Diete pentru fiecare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Dieta pe baza de greapfruit

Dieta pe baza de greapfruit este recomnadata de acei nutritionisti care sunt de parere ca fructul are in componenta substante care dizolva grasimile.Regimul se tine 7 zile timp in care se slabesc 5 kilograme.

Micul dejun:
1/2 greapfruit, 1 cafea fara zahar
Pranz:
1/2 greapfruit, 1 ou, 1 felie de paine prajita, 1 salata, 1 ceai sau 1 cafea
Cina :
1 greapfruit


_
Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Dieta americana

Regimul american se tine timp de 5 zile.Se slabesc intre 3-5 kilograme.

Ora 6.00 - 1 ceai de plante neindulcit
Ora 8.00 - 1 cafea -fara zahar
Ora 10 - 1 trinughi de branza topita
Ora 12.00 - 150 gr carne fiarta
Ora 14.00 - 250 gr branza de vaci dietetica
Ora 16.00 - 2 pahare suc de rosii
Ora 18.00 - 1 ou fiert tare
Ora 20.00 - 1 iaurt dietetic
Ora 22.00 - 1 mar


_
Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Dieta ideala

Ultimele cercetari in domeniul nutritiei au descoperit dieta ideala.

Pentru a o urma ar trebui sa introduceti, in meniul zilnic macar un aliment din fiecare grupa de alimente:
- rosii, gogosari, varza, gulie, sfecla
- pere, gutui, ardei gras, banane, cartofi
- salata verde, ceapa, stevie, spanac, sparanghel

Acestea pot fi combinate cu peste, daca aveti hipertensiune, cu ciuperci, daca aveti probleme cu circulatia sangelui, sau carne slaba la gratar si oua, daca tineti cura de slabire.


_
Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Bravo Tzuni,multumim!
Si acum sa mai vad eu vreo grasunica pe acest forum,ca numai exista nici o scuza!
Mie personal mi-a placut dieta cu un pahar de vin dimineata,2 la prinz si 300 ml seara.Categoric iti scade interesul pentru mincare, ca te apuci de baut.
Din pacate eu nu pot recomanda nici o dieta, fiind din categoria celor care nu se pot tine de ele.Sfatul meu ,desi nu sint chiar un exemplu, este sa reduceti portiile,fara piine,fara dulciuri ,fara multe combinatii de alimente la aceeasi masa si nimic dupa ora 18.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Am tinut si eu o groaza de diete si am ajuns la concluzia ca o alimentatie sanatoasa bogata in proteine,vitamine si minerale este cea mai benefica, iar pentru a-mi satisface poftele, imi aleg cite o zi pe saptamina in care maninc de toate.Astfel pot sa merg si eu la o petrecere,sa maninc de toate,pot sa merg la restaurant cu sotul,cu prietenii,pot sa savurez si eu toate bunatatile pregatite cu ocazia sarbatorilor de iarna sau pascale(pentru aceste sarbatori imi permit doua zile) in care maninc de toate.Dupa aceste doua zile ma intorc la alimentatia sanatoasa.Pentru mine asta e solutia ideala de a ma mentine si de a spune adio efectului jojo.
Ma miram si eu de multe ori cum unii pot sa manince atit de mult si divers fara sa se ingrase,ei...asta se intimpla defapt cind ii vedeam eu la petreceri sau sarbatori,in rest aveau grija sa manince sanatos si se mai si laudau ca au arderi rapide.Nu zic ca nu exista persoane care au arderi rapide dar sint mai putine decit par.

O zi buna si numai bine

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

"Happyness is the key to your heart"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Test oferit de anky:.

Nu mai reprezinta de multa vreme o noutate faptul ca in ziua de astazi sanatatea noastra depinde in primul rand de alimentatie, si nici faptul ca o alimentatie corecta inseamna 5 portii de legume si fructe pe zi, grasimi putine, fibre din belsug. Asta in mare, pentru ca detaliile sunt mai putin cunoscute. Cate fructe intra intr-o portie? Este inclus si sucul de fructe? Ce se-ntampla cu branza: este buna (contine calciu) sau rea (are multa grasime)?
In testul pe care vi-l prezentam mai jos, gasiti 14 intrebari referitoare la alimentatia corecta si 14 raspunsuri corecte. Indiferent de alegerea dvs., sunteti in castig: veti sti mai multe despre ce inseamna o viata sanatoasa si cat de important este sa stim CE si CUM sa mancam.

1. Calciul este o binefacere pentru oase: 1000 mg pe zi pot preveni osteoporoza. Cate iaurturi (de 125 g) ar trebui consumate pentru a acoperi acest necesar?
a. 2
b. 5
c. 8

2. Care dintre combinatiile urmatoare este cea mai periculoasa pentru silueta?
a. Pateuri cu branza + limonada
b. Pateuri cu branza + apa
c. Pateuri cu branza + cafea

3. 5 portii de legume si fructe pe zi reprezinta baza unei alimentatii sanatoase. Dar cat de mare trebuie sa fie o portie de... zmeura, de pilda?
a. o ceasca
b. un pumn
c. o farfurie

4. Uneori, simtiti nevoia sa mancati ceva dulce, si pentru ca ciocolata sa nu se „depuna” pe solduri, alegeti o budinca dietetica. In comparatie cu ciocolata, aceasta contine:
a. mult mai putine calorii
b. ceva mai putine calorii
c. acelasi numar de calorii

5. Betacarotenul este un antioxidant care neutralizeaza moleculele nocive, prevenind astfel imbolnavirile grave (inclusiv cancerul). Din legume si fructe, ar trebui sa asimilati zilnic intre 2-4 mg. Transformate, acestea inseamna:
a. 250 g broccoli
b. 1 morcov, 450 g spanac congelat sau 500 g broccoli
c. 1/2 morcov sau 225 g spanac congelat

6. Mazarea o gasiti fie proaspata (in sezon), fie congelata sau la conserve. Care este cea mai sanatoasa?
a. cea proaspata
b. cea congelata
c. cea din conserva

7. La pranz, mancati o bucata de pizza de 200 g cu branza topita deasupra. Cate calorii contine si cat reprezinta ea din necesarul zilnic de grasimi?
a. 500 cal. si 50% din grasimi
b. 400 cal. si 40% din grasimi
c. 200 cal. si 20% din grasimi.

8. Acizii grasi Omega 3 sunt ultima „pasiune” a medicilor. Mentin arterele elastice, stopeaza inflamatiile si se pare ca ne feresc si de depresii. Oamenii de stiinta recomanda 9 g pe saptamana. Pe care le contin:
a. 350 g macrouri
b. 550 g ton
c. 875 g somon

9. Cu ajutorul carei formule calculati necesarul dvs. zilnic de calorii?
a. metabolismul bazal (1 cal./an de viata x 24) x indicele de efort
b. metabolismul bazal (1 cal./kg greutate corporala x 24) x indicele de efort
c. metabolismul bazal (1 cal./cm inaltime x 24) x indicele de efort (explicatii la raspunsuri)

10. Luati cina singur. Cu ce va ocupati in acest timp?
a. cititi ziarul
b. ascultati muzica clasica
c. va uitati la televizor

11. Se spune ca salata este sanatoasa. Pe care o preferati?
a. laptucile
b. salata creata
c. andivele

12. Cate mese - consistente si mai putin consistente - se recomanda (zilnic) pentru o silueta frumoasa?
a. 3 mese
b. 5 mese
c. 7 mese

13. Exista recomandarea ca femeile sa nu bea mai mult de 10 g de alcool pe zi. Ce reprezinta ele?
a. 1/8 l de vin
b. 1/4 l de vin
c. o sticla cu vin

14. La restaurant sunteti intrebati ce garnitura doriti. Gandindu-va la silueta, comandati:
a. cartofi
b. taietei
c. fasole verde

Raspunsurile

1. Raspunsul corect: C
Iaurtul, la fel ca laptele sau branza de vaci, contine 120 mg de calciu/100 g. Oasele au deci nevoie si de alti „aliati”, cum ar fi branzeturile uscate (100 g de parmezan = 1210 mg de calciu!!!). Si apa minerala bogata in calciu sau legumele verzi (de ex. broccoli) au un continut ridicat de calciu, si anume, pana la 130 mg la 100 g.

2. Raspunsul corect: A
Zaharul din limonada si grasimile din pateuri formeaza o combinatie fatala. Hidratii de carbon rapid solubili stimuleaza productia de insulina, influentand lipogeneza (incorporarea grasimii in celulele adipoase). In acelasi timp este stopata de-a lungul catorva ore arderea grasimilor.

3. Raspunsul corect: B
Simplu de retinut: o portie inseamna un pumn. Maini mari - portii mai mari, maini mici - portii mai mici. Daca fructele sunt de la borcan (sticla), o portie este egala cu un pahar.

4. Raspunsul corect: C
Sunteti surprinsi? Cuvantul „dietetic” se refera nu numai la cantitatea de grasimi sau numarul de calorii, ci desemneaza o forma speciala de regim, de pilda pentru diabetici. In budinca dietetica, cantitatea de zahar este doar rareori mai mica, fiind „compensata” de catre producatori prin... grasimi.

5. Raspunsurile corecte: A si C
250 g broccoli, 1/2 de morcov si 225 g de spanac congelat sunt suficiente.

6. Raspunsul corect: B
Legumele proaspete sunt, fireste, imbatabile. Dar transportul si depozitarea „ucid” repede substantele nutritive - mai ales la fructele de padure, mazare, spanac.
In schimb, la congelare, substantele vitale intra doar intr-un „somn” profund. Un exemplu: 100 g de mazare proaspata contin 22 mg vitamina C. Tinuta 2 zile la frigider, o treime se pierde. Dar aceeasi cantitate de mazare congelata contine, si dupa cateva luni, 20 mg de vitamina C.

7. Raspunsul corect: A
Un adevarat soc: cu o felie de pizza cu branza ati acoperit deja un sfert din caloriile unei zile si jumatate din cantitatea de grasimi recomandata. Si mai rau se prezinta carnatii cu curry sau hamburger-ii cu cartofi prajiti: ambele acopera intregul necesar de grasimi al unei zile.

8. Raspunsurile corecte: A, B si C
In ceea ce priveste untura de peste, macrourile sunt campioane, urmate de ton si somon. Dar grasimi sanatoase exista si in uleiurile de plante - de nuca, de rapita si mai ales de in. Cine include 2 mese cu peste in meniul saptamanal si consuma uleiurile amintite mai sus poate sa doarma linistit.

9. Raspunsul corect: B
Metabolismul bazal indica consumul de calorii, presupunand ca dvs. stati toata ziua culcati in pat. Dar el este inmultit cu indicele de efort. Cei care sed la birou in fata computerului si seara in fata televizorului il inmultesc cu 1,4. Cei care se mai si misca pe parcursul zilei, cu 1,6. Pentru femeile casnice sau vanzatoarele din magazine care stau toata ziua in picioare, factorul este 1,8, iar persoanele care pe deasupra mai fac si sport pot adauga inca 0,3. Omul sportiv ajunge, astfel, la un indice de efort de 2,1.

10. Raspunsul cel mai sanatos: B
Daca in timpul cinei ascultati o muzica lenta, domoala, mancati mai incet si deci mai putin, au constatat cercetatorii americani. Ascultand muzica ritmata, saltareata, subiectii participanti la studiu consumau - pe minut - 5 portii, fara muzica - 4, iar cu muzica clasica - 3. Si la persoanele care mananca citind sau privind la televizor cina dureaza mai mult. Cel mai bine ar fi sa mancati pe liniste, concentrandu-va asupra continutului farfuriei, mestecand fiecare imbucatura cat mai mult.

11. Raspunsul corect: C
Toata lumea se da in vant dupa laptuca, desi ea contine - ca si salata creata, de altfel - 95% apa. 100 g de salata verde contine doar 1 g albumina, 1 g hidrati de carbon si 1,5 g fibre. In plus, nu este prea bogata, nici in vitamine, nici in substante vegetale secundare. Mult mai consistente sunt andivele, papadia sau spanacul. Ideal este sa le mancati alternativ, pentru a avea in farfurie toate biosubstantele necesare.

12. Raspunsul corect: A
Cu ceva timp in urma, se spunea ca mai multe mese mici (putin consistente) ar fi ideale. Astazi, ideea este ca pentru a slabi, este mai bine sa se renunte la mesele suplimentare (in afara celor 3 principale), pentru un repaus de insulina. Acest hormon responsabil cu ingrasarea sintetizeaza tesutul adipos si este produs dupa fiecare masa, pentru regularizarea glicemiei. Daca intre mese se face o pauza de circa 4 ore, organismul are suficient timp liber (fara insulina) pentru ca enzimele care descompun grasimile sa poata indeparta „surplusul” de pantec si solduri.

13. Raspunsul corect: A
Limita superioara recomandata: 1/8 l de vin sau 1/4 l de bere. Pana la aceasta limita, vinul este sanatos, mai cu seama vinul rosu, care contine de 10 ori mai multi polifenoli decat cel alb. Aceasta substanta coloranta actioneaza impotriva radicalilor liberi si protejeaza inima si circulatia sangelui de stresul oxidant. Un pahar cu vin rosu are 170 cal. - ceva mai mult decat o singura gogoasa.

14. Raspunsul corect: C
Pe podiumul invingatorului se afla fasolea verde, al carei index glicemic (27) se plaseaza mult mai jos decat al cartofilor si pastelor fainoase.

_
Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Cea mai buna dieta din cate am intalnit eu este asta:in fiecare zi sa mananci acelasi fel de mancare din aceeasi categorie.Nu trebuie facut nici un amestec de alimente,consum mare de lichide.
De exemplu In prima zi poti sa mananci numai produse din peste,a doua zi lactate,a treia zi supe si legume si asa mai departe iar in ultima zi carne dar doar fiarta sau la cuptor, nu prajita.Incercati sa nu va saturati si fara foarte multe grasimi.Si slabiti lejer.Este o dieta foarte lejera si simpla.Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Tzuni, excelent!!! ai pus aici toate dietele posibile si inposibile ( ma refer la cea cu varza si inca cateva, eu nu cred ca pot sa fac o dieta asa, numai gandul la buda, ma doare)

Eu ma bazez pe dieta mea personala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

CURA CARE TE VA SCHIMBA
Pentru grupa de sange A2


Dieta a fost elaborata de medicii sportivilor. Nu prezinta nici un risc fiind recomandata si de terapeuti. Rezultatul: in 90 de zile se poate slabi 15-20 kilograme si se poate influenta pozitiv inclusiv tensiunea.
Pe langa scaderea in greutate cura de slabire schimba si metabolismul organismului, garantand astfel ca acele kilograme de care am scapat nu vor mai reveni.
Daca dorim sa slabim mai putin putem sa ne oprim inainte de 90 de zile, dar in acest caz schimbarea din organism nu se va produce.

Micul dejun – in fiecare zi acelasi lucru: cateva fructe (doua mere sau pere, caise sau un pumn de fructe mai mici).

IN TIMPUL DIETEI ORDINEA ZILELOR NU SE SCHIMBA!

Prima zi
PRANZ: Carne fiarta sau fripta 3 felii = 200 grame. In loc de carne se poate consuma cascaval sau 3 oua fierte. O felie de paine si salata in cantitati nelimitate, fara ulei. Dupa consumarea carnii se beau 200 ml supa clara. Lapte sau cascaval se consuma doar in aceasta zi.
CINA: Tot ca la pranz, dar fara supa.

A doua zi:
PRANZ: Orice fel de legume: fasole boabe, mazare, fasole verde, morcovi, cartofi – obligatoriu fiert. Condimente: vegeta, sare, ketchup, rosii fierte. O felie de paine, salata cruda dupa gust.
CINA: Idem dar in cantitate mica.

A treia zi:
PRANZ: Paste fainoase fierte condimentate, pizza cu ketchup, spaghete cu sos sau orice fel de produs de patisserie sarat, cat o portie de pizza.
CINA: Doua felii mai mici de tort sau doua-trei felii de cozonac sau trei portii de inghetat si obligatoriu o felie (trei cuburi) de ciocolata amaruie de menaj.
A patra zi:
PRANZ: Orice fel de fructe in cantitati nelimitate.
CINA: Idem.

Alte specificari:
- O data pe luna se tine zi de apa, care sa urmeze totdeauna dupa ziua de fructe.
- Cafea si ceai se poate consuma in cantitati nelimitate fara zahar si lapte.
- Dupa terminarea celor 90 de zile putem manca normal, cu conditia ca pana la pranz sa mancam doar fructe inca 90 de zile. Daca in aceste 90 de zile vom mai slabi 3 kg inseamna ca schimbarea in organism s-a produs.
- Dieta poate parea complicata, dar nu este!
- In dieta nu este voie sa sarim nici un aliment pentru ca fiecare are un rol bine determinat si dieta nu functioneaza altfel.
- Nu ne este in obicei sa consumam fructe de dimineata, dar din acestea organismul valorifica zaharul integrat de care are absoluta nevoie sistemul nervos.
- Cei care sufera de hipertensiune, doar dupa cateva saptamani, vor observa ca pot renunta la medicatie in baza unui consult medical si supraveghere medicala.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Dieta LEO - propusa de Iuliana 2007

Luni, Miercuri, Vineri

Mic dejun
1 mar
Pranz
Pulpa de pui fara pielita, fiarta sau gratar
2 cartofi fierti
Cina
Branza de vaci degresata
O salata de fructe(fara struguri, banana, pepene galben)

Marti, Joi, Sambata

Mic dejun
O portocala
Pranz
Pulpa de vita, pui sau peste, fiarta sau la gratar
O salata
Cina
1 ou fiert tare
1 iaurt degresat

Duminica
Mancati orice
Important este sa respectati orele de masa
Mic dejun 08:30 - 09:30
Pranz 12:30 - 13:30
Cina 17:00 - 18:00

Beti zilnic cel putin 2 litri de apa plata sau ceai neindulcit.
Cu aceasta dieta puteti pierde 10 kg intr-o luna.

Cum vi se pare dieta asta?Tine cineva cu mine?

POate ca nu o sa dam 10 kg chiar intr-o luna dar daca se da jos 7 tot mi se pare ok.Si nu mi se pare drastica deloc.Nu da gramaj,mananci cat consider pana te simti bine dar sa nu dai pe din-afara.Nu cred ca este o problema de foame.


Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos



Tzuni - oLo - Mercedes

8 oct - 66,6 kg

Mergi la inceput