza histeroscopie
Avalon, 35 ani; sotul - oligospermie severa; o sarcina oprita in evolutie la 6 saptamani (2004); 4 IAS-uri si un FIV la Giulesti
AngeliquedeS, 29 de ani, ovare polichistice, cicluri anovulatorii; sotul-astenoteratospermie; urmeaza programare laparo
Aurelia77, astenoteratospermie, 3 IA
Bonitta fibrom uterin,1 IA nereusita,sotul astenoteratozospermie,diagnostic laparo:endometrioza in spatele ovarului drept,urmeaza 3 luni tratament cu diphereline;
break fast9infertilitate secundara,noduli fibromatosi,urmeaza laparo+histeroscopie la sfarsitul lunii martie
copilut 31 ani, de 2 ani si jumatare incercari; "totul e OK, nu ai endometrioza, trompele sunt BETON" ; Sotul astenozoospermie cu necrospermie, inceput varicocel
cami30 32 ani,sterilitate secundara,laparoscopie diagnostica in septembrie 2005 cu T,sactosalpinx bilateral rezolvat cu salpingectomie partiala bilaterala si neosalpingostomie bilaterala,recomandari: un an de incercari “naturale”( a trecut),in prezent pregatiri pentru FIV
cocodutz
dana_vio
dianaflaparo martie 2007:o trompa infundata,un ovar invelit in aderente,totul rezolvat la operatie,acum este "ca noua"
Diddy 29 ani,1 IA cu stimulare; normospermie
danielac100 monitorizari; laparo: 23 mai
Ellis, 29 de ani, 4 sarcini oprite in evolutie, fara diagnostic concludent, probabil un sept uterin; monitorizari
Elflo, 32 ani, sotul: oligoastenospermie severa
Gabitoni, monitorizari, programare laparo pe 26 aprilie.
Hera25 analize ok,monitorizari,sotul: normospermie; laparo: 20 iunie
ylinca Sarcina obtinuta in urma stimularii s-a terminat printr-un avort la 7 saptamani, trompe infundate,urmeaza laparo
Ysa26, normospermie (viteza redusa, mobilitate progresiva tip b), monitorizari
Inuta12 sotul:oligo astenosteratospermie
Iyoanadiagnostic spermograma:azoospermie,urmeaza alte analize si tratamente adecvate
KoraPop astenozoospermie moderata,compensata prin ejaculat; chist ovarian seros scos prin chistectomie,trompe nefunctionale ,aderente "rezolvate" prin adezioliza; pregatiri pentru FIV
Laura69silk
Lauravoinicu - 28 de ani, amenoree primara, microadenom hipofizar , ovare micropolichistice (facut driling ovarian ), endometrioza ; 2 IA cu stimulare cu menogon .Sotul : normospermie cu parvisemie ; pregatiri pentru FIV
lili35 endometrioza descoperita laparoscopic,in prezent tratament cu diphereline
lilianaFi o sarcina oprita in evolutie, laparo in ian. 2007: endometrioza pelvina,aderente rezolvate prin adezioliza,trompa stanga infundata,din 5 martie a inceput protocolul FIV in Italia
lucialu
machus monitorizari, laparo 24 aprilie
Mamidevladut 1 sarcina oprita din evolutie: normospermie; mamica de baietel; laparo: 15 iunie
MadaS
maria08 suspecta de hidrosalpinx,in prezent tratamentul lui Andritoiu
Marusea1997-extrauterina dreapta cu salpingectomie partiala,in 2000 sarcina pierduta in luna a4-a,laparo in febr. 2007: uter cu 3 noduli fibromatosi(fundic posterior,anterior si la nivelul cornului drept),portiunea distala a trompei drepte absenta chirurgical,ovare si trompa stanga normale (oct. 2006 la histeroscopie : sinechie uterina),urmeaza monitorizari,stimulari,IA,GIFT si eventual la anul FIV
Mica-Mica,30 ani,cicluri neregulate,tratament homeopat, monitorizari
miruna79
mmc_nd, verdict laparo martie 2007: totul este ok
Maria2007, monitorizari, urmeaza spermograma in martie
Meteeuta, 1 hsg: trompa stanga infundata; monitorizari
Madlen, 37ani,1 sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani, sotul astenoteratozoospermie; 1 IUI nereusita;diagnostic laparo: BETON,totusi urmeaza sa inceapa pregatirile pt FIV
Merdan, ovare polichistice si pe stanga trompa cu hidrosalpinx;diagnostic laparo::"multiple aderente la nivelul ambelor anexe si in FDS Douglas;ovarele cu corticala ingrosata.Se practica adezioliza.Verificarea permeabilitatii tubare este pozitiva bilateral.Drilling ovarian bilateral."
Maria251ro, monitorizari, urmeaza IA
Madutz,35 ani,o sarcina pierduta,sterilitate inexplicabila,urmeaza laparo (7 mai)
Miki01,oligoastenospermie, endometrioza,2 IA
MLauraoligospermie severa,trompe permeabile ( HSG)
Nicole31 monitorizari,sotul astenospermie; incercari de 6 ani,1HSG:permeabilitate bilaterala,2 IA,diagnostic laparo:endometrioza localizata pe ligamentul uterosacrat stang,chist seros scos prin chistectomie,trompele sunt bune
Nuchi, 30 ani, ea: RH_negativ, el: sotul RH_pozitiv, sarcina oprita in evolutie la 11 sapt.
Niobe, polip si posibila endometrioza; urmeaza histeroscopie si laparoscopie
oana2006
ralu t endometrioza, laparo in 28 martie
SilvanaPopovici anexita dureroasa, endometrioza tratata, tratament homeopat in curs pt dereglare hormonala
sdany, laparo 23 aprilie
silvy24, monitorizari; sotul: astenozoospermie moderata+teratozoospermie
syyylviuta, cicluri neregulate
Teonikol -34 ani, ultima eco: un conglomerat de noduli fibromatosi de 3,5 cm, subendometrial perete anterior cu dezvoltare endocavitara, cu vascularizatie abundenta; istoric : fara copii, o sarcina obtinuta relativ usor,dar oprita in evolutie la 7 saptamani cu un fibrom de 5-6 cm, intre timp a mai scazut dupa 3 luni de naturiste; tratament preoperator cu Diphereline de 3 luni, urmeaza histeroscopie operatorie.
vali_delide 35 de ani, acum 4 ani: sarcina oprita din evolutie la 12 sapt, HSG si laparo la Giulesti, trompe cu aderente, dreapta partial permeabila, dar cu aderente pe ovar si ficat, stanga nepermeabila
Zenobia 28 ani, sotul normospermie; rezultat laparo endometrioza pe uter, vezica urinara si pe unul dintre ovare,s-a curatat totul; trompe permeabile
Veret, sarcina oprita din evolutie (acum 5 ani), urmata de o extrauterina in urma careia a fost extirpata trompa dreapta;diagnostic laparo:sindrom aderential pelvin,trompa stanga nefunctionala;urmeaza pregatiri pt. FIV

Tutunarese de la care asteptam diagnostice sau vreun semn de viata : alina.n, Cadina, clubb, cris2006, Dianadi, Foxxy,kikilina, Leditia, Mirelae, oanaonyx, Papushel, zambet74

Tutunici, foste aspirante optimiste, acum fericite posesoare de burtici
carstea- "mamica de mai" Rares
mihaela ce "mamica de aprilie" Maria
Amely - "mamica de mai-iunie"- David Cristian
Alina25 - "mamica de mai-iunie"
Raza de soare - "mamica de mai-iunie" ]
Graviduta - "mamica de iulie-august"
Claucia - "mamica de iulie-august"- Alessia Cristiana
Kristind - "mamica de iulie-august"
Orchis - "mamica de iulie-august"
Sim_stoian-"mamica de septembrie-octombrie"
Salomeea
A_thee_nuh
mihailescu_teodora - "mamica de septembrie-octombrie"
Mirella76 - "mamica de septembrie-octombrie"
Scumpete
Aylin_tarcan - "mamica de iulie-august"
Andutzy - "mamica de iulie-august"
Mada28 - "mamica de septembrie-octombrie"
Gemma
Mihavasoi
vickyfilip
Si proaspetele gravidute :
Doinidoini
Alfa Anca
Soleila
MamitzuD2
LoredanaG


Se inmultesc Felicitari proaspetelor mamici!
marair 5.12.2006: Ana, 3800 gr
Irinabr 10.12: Matei Cristian, prin cezariana - 3150 gr, 48 cm, Apgar 10
Madaluta 14.12: Darius -3700 gr
Marinar 16.01.2007: Emma Ioana, prin cezariana, 3.370 g, 52 cm
Aventura 04.02.2007: Antonio, 3.830 g, 54 cm

Foste tutunici, dar prietene dragi si invitate la topicul nostru:
Felicia
Flr,
ana_id kitty_nic - "mamica de iulie-august" -Daria Ioana
Ioanatugs



Zenobia
Barzoiul buclucas
Poze 2007, Miresica, Cununia civila, Prin lume
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Multumim,Zeno!
Sa dea Doamne-Doamne sa se umple rubrica de -tze!

Teodora 10 +
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexela spune:

Multumim pt noul capitol!

Alexela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

[aplauze]pentru Zenosi
Alexelavezi ultimul mes.la capitolul proaspat incheiat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Ce rapida esti Zeno .
Multumim pt noul capitol si sper sa fie plin cu -dutze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Zeno, esti maestra in "ascunderea" capitoleleor!
Sa fie cu noroc!
Laurici, ce ma bucur ca ai lasat si tu putin munca! Ai grija de tine, ca primavara organismul e mai sensibil la oboseala si cedeaza mai usor!
Alexela , asteptam testul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Dupa atatea cate am spalat in seara asta in paralel cu scrisul pe forum... imi dau seama ca mi-ati dat asa un impuls de m-am transformat in Speedy Gonzales.

Va pup pe toate si va doresc un capitol plin de burtici!

Zenobia
Barzoiul buclucas
Poze 2007, Miresica, Cununia civila, Prin lume
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Noapte buna,dragelor!
BB vrea la nani!

Teodora 10 +
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Bun gasit la noul capitol, fete dragi!
Zenobia, cred ca vrei sa te treci singura la gravidute, nu? Doamne-ajuta! Ce frumos ar fi!
Laura69Silk...ooooffff, de cand nu te-am mai "vazut"pe aici! Ce faci, cum esti?
Teo, pt. tine si burtik ta de 10 saptamani!Si si socrela, care este, se pare, la fel de buna si de simpatica precum soacra-mea!
Fetele, de LauraVoinicu stiti ceva? Sau de Bonitta, Ylinca,Alexia,Diddy...si celelalte fete dragi, de care nu prea stim nimic....e adevarat ca si eu am cam lipsit de aici, dar am mai citit din urma si pe ele nu prea le-am vazut.
Kora, o iau inaintea Iyoanei si-ti zic anticipat:AMR 8, ca azi s-a dus.
Pup toate fetele mele dragi!

Valentina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexela spune:

Noapte buna, dragi tutunici!
Inca nu m-am hotarat, dar o sa va tin la curent!
Va pupicesc!

Alexela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

vali_delide, felicitari orele fara de fum, un pas important pentru a veni BB cat mai repede si sa aiba o mamica mai sanatoasa si plina de energie...

merdan, mamidevladut, Iyoana, multumesc de urari !

Zenobia, haideee soferita noastra, sa vezi dubluuuu, da' numai pe testttt!!!



Alexela, fa un test, este important sa stii din timp daca este BB!

Nicole31, si eu dau cu galbenele la celalate gaurici . Mie mi-a spus cosmeticiana mea mai demult sa o folosesc la toate cicatricile, dar sa masez bine de tot, sa fie antrenata in adancime cicatricea.

Eu am dormit pe burta un pic asta-noapte, de relaxare ca mi-am scos firele, cred... Si iar mi-a sangerat putin... ufff, trebuie sa fiu mai atenta!

Fetelor, sa verificati bine de tot ce scrie pe biletul de concediu medical - mie initial imi trecuse alta casa de asigurari, m-am intors, iar cand am ajuns acasa am vazut ca-mi daduse concediu pentru 2006, asa ca luni cred ca am sa merg iar la spital...



Mergi la inceput