despre varice in sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lillian spune:

Eu cred ca chiar daca le-ai fi "rezolvat" inainte de sarcina pe cele existente la acel moment, iti mai apareau altele si in sarcina, volumul de sange si greutatea care iti apasa pe picioare nu te iarta daca esti predispusa. Din ce stiu eu, trebuie sa faci operatia dupa sarcina, ca sa nu te operezi de doua ori:( Cine stie cum o fi mai bine... pe mine, dupa cum am mai zis, Angelescu nu s-a inghesuit sa ma opereze, asa ca si sa fi stiut ca raman insarcinata, nu stiam ca ar fi bine sa fac operatia inainte...
Eu mi-am cumparat vreo 6 perechi de ciorapi si sosete, am tot incercat diverse modele si marimi (noroc ca le-am putut returna)... ai mare grija, pot face mai mult rau decat bine. In general trebuie recomandati de medic si ca numar si ca presiune. Pe mine ciorapii, daca reuseam sa ii trag pe mine, ma strangeau pe burtica si asta inca de la inceputuk sarcinii, desi unii sunt speciali de gravida, iar sosetele lasau urma la genunchi, asa ca am renuntat la idee, deja se vedea ca nu imi fac bine.
Eu am deja 34s, o sa vezi ca spre sfarsit e din ce in ce mai greu cu ele, dar evita sa stai in picioare mult, daca stai in pat sau mai mult pe scaun, ridica-te regulat si misca-te sa nu faci vreun cheag... dormi cu picioarel pe perne, unge-te cu diversele unguente permise in sarcina, plimbari scurte si eficiente daca se poate... eu am incercat sa ma menajez, desi nu stiu cum e mai bine, am ales si eu ce am considerat ca e mai util.
O sa iti faci operatia dupa ce nasti si o sa vezi ca o sa fie bine.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

Lilian multumesc de sfaturi. eu am decis sa incerc neste ciorapi la recomandarea medicului flebolog. mi-a dat si reteta. ciorap pt gravide , clasa a 2 de compresie. am tot citit pe net ca e recomandabil sa se poarte in sarcina. mie mi-a recomandat dress lung. m-a trimis undeva de unde sa-i iau si ma costa "numai" 1 mil si ceva. da asta e. o sa o incerc si pe asta ca sa nu ammustrari de constiinta dupa aceea. nu stiu cum o sa-i pot purta pe vremea asta calda, dar am zis ca makar pe acasa si o zi da si una ba. sper sa-mi foloseasaca la ceva........iti doresc sanatate si un bebe sanatos si sa scapam cat mai repede de "belelele" astea de varice! pupici

+23
mihaela
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillian spune:

Mihaela, ce ai mai facut cu problemutza asta??? Vreau sa imi fac si eu o programare la centrul medical de pe Washington si as vrea sa vorbesc cu tine mai intai.
Multumesc cu anticipatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baltina spune:

draga Mychydutza, m.ar interesa sa stiu si eu cum a decurs consultata la ciubotaru.Eu urmeaza sa ma operez....adica am decis fara a avea inca medicul potrivit.Totusi cineva mi l.a recomandat ca fiind f bun si nu f scump. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

consultatia a fost ok. la inceput m-a luat la rost ca de ce nu m-am operat inainte de sarcina, dupa care a fost chiar "prietenos"!!!!!!!mie mi-a placut! stiu ca a fost elevul lui ANGELESCU, un mare flebolog...si am incredere. intr-adevar daca te operezi la CMDTA Washington, e mai ieftin, nu stiu exact cat. vezi ca s-ar putea sa-ti propuna clinica Flebestet, unde mai opereaza, si unde preturile sunt muuult mai mari. conteaza si confortul, dar la urma urmei operatia de varice nu e una ffff compexa si in 3-4 ore pleci acasa asa ca nu merita sa scoti din buzunar mult mai multi bani pt acelasi serviciu. parerea mea.
eu inca nu m-am operat, dar intentionez sa ma programez la un consult si sa fac operatia primavara asta. bafta!

"mai avem nevoie si de iarba......"

Mergi la inceput