colita cronica

colita cronica | Autor: diana21

Link direct la acest mesaj

Fetita prietenei mele, de doi anisori si opt luni, a fost diagnosticata cu colita cronica. Ea e foarte derutata si disperata, nu stie nimic despre asta si m-am gandit ca poate stie cineva mai multe sa o mai linistesc putin. Daca stiti, ajutati-ma cu nformatii despre doctori, analize, tratament, evolutia bolii, orice...Ea merge maine la prof. Ulmeanu de la Alexandrescu, dar e intr-o stare...Copilul e bolnav din luna ianuarie, a mers la cinci doctori, i-a facut tone de analize, nu mai stie ce sa faca si e cam la capatul puerilor. Fetita i-a facut febra mare de multe ori in perioada asta, a luat de cinci ori consecutiv antibiotice entru ca i s-au pus tot felul de diagnisticuri, de la enterolita trenanta, la salmomella. Era suspecta, incepea tratamentele, dar la analize nu iesea nimic. Doar transaminazele marite, leucocitele putin marite, IG-E si nu mai stiu ce. Acum ea nici in diagnosticul asta nu mai crede. Pe scurt, copilul face scaune urate, cu foarte mult mucus, o data a facut cu sange, cantitati foarte mari, uneori se constipa, si are dureri la defectie. In plus, are dureri articulare, mancarimi de piele...acum, eu am cautat pe google si am gasit niste materiale, dar nu m-am luminat. Se potrivesc simptomele, insa nu stiu exact ce e colita asta.
Va multumesc.

Ianca Nasturica
Poze mai vechi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
http://iancadariana.blogspot.com/



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Diana, nasoala treaba. Eu zic sa consulte alt doctor si sa nu-i mai dea antibiotice. Sa-i dea o cura de biotics cat de repede, minim o saptamana, sa-si refaca flora. Unu la mana. Doi: regim alimentar, scos din alimentatie toate alimentele potential alergene, ca mucucsul, sangele si urticaria pot fi semne de alergie. Sa mai consulte neaparat alt medic!
Analizele pot fi modificate si de la atatea antibiotice. Se stie asta. Eu zic sa nu se sperie, sa o treaca pe regim alimentar - mar copt/fiert, orez fiert, carne pui, fara lapte - sau lapte special, hipoalergenic, delactozat.
Si probabil de la atatea antibiotice a facut un colon iritabil, ca si al meu copil - asta e colita cronica, care inseamna diaree alternata cu constipatie, balonari, dureri inainte si la defecatie.
Daca vrei pune-ma in legatura cu prietena ta.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Coraly, multumesc de raspuns.
Sa stii ca prietena mea a fost la vreo cinci dr. din cate imi amintesc, inclusiv la Bals, la infectioase. Am uitat sa spun ca fetita e pe regim de mai bine de o luna, dar nu asa, ci regim super strict! Nu e alergie pt. ca papa doar orez, morcov, pui, banana si mar copt. Atat! Lactate nu ii mai da deloc. Biotics, Ecoflorina, i-a tot dat. Copilull a slabit cam doua kg in lunile astea, insa din fericire sta bine cu Ca, fe, Mg.
Stii cumva de ce ii fac fetitei colonoscopie? Si cu anestezie generala. Cum a aparut colita asta?

Ianca Nasturica
Poze mai vechi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
http://iancadariana.blogspot.com/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,


Sfatul meu este sa consultati si un medic gastro-enterolog (daca sunteti din Bucuresti la spit. Grigore Alexandrescu am gasit dr. f. buni pe probleme de digestie). Baietelul meu Victor prin martie a facut o enterocolita urata (infectie cu rotavirus), cred ca a luat ceva de la gradi -am stat internati o saptamana la Colentina, apoi prin mai a avut vreo cateva scaune diareice cu sange si a fost tratat iarasi cu antibiotice. De fiecare data tratamentul a fost dat de medicul infectionist sau de pediatrul lui. Dupa episoadele astea, tot facea mai multe scaune (2-3/zi) de consistenta normala, uneori cu mucus. Pediatrul lui mi-a zis sa-l las in pace,pana-si revine flora intestinala, eventual sa-i mai fac o cura cu antibiotice ("pentru a fi siguri ca, daca mai are vreo bacterie pe-acolo, o s-o distruga"). Toate coproculturile au iesit negative. Prin septembrie a inceput sa se vaite cand si cand de dureri de burtica (destul de acute). La 3 pediatri am ajuns (pediatrul lui era plecat din tara la vremea respectiva), la cateva zile distanta si toti au fost de aceeasi parere (binenteles fara nici un fel de analiza):viermi intestinali. Dar deja ma saturasem de cat a tras cu burtica anul asta si m-am programat la gastro-enterolog (bineteles ca atunci cand i-am spus unuia din pediatri ca, pana sa-i dau tratamentul pentru giardia as vrea sa-i fac si niste analize, s-a uitat cam stramb la mine si mi-a zis ca e sigur ca durerile sunt cauzate de giardia). Am stat aproape 2 saptamani internata cu el la Gr. Alexandrescu, i-au facut tot felul de analize: concluzia o colita de toata frumusetea. Se pare ca aceste scaune mai multe pot fi cauzate si de colita. I-au facut probe de digestie, de absorbtie, rectoscopie, analize de sange, teste de imunitate si pe baza lor a pus diagnosticul. Durerile de burta erau cauzate de aceasta inflamare a mucoasei si nicidecum de giardia.I-au facut si analize pentru a verifica daca nu e ceva auto-imun, dar din fericire testele au iesit negative.
Gastro-enterologul banuieste ca aceasta colita a fost declansata de o candidoza intestinala (a tot luat antibiotice pentru enterocolite si apoi a aparut candida, de care a scapat greu). Acum Victor se simte bine, are voie sa manance aproape orice dar e de preferat sa nu exagereze cu prajeli, condimente.

Vorbeam cu pediatra de la el de la scoala, fata ei are exact acelasi diagnostic ca si Victor:colita si imi spunea ca la ea se manifesta cu scaune mai multe decat normal (dar nu diaree).

Deci sfatul meu este sa mearga la un gastro-enterolog - pe Victor l-a tratat dna dr. Stanescu de la Grigore Alexandrescu. Este o dr. f. buna, amanuntita, preocupata de soarta pacientilor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by diana21
Stii cumva de ce ii fac fetitei colonoscopie? Si cu anestezie generala.




Nu stiam ca si copiii pot face colita. Mititica de ea!
Anestezia generala i-o face pentru ca altfel ar fi dureroasa investigatia si mai ales un copil nu ar sta linistit, nu ar coopera.
La adulti se poate face si cu "semi-anestezie".

Diana, colonoscopia se recomanda de fiecare data cand apare o sangerare anala. Trebuie localizata exact leziunea de unde provine sangerarea si eliminate alte riscuri (cum ar fi existenta polipilor sau chiar cancerul de colon sau colorectal). Sincer, eu n-am auzit de asa ceva la copii, asa ca nu-i spune prietenei tale, ca sigur o sperii. Poate sa aiba numai proctita, o boala la care nu e afectat tot colonul si e mai usor de tratat decat colita (simptomele sunt cam aceleasi).De asta se face colonoscopia, ca sa se puna un diagnostic sigur.
Au zis doctorii ca e vorba de colita ulceroasa? Probabil au presupus, pentru ca sigur nu se stie/vede decat la colonoscopie.
Ii doresc fetitei multa sanatate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri. Luminita, prietena mea, tocmai m-a sunat sa-mi spuna ca a fost cu fetita la dr. Ulmeanu, directorul de la Alexandrescu, care a trimis-o la dr. Stanescu. Era foarte increzatoare, a stat o ora jumate de vorba cu aceast doctorita care este, din ce mi-a zis ea, o femeie extraordinara. Nici nu a vrut sa auda de bani! Colonoscopia nu i-o face acum pentru ca are o fisura anala. O sa o cauterizeze saptamana viitoare si dupa ce se vindeca...Oricum, diagnosticul ei a fost acelasi. Colita cronica! A zs ca problema fetitei se va rezolva intr-un an de zile. a scos copilul de pe regim, i-a zis sa inceapa cu Nan fara lactoza si cu branza calcica.
Ana71, ma bucur sa vad ca e vorba de aceeasi doctorita recomandata de tine. Este asa cum ai zis si tu.
Cristina_C, it dai seama ca asta era motivul pentru care era si ea ingrozita. ne-am gandit si la polipi si la...alte minuni, Doamne fereste!
Va multumesc din suflet, cred ca a ajuns in sfarsit pe maini bune. Imi zicea saraca la telefon ca daca nici dr. asta nu ii pune copilul pe picioare, se arunca de la etaj! E distrusa, de trei luni trage cu aia mica. Ce o intriga cel mai teare e ca fetita era pacienta dr. Marcu, care o expedia mereu bagatelizand si uitandu-se ciudat la ea cand ii spunea ca pe copil il doare si spatele, se plange si de dureri de picioare, are ochii umflati dimineata...Ii dadea Biotics, ecoflorina si regim si o trimie acasa. Iar fisura anala nici macar n-a vazut-o, desi Luminita ii spunea mereu ca fetita plange de durere cand face kk. Nici nu a avut curiozitatea sa se uite la fundulet. Este foarte dezamagita d dr. Marcu. Tot la ea e si copilul meu, si vreua sa va spun ca si eu am un gust amar...la noi e alta poveste, copilul meu are intoreanta la lactoza, facea des diaree, tot cu mucus, dar nu era ceva foarte grav. La dr ajungeam doar cand era rau...o trata, era ok doua, trei sapt., apoi povestea se repeta. Doi ani am tinut-o asa, iar un an jumate aceasta dr. o vedea pe fetita mea lunar cu aceeasi problema. Intr-un final ea a descoperit intoleranta asta, dar i-a trebuit cam mult. Nu zic ca nu e buna, dar in ultimul timp parca a devenit cam superficiala.

Ianca Nasturica
Poze mai vechi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
http://iancadariana.blogspot.com/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Ana71, prietena mea te roaga din suflet sa-i spun ce tratament a urmat baietelul tau, cat timp, ce regim aa vut...fetita ei este pe regim un an de acum incolo, insa nu e regim antidiareic, ci special pentru colita. Dar n-a inteles prea multe, doar ca nu are voie sa-i dea unele chestii, cum ar fi coca (clatite, etc.)Vrea sa ii raspunzi tu pentru ca e vorba de acelasi doctor. Copilul ei aluat saptamana trecuta Negram, dar zice ca scaunele sunt la fel de abundente si cu foarte mult mucus. Iti multumesc mult. Iti trimit msg si pe PM, in caz ca nu ami intri aici. Pupici!

Ianca Nasturica
Poze mai vechi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
http://iancadariana.blogspot.com/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

quote:
Originally posted by diana21

Ana71, prietena mea te roaga din suflet sa-i spun ce tratament a urmat baietelul tau, cat timp, ce regim aa vut...fetita ei este pe regim un an de acum incolo, insa nu e regim antidiareic, ci special pentru colita. Dar n-a inteles prea multe, doar ca nu are voie sa-i dea unele chestii, cum ar fi coca (clatite, etc.)Vrea sa ii raspunzi tu pentru ca e vorba de acelasi doctor. Copilul ei aluat saptamana trecuta Negram, dar zice ca scaunele sunt la fel de abundente si cu foarte mult mucus. Iti multumesc mult. Iti trimit msg si pe PM, in caz ca nu ami intri aici. Pupici!

Ianca Nasturica
Poze mai vechi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
http://iancadariana.blogspot.com/







Buna,

Victor a facut tratament pentru cele 2 enterocolite cu antibioticele de rigoare( axentine si gentamicina la prima si negram ,apoi ciprofloxacina la a 2 a). Binenteles ca am intrebat pediatrul daca nu e nevoie de ceva pentru refacerea florei si mi-a spus ca nu e nevoie. Prin septembrie anul trecut cand a avut cateva episoade de dureri de burtica si cand si cand mucus in caca m-am programat la dna dr. Stanescu. Chiar la un moment dat, l-au apucat in parc niste crampe groaznice si a simtit nevoia sa faca caca. A facut acolo si am vazut mucus cu sange in el. Nu-ti spun ce m-am speriat....

Dr. Stanescu l-a internat si dupa mai multe analize (inclusiv rectoscopie) i-a depistat aceasta colita (inflamare a mucoasei intestinului). I-a dat tratament 1 luna de zile cu salazopirina (anti-inflamator specific pentru colite), metronidazol (pentru giardia), debridat, kreon pentru digestie. Pentru ca, coprocultura pentru candida i-a iesit pozitiva am stat 5 zile in spital doar pentru a face perfuzie cu diflucan. Se pare ca la el aceasta colita din cauza candidei s-a declansat. Apoi am tot repetat coprocultura pentru candida, coprocitograma. La un moment dat candida iarasi a aparut, i-am dat diflucan oral. La el evolutia a fost buna si nu a mai fost nevoie de salazopirina.
Cand si cand mi-a mai recomandat ecoflorina (sticlute) si iaurt Prodlacta cu bifidus.

Ca si regim mi-a spus sa evit o perioada cruditatile, citricele, condimentele, prajelile, ciupercile, varza, fasolea, bamele.

Regimul seamana mult cu cel pentru hepatita si este usor de tinut ( e mai mult un regim de viata sanatos).

Sfatul meu pentru prietena ta este sa-si noteze intrebarile care sa i le puna dnei dr. Sunt multe informatii care i le da si nu sunt chiar usor de retinut.Oricum lui Victor i-a introdus alimente progresiv (acum are voie de toate, dar e de preferat sa nu marga saptamanal la Mac, sa nu exagereze cu prajelile, etc) .

Daca mai ai intrebari nu ezita sa mi le pui. Stiu ce inseamna stresul asta cand e vorba de copil. Multa sanatate fetitei!


Mergi la inceput