ABLACTARE

ABLACTARE | Autor: DANNIELLA

Link direct la acest mesaj


Buna fetelor! Am si eu o intrebare: a folosit vreuna dintre voi BROMERGOCRIPTINA pentru intreruperea lactatiei? Mai este cunoscut si sub denumirea de BROCRIPTIN. Bebitzu meu e foarte puturos si nu prea a supt de la san decat 2 sapt. si alea cu chiu cu vai ( acum are 2 luni), dupa care am fost nevoita sa intrerup alaptatul deoarece am facut mastita la un san, am suferit o interventie chirurgicala si a trebuit sa iau antibiotice plus un calmant care erau interzise in alaptat, timp in care bebe a papat lapte praf cu biberonul. Dupa incetarea tratamentului am incercat sa-l pun din nou la san fara niciun rezultat din pacate. De o luna jumate ma mulg o data la doua ore si as vrea sa renunt. Mi-a fost recomandat acest medicament si m-ar interesa ce reactii adverse ati avut de la el si daca va mai mulgeati in timpul tratamentului. Medicul gin mi-a zis sa ma mulg si sa arunc laptele.....dar mulgandu-ma nu stimulez oare "productia" de lapte? Astept un raspuns. Va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirelush spune:

Draga mea eu am fost nevoita sa folosesc Bromocriptin, hormonul care stopeaza lactatia. Dr. care mi la prescris totodata mi-a dat si un antibiotic si un antinflamator si mi-a recomandat sa-mi leg sanii cu o fasa cat mai strans posibil si " nu cumva sa ma mulg". M-a muls de doua ori la urgenta in doua zile si dupa aia mi-a dat tratamentul si mi-a spus sa- mi leg sanii. Am stat cu sanii legati - imi desfaceam fasa doar ca sa-mi fac dus - cu apa cat mai rece- fiindca apa calda stimuleaza lactatia- vreo 2 saptamani pana cand am observat ca nu mai am nici un fel de secretie. Eu nu am putut sa alaptez deoarece am mamelon ombilicat - practic nu am sfarcuri- si fiindca in spital nimeni nu ma invatat cum sa alaptez beben-a putut sa apuce ca lumea si mi sau infundat canalele. Am fost foarte aproape de mastita dar am scapat.
Bromocriptina mie imi dadea niste ameteli ingrozitoare si de cate ori il luam ma culcam , il luam cand dormea bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DANNIELLA spune:

Multumesc pentru raspuns. Medicii astia cred ca sunt nebuni! Cred ca daca intrebi 10 medici tot atatea pareri diferite vei afla! Doctora mea m-a pus sa ma mulg in timpul tratamentului....nici vorba sa-mi spuna sa-mi leg sanii sau sa imi pun comprese reci sau gheata. De fapt chiar daca mi-ar fi spus nu as fi putut sa stau cu sanii plini de lapte, deoarece se intaresc foarte tare si ma dor ingrozitor, asa ca nu am de ales. Se umplu tot o data la doua ore. Voi vedea ce se intampla zilele ce vor urma...am inceput tratamentul de luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

danniella, incerca sa nu bei multe lichide, bea ceaiul de menta sau salvie, astea retrag laptele...cat despre pastilele alea, eu nu stiu, si eu am folosit ceva pe baza de hormoni in urma carora m-am ingrasat vreo 3 kg, aveam ameteli, de aceea am luat numai jumate de tableta. si cu mulsul, nu stiu daca e o metoda fiindca atunci se mareste productia de lapte, eventual mulge numai cate putin sa nu ai senzatia ca iti explodeaza pieptul.
iar la al doilea bebe, am incercat ceva homeopatic, dar nu m-a ajutat cu nimica.
sanatate, claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de dana.salo


Draga Daniela,
Daca nu am vazut prea tarziu, as vrea sa te sfaturiesc ca nu iei Bormcri[tin. Are efecte .Exista Dostinex, mai scump dar din care iei 2 pastile si iti stopeaza prolactina si in 5 zile ti se retrag sanii fara efecte.
Eu am avut problema asta, acum cand Alex are deja 1 an si 1 luna,Nu a am vrut sa suga dar sanii mi sa-u umplut si asta am facut Acum sutn super ok, sanii s-au micsorat.

Numa bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Imi pare rau si mie ca n-am vazut mai devreme mesajul tau.
Saracuta de tine cred ca ai suferit.
Si aici femeile ce nu pot/vor sa alapteze iau Dostinex (cabergolina).
Tratamentul e in unica doza si cum zice si Sheannamp lactatia se intrerupe destul de repede.Sa nu mai incerci sa dai copilului lapte de-al tau cu niciun chip, oricine ti-ar recomanda.
Multa sanatate iti doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DANNIELLA spune:

Buna, dragi mamici si viitoare mamici! Nu am mai intrat de mult pe aici, din pacate. Multumesc pentru raspunsuri.....ati fost foarte dragute!

Dupa nastere am trecut prin momente grele, dar am reusit, cu ajutorul celor dragi, sa trec peste ele....
Pana la urma am luat Brocriptinul, nu am avut alta solutie....riscam sa fac mastita si la al doilea san :((....am avut noroc, nu am avut nicio problema in timpul folosirii lui sau dupa ce l-am folosit. Lactatia mi s-a oprit cam in 10-12 zile....Dupa incetarea tratamentului au mai fost perioade in care imi mai curgea ceva lichid din sani. Asta a durat cam 3 luni.....mi se mai intampla si cand imi venea ciclul.

Am trecut si peste asta....cu greu, dar am trecut....cred ca este cel mai groaznic lucru care i se poate intampla unei mamici...sa intrerupa lactatia...:(

Pupici si sanatate!

[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliana spune:

Trebuie sa ai grija cum il ei pt ca are niste efecte adverse urate..mi-e de exemplu mi-a fost rau,in timpul tratamentului mi-a fost ameteala,am vomat..trebuie sa ai pe cineva pe langa tine cat urmezi tratmentul,mai ales ca bebe e mic.
eu am folosit brocriptin pt ca dupa un an ce bebe nu a mai vrut sa pape de la mine mi-a aparut iar laptic..am avut hiperprolactinemie...
sanatate

http://www.neliana.info/
http://www.anunturigratuite.ws/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Pt mamici care vor sau sunt nevoite sa intrerupa alaptarea:
CEAIUL DE MUSETEL, 1 l/zi, neindulcit, baut treptat, cateva inghitituri odata.

Retrage fi bine laptele.
Mulsul eu zic ca e necesar si la intreruperea lactatiei, nu pana la ultima picatura, dar macar pana simti sanul moale, fara intarituri, nedureros. Pt. asta ajuta f mult ungrea si masarea sanului cu GARMASTAN (tot sanul, nu doar mamelonul, ca in cazul alaptarii).


eu am avut o multime de lapte, dar cu aceste 2 remedii am reusit sa evit problemele, si in timpul alaptarii si la intrerupre...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelabala spune:

SI EU AM LUAT BIOCRIPTIN,AM AM FACUT DE 2 ORI MASTITA,DE 2 ORI INCIZATA,AM LUAT ANTIBIOTIC SI MEDICUL MI-A ZIS CA POT SA ALAPTEZ(INAINTE SA IAU BIOCRIPTIN),L-AM INZESTRAT CU UN STAFILOCOC CARE FOARTE GREU L-AM TRATAT,SI AM AVUT LAPTE INCA 3 ANI DUPA CE NU I-AM MAI DAT LUI.MAI BN INCERCI DOSTINOX

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrajitoarea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Initial creeata de dana.salo


Draga Daniela,
Daca nu am vazut prea tarziu, as vrea sa te sfaturiesc ca nu iei Bormcri[tin. Are efecte .Exista Dostinex, mai scump dar din care iei 2 pastile si iti stopeaza prolactina si in 5 zile ti se retrag sanii fara efecte.
Eu am avut problema asta, acum cand Alex are deja 1 an si 1 luna,Nu a am vrut sa suga dar sanii mi sa-u umplut si asta am facut Acum sutn super ok, sanii s-au micsorat.

Numa bine
in cate zile nu ai mai avut lapte? si cum l-ai luat ,1/2 la 12 ore? eu asa am luat acum doua zile dar tot mai am lapte si eu nu aveam mult doar cate o picatura ,nu amai supt de 2 lun si nici nu m-am muls.



Mergi la inceput