trigliceride marite

trigliceride marite | Autor: elen

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor

Am 32s si mi-am luat rezultul anal de sange. Au iesit mai multe cam prost, insa ceea ce ma streseaza e niv trigliceridelor.
Am 300, fata de un normal de 150.

A mai avut cineva? Cum afecteaza bebeii? Ce alte riscuri implica?

Multumesc, Elena

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

quote:
Initial creeata de elen

Buna fetelor

Am 32s si mi-am luat rezultul anal de sange. Au iesit mai multe cam prost, insa ceea ce ma streseaza e niv trigliceridelor.
Am 300, fata de un normal de 150.

A mai avut cineva? Cum afecteaza bebeii? Ce alte riscuri implica?

Multumesc, Elena




Din cate stiu eu, multe din analize ies anormal in sarcina. Pe de alta parte, citeam de sotul uneia dintre fetele de pe forum care a avut nivelul trigliceridelor undeva la 640 si a tinut regim si a ajuns la 167. Intreaba medicul: ori e normal sa creasca aiurea, ori poate arata inceput de diabet gestational, care se rezolva stai linistita si care dispare dupa sarcina etc. Pupici si sarcina usoara!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

multumesc pt raspuns

intreb care apare este diabetul gestational afecteaza fetii?

vinei ma duc la gineco, dar pana vineri....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

quote:
Originally posted by elen

multumesc pt raspuns

intreb care apare este diabetul gestational afecteaza fetii?

vinei ma duc la gineco, dar pana vineri....



Diabetul gestational afecteaza bebe,doar daca nu e tratat. Dar nu imi aduc aminte daca trigliceridele au legatura cu glicemia(diabet gestational) sau nu...nu te mai ingrijora; sigur iti va spune ori sa fii atenta la alimentatie, sa renunti la carnea de pasare si la grasimi o perioada, ori iti va spune ca multe cresc artificial in sarcina...pupici, stai linistita. Nu exista nimic care sa nu se trateze in sarcina, sau ma rog, foarte putine nu se trateaza in timpul sarcinii, dar nu e cazul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Salutare,

si mie mi-a iesit nivel ridicat al trigliceridelor - 284 - dar mi s-a spus ca e vorba de grasimi rafinate, si sa o las mai moale cu ciocolata adevarul e ca mancasem multa pana atunci, acum am redus aproape la 0, sper ca la urmatoarele analize sa iasa mai bine.

Diana 35+ cu Mihai-Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Initial creeata de elen

Buna fetelor

Am 32s si mi-am luat rezultul anal de sange. Au iesit mai multe cam prost, insa ceea ce ma streseaza e niv trigliceridelor.
Am 300, fata de un normal de 150.

A mai avut cineva? Cum afecteaza bebeii? Ce alte riscuri implica?

Multumesc, Elena



Elena, trigliceridele, asa cum s-a zis deja, indica un consum crescut de grasimi rafinate, saturate, ceea ce nu e bine, ca nu e sanatos nici pt tine, nici pt bebe. Eventual analizeaza-ti dieta si taie din dulciuri si prajeli. Trigliceridele scad daca iei ulei de peste, ca uleiul de peste ajuta ficatul sa se curete si sa lucreze mai optim. In plus, ueliul de peste e chiar indicat in sarcina. Atat doar sa te asiguri ca nu contine altceva decat ulei de peste (omega 3) si ca e extras din corpul pestelui, nu din ficat...

Sanatate multa.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

buna fetelor

multumesc pt raspunsurile voastre. am fost si la dr si mi s-a zis ca e normal in sarcina sa fie marite pt ca bebe consuma glucoza pt energie, iar mamica lipidele.

ref la dieta: nu mananc nici prajeli si niste dulce in exces,inainte de sarcina aveam 60 val acestei analize


va pup
Elena 33s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

si eu am o valoare de 233. dar pot sa iti spun ca sint operata de fiere si stiu ca am ficatul marit, care duce la cresterea trigliceridelor.
oricum, ceea ce s-a spus deja e bine. fara prajeli si dulciuri si va fi bine. mult nu mai este.
IULIA

29+ cu bebe FLORIN MARIO

Mergi la inceput