Chilotei cu sonerie???-Enurezis nocturn

Chilotei cu sonerie???-Enurezis nocturn | Autor: Denisa_35

Link direct la acest mesaj

Buna seara!

Am fost cu copilul meu cel mare la dr. acum 2 zile cu ceva probleme curente de sezon...dupa o raceala strasnica la control. Dar in schimb avem o problema mai veche de care nu putem scapa : enurezis nocturn...in conditiile in care mai are putin si implineste 6 ani.
Am inteles de la medic ca cea mai eficinta solutie la ora actuala, sunt niste chilotei cu sonerie, care se declanseaza in momentul in care copilul a scapat primele 2-3 picaturi de pipi. Am tot cautat pe google dar nu am reusit sa gasesc un loc de unde as putea cumpara de aici din Romania. Am mai vazut si un dispozitiv similar, dar nu era prea in clar locul de unde se poate achitiona. Ma poate ajuta cineva?
Multumesc anticipat!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Denisa, am cautat si eu dar nu gasesc nimic

daca imi spui cum se numesc, sau cum ai agsit tu...o sa mai incerc sa caut aici in USA, poate se gasesc pana la urma.




POZE

"Happiness is not having what you want.It is wanting what you have."Anonymous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Denisa, nu vreau sa ma bag ca musca in lapte... desi banuiesc eu ca i-ati facut analize... infectia cu E-Coli mai da scaderea senzatiei pre-urinare. Copilul se trezeste dupa ce face pisu sau doarme in continuare?
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

denisa, principiul chiloteilor cu sonerie trebuie sa fie similar cu cel al olitelor si al multor alte gadgeturi. asadar, cand apare un lichid, se inchide un circuit si incepe sa sune/cante etc.
ce te-as sfatui eu sa faci, daca nu gasesti: ia o olita cu sonerie, din orice hypermarket (in cora au), scoate deviceul de la ea si foloseste-l cu chiloti normali (eventual intre doua perechi, sa nu intre in contact direct cu pielea. zic si io..
la fel, sunt niste jucarii de la little tikes ce, cand le pui in cada, incep sa lumineze. acelasi device.
bafta sa scapati de griji

Luana si Hora - 14 Mai 2006

www.geocities.com/mamici_de_mai_iunie2006/povesti.html#Hora " target="_blank">poveste
io tot cresc

„Femeia vede unde barbatul abia zareste” Proverb romanesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

quote:
Initial creeata de Denisa_35

Buna seara!

Am fost cu copilul meu cel mare la dr. acum 2 zile cu ceva probleme curente de sezon...dupa o raceala strasnica la control. Dar in schimb avem o problema mai veche de care nu putem scapa : enurezis nocturn...in conditiile in care mai are putin si implineste 6 ani.
Am inteles de la medic ca cea mai eficinta solutie la ora actuala, sunt niste chilotei cu sonerie, care se declanseaza in momentul in care copilul a scapat primele 2-3 picaturi de pipi. Am tot cautat pe google dar nu am reusit sa gasesc un loc de unde as putea cumpara de aici din Romania. Am mai vazut si un dispozitiv similar, dar nu era prea in clar locul de unde se poate achitiona. Ma poate ajuta cineva?
Multumesc anticipat!


Denisa si comorile ei Alexandru si Luca



Denisa, mi-ai putea spune cum se numeste medicul care ti-a recomandat chiloteii astia cu sonerie si unde s-ar putea gasi asa ceva?

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

noi avem aceeasi problema... desi avem aproape 5 ani. Nicoleta, de ce ai intrebat daca copilul se trezeste dupa pishu sau nu?
A mea mai are perioade scurte cand se trezeste cu pampersul uscat, insa dupa cateva zile face pe ea din nou. Mai nou se trezeste noaptea si isi da jos scutecul, dar deja e plin. Dar nu stiu daca tocmaia facut pe ea, sau pur si simplu se trezeste.
Oricum daca gasiti chiloti-minune, ma intereseaza si pe mine!!!!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

http://members.aol.com/DryNite/index.html
http://www.dri-sleeper.com/
http://www.amazon.com/DRI-Sleeper-Alarm-System-Measures/dp/B000AD4904
http://www.nextag.com/dri-sleeper/search-html
http://www.physiosupplies.com/acatalog/Enuresis_Alarms.html
http://bedwet.net/index.htm

Iata ce am gasit eu... si noi avem problema asta, enurezis noctur. Adi are deja 6 ani si 3 luni si nici urma sa se trezeasca. Il trezesc eu cam pe la 12 noaptea si asa nu avem probleme. Dar daca nu-l trezesc face pe el. Curios este ca de la 12 pana dimineata nu mai face. I-am facut si analize, par sa fie bune...desi la echografie ne-a spus ca ar avea hidronefroza de grI la rinichiul stang. Medicul sau insa a spus sa nu ne ingrijoram, sa nu-l certam. Oricum vrem sa-i mai facem o echografie sa ne linsitim. Mai tinem legatura.
In Romania nu am gasit o firma care sa vanda... si nu prea stiu cum se fac cumparaturi de pe un site strain... teoretic ar trebui sa il aduca pana in Romania daca platesti cu card...Poate ma lamureste si pe mine cineva.

Gabi i-ai facut analize fetitei? Ar fi bine sa le faci. Enurezisul este considerat la baieti dupa 6 ani si la fete dupa 5 ani.

Sa speram ca vor creste si vom rezolva problemele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

nu i-am facut inca analize, dar merg de ceva vreme la psiholog cu ea sa aflam daca e ceva de origine psihica sau nu, ca avem si alte tipuri de probleme (de comportament si de comunicare).

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Gabi, am intrebat pentru ca sunt copii care dorm atat de profund incat nu se trezesc nici daca le este frig, nici daca pica jos din pat... Si atunci trebuie treziti, poate daca vor creste vor deveni mai sensibili, se vor trezi...
Daca se trezesc dupa ce fac pisu, inseamna ca fie nu devin constienti de senzatie, fie nu se pot abtine pana ajung la baie... fie au alte probleme...
Ideea era ca daca nu se trezeste deloc dupa ce face, s-ar putea sa nu fie asa de grav. DAr aceasta este logica mea, nu am citit nicaieri asa ceva.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
nu i-am facut inca analize, dar merg de ceva vreme la psiholog cu ea sa aflam daca e ceva de origine psihica sau nu, ca avem si alte tipuri de probleme (de comportament si de comunicare).

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)


Daca aveti si alte probleme s-ar putea sa fie psihica treaba... Noua ne-a spus doctorul ca este psihica, dar nu-mi vine sa cred, pentru ca noi nu l-am certat niciodata pentru asta si nici el nu pare sa-si faca probleme. Spune ca nu poate sa se trezeasca, pentru ca doarme prea adanc. Adevarul este ca nu se trezeste nici dupa ce face, iar cand dorm cu el si pun ceasul sa sune, el nu se trezeste deloc. Cand doarme nu-l deranjeaza nimic din ce inseamna zgomot, iar cand era mic si dormea la pranz imi amintesc ca erau niste lucrari in cartier si el dormea in timp ce oamenii lucraru cu pikamerul sub geamul lui. Poate cu timpul va deveni mai atent, sau mai usor de trezit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Eu am divortat recent si inainte am avut o viata destul de nasoala, multe certuri, si micuta a asistat la prea multe scene de scandal si betie de-ale lui tati. La fel ca si la Filofteia, fata are somn profund, n-o pot trezi, nici macar s-o pun pe olita sau s-o duc la wc. Am incercat, dar nimic... pur si simplu, sta pe olita, doarme mai departe. Acum am mai luat un pachet de scutece, asta ne ajunge vreo 2 luni, dar dupa aceea am sa iau chilotei tip scutec si vom incerca din nou cu trezitul noaptea.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput