despre varice in sarcina

despre varice in sarcina | Autor: mychydutza

Link direct la acest mesaj

se confrunta cineva cu problema asta? eu le am mostenite genetic si vad ca au inceput sa se mai agraveze odata cu evolutia sarcinii. din cate am citit este ceva "normal" ca sarcina sa le agraveze daca ele exista deja................neglijenta mea este ca nu m-am dus la medicul flebolog inainte de a ramane insarcinata........cica mai dispar dupa

+19
mihaela
poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana.iat spune:

Am si eu aceeasi problema ca si tine. Eu am nascut in iunie anul trecut si aveam dinaintea sarcinii varice pe piciorul stang. Drept sa-ti zic eu am lasat operatia pt dupa sarcina. Si in timpul sarcinii s-au mai marit, in schimb nu mi-au aparut altele. Dupa ce am nascut si-au revenit la forma 'initiala'. Acum o sa merg sa vad ce as putea face. Stiu cum e, nu e placut deloc.
Iti doresc sarcina usoara si un bebe sanatos tun! Asta e cel mai important, dupa nastere o sa rezolvi si varicele.

Oana si Alexandra (12 iunie 2006)

/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

merci mult pt raspuns. si eu tot pe piciorul stang le am si m-am impacientat ca s-au marit fffff mult. ai purtat cumva ciorapi elastici? cica ar fi buni........m-am mai linistit daca zici ca dupa nastere au mai dat inapoi. oricum am inteles ca operatia e singura solutie. asta e! merci inka odata si sanatate lui bebe!

+19
mihaela
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Si eu am mostenite si nu numai, ma ales pe piciorul stang.In ianuarie, am fost la un chirurg specializat sa le vada si sa-si dea cu parerea in caz de sarcina sau sauna/masaj(ceea ce ma interesa la momentul acela:) Ale mele nu sunt foarte grave, se vor mai pronunta pe per.sarcinii(asta mi-a zis de atunci, desi nu eram insarcinata inca), si sa incerc sa nu pun foarte multe kg in sarcina..



Nunta noastra - 2 iulie 2005;Luna de miere;Finutza Alexandra Ioana;Tunisia(2006);Revelion 06/07

Cristina9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

kriss merci. asa erau si ale mele putin pronuntate dar au crescut ca fat frumos...........am citit pe net ca in sarcina iau amploare..........eu m-am cam speriat si m-am programat la un flebolog in bucuresti pe 16 apr. o sa-ti zic ce mi-a spus. stiu ca se poarta ciorapi elastici dar vreau sa intreb...........imi pare rau ca nu m-am dus inainte de sarcina dar mi-ar fi zis probabil acelasi lucru ca si tie. merci oricum si tinem legatura. pupici


+19
mihaela
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.iat spune:

Ma bucur ca te-ai mai linistit, cand ai auzit ca mai au si alte fete aceeasi problema. Eu port in general ciorapi medicinali, cumparati de la farmacie. Dar, sa stii ca in timpul sarcinii nu am putut purta pt ca strang si in partea de sus, la burtica si nu e bine. Sa nu porti tocuri, pt ca solicita si mai mult picioarele.E posibil sa te si doara putin cand mai inainteaza sarcina, mai ales dupa ce stai mai mult timp in picioare. Sa stii ca toti medicii o sa-ti zica sa revii dupa ce nasti. Am inteles ca este un medic bun la voi in Bucuresti, un arab, care are clinica privata. Daca afli ceva, poti sa-mi dai si mie o adresa sau un nr de telefon ?

Oana si Alexandra (12 iunie 2006)

/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

de arabu ala am auzit si eu insa nu am aflat referinte despre el. stiu ca s-a operat o cunostinta si nu era prea incantata.in schimb cunosc un dr ffff bun DR.HORATIU ANGELESCU care opereaza la spitalul Victor Babes. are o varsta (78ani) insa el e cel care a inventat metoda de a opera cu laser fara smulgerea varicelor asa cum se practica inainte. sora mea s-a operat acu cativa ani la el. au mai aparut insa e incomparabil cu ce avea (noi le avem mostenite nu dobandite :))
acolo costul operatiei ajunge la 20 mil si consultatia 1 milion. cam mult. insa mai exista un dr care i-a fost invatacel "maestrului" Angelescu: DR. CIUBOTARU. opereaza si la clinika FLEBESTET si la CMDTA de pe strada Whashington. acolo cu bilet de trimitere de la dr de familie nu te costa consultatia si operatia e mult mai ieftina.
eu m-am programat la o consultatie si sa vad ce impresie imi face. o sa-ti zic si tie................pupici si sanatate


+19
mihaela
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillian spune:

Mychydutza, uite ca am intrat pe topicul dat de tine si iti raspund aici in fct de ce ati scris voi deja.
Si mama s-a operat acum 3 ani la clinica de pe washington, dar nu la dr angelescu, care chiar atunci pleca la o clinica privata, ci la alt medic, un invatacel al lui, i-am uitat numele, dar nu Ciubotaru. Metoda lui nu e cu laser, trebuie sa te contrazic, ci face niste incizii de-a lungul venelor bolnave, din pacate nu stiu sa explic in termeni mai medicali. Ea e multumita, se simte bine... asa ca probabil voi merge si eu in Romania dupa sarcina sa imi fac aceasta operatie.
M-a incurajat faptul ca fetele au zis ca se mai "linistesc" dupa nastere, dar cum eu aveam dinainte, nu stiu ce se mai poate repara fara interventie chirurgicala. Anticonceptionalele au fost cele care m-au adus pe mine aici, pe langa faptul ca sunt genetice, dar altfel le-as fi mai tinut in frau.
E adevarat ca pe masura ce inaintez in sarcina devin si mai dureroase si am observat ca acum pana si schimbarile de vreme le afecteaza.
Orice informatie mai ai, te rog sa o postezi si aici.
Numai bine si sarcina usoara!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

tot in legatura cu acest subiect ma simt datoare sa mai posez ceva: pt ca varicele s-au agravat destul de mult in timpu sarcinii am fost la un consult la dl dr. Ciubotaru', care m-a luat la rost ca de ca nu m-am operat inainte de sarcina. deci un sfat pt aspirantele la un bebe predispuse la varice : OPERATI-VA INAINTE DE SARCINA!
sau macar consultati un medic flebolog inainte. eu nu am facut-o si acum suport consecinte.
in alta ordine de idei, in sarcina nu se poate face nimik pt varice inafara de: ciorap elastic, lichide multe, miscare, stat cu picioarele sus cat mai multa vreme si consult de spacialitate pe toata durata sarcinii o data pe luna.
sanatate maxima!

+21
mihaela
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Mihaela, imi pare rau..te dor tare?
Eu pana acum nu am probleme cu ele..dar nu am pus nici un kg pana acum, am slabit cam 3 kg.. ma mai duc inca insa la masaj pana nu o sa mai pot sta pe burta..
iti doresc multa sanatate!



Nunta noastra - 2 iulie 2005;Luna de miere;Finutza Alexandra Ioana;Tunisia(2006);Revelion 06/07

Cristina12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

kriss, nu ma dor delok pana akum. nu m-am dus la dr pt ca m-ar durea ci pt ca s-au inmultit fff mult pe laba piciorului si sunt de culoare naspa. mi-a fost mai mult frika ..............va trebui sa iau ciorap elastic. o sa mor de caldura da asta e. trece...............doamne fereste de mai rau! :)

+23
mihaela
poze

Mergi la inceput