carnea de caprioara...

carnea de caprioara... | Autor: mihaela_s

Link direct la acest mesaj

...stie cineva cum se gateste? Am primit o pulpa, o bucata de coaste si un cotlet, habar n-am ce sa fac cu ele. As prefera sa fac o friptura la tava si m-ar interesa ce mirodenii as putea sa pun...daca trebuie sa stea la marinat, daca da, ce marinata se foloseste...


Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Am facut mai demult. Se marineaza, se pune cu putin ulei, mirodenii si un pahar de vin(cat s-o acopere)la frigi si o lasi cateva ore.
Dupa aia o gatesti(din pacate nu stiu retete). Din ce tin minte, fierbea destul de usor.
E buna, dar nu m-am dat peste cap.. de fapt, am facut-o pentru copii.



Mami de Codrin, Olguta si Cornelie mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc Adriana!
Ai putea sa-mi spui si cam ce mirodenii ai pus?

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Eu am mancat la restaurant facuta cu ceapa multa si masline,si condimentata cu frunza de dafin si piper.Era ca o mancarica de ceapa cu masline si ceva rosii sau bulion.

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Uite ce am gasit pe google http://www.google.ro/search?hl=ro&q=carne+de+caprioara&meta=lr%3Dlang_ro

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc Adriana(adi69). Am gasit 2 retete care mi se par interesante, totusi n-as taia carnea de pe os, la tocanita vad ca asa cere.
Sper sa mai primesc de la voi indicatii, sa vad la ce sa ma hotarasc, poate combin ceva...

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Mihaela - carnea las-o mai intai intr-un bait (vreo 2 zile la frigider) facut din diferite condimente(rozmarin, oregano, cimbru, foi dafin, patrunjel verde, piper, sare), vin alb si neaparat otet balsamic care da un gust deosebit vanatului, precum si cateva legume taiate cuburi mai mari (pastarnac, morcov si telina) . Eu gatesc des vanat si il las ore bune la cuptor in baitul mai sus amintit. Iese fraged, o bunatate!!

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Si eu mai gatesc caprioara si daca o lasi in bait se fragezeste, apoi o scoti si o pui la cuptor cu zeama in care a stat si mai adaugi vin. La ea eu mai fac niste painite - aluat ca la galuste cu prune - pe care le prajesc in ulei, iar cu zarzavaturile din bait fac un sos, se piseaza legumele pe care le prajesti in putin ulei si mai adaugi din zeama de la bait, iar la sfarsit pui smantana, este delicios. Daca nu am chef sa pun in bait, fac la capac, unde pun toate mirodeniile care le am in casa, inclusin ceapa, usturoi si adaug tot timpul apa, o las cam 3 ore si se fragezeste maxim. Sper sa-ti fie de folos reteta mea.

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Fiind din categoria vanat, trebuie pusa obligatoriu la bait cu vin si mirodenii. Iese friptura delicioasa, nu am mancat decat o singura data in viata si atunci gatita de un om al muntilor care se pricepea.

Liliana
http://new.photos.yahoo.com/lgireada/albums

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc mult de raspunsuri.
Carnea e deocamdata in marinata in frigider, am pus dafin, cimbru, patrunjel, legume, otet balsamic si ulei. Dupamasa am sa o pun in cuptor si va voi spune cum a fost.
Un we fain!


Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

quote:
Originally posted by mihaela_s

Multumesc Adriana!
Ai putea sa-mi spui si cam ce mirodenii ai pus?

Mihaela si fetele mele
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4




A, uite ca ai primit raspunsuri mai avizate
Pofta buna!



Mami de Codrin - prier 2002, Olguta - undrea 2003 si Cornelie mica - ciresar 2006

Mergi la inceput