Ulei de peste

Ulei de peste | Autor: mmi

Link direct la acest mesaj

Folositi asa ceva pentru copii vostri?
Stiu ca "Domnul Goe" lua untura de peste.
Acizii aceia Omega pe care ii contine uleiul de peste pot ajuta in vre-un fel copii? Sau doar pe cei mari?

Cu drag, Mihaela, mami lu' Mihaita (13.10.2000)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionela_r spune:

si eu as vrea sa stiu asa ceva

Pupici

Ionela siDora
Varsta Dorei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10708;116/st/20050413/e/DORA/dt/7/k/2b8c/event.png
AVEM POZE NOI
http://pg.photos.yahoo.com/ph/raduionela/album?.dir=68b8re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lu_mi spune:

Da. Noi folosim, la recomandarea pediatrei, de pe la 1 an. In loc de vitamina D.
Defapt e ulei de "ficat de cod" si se gaseste prin magazinele naturiste, sau chiar si in unele farmacii.
Acum, la 3 ani, ii dau cite o jumatate de lingurita pe zi. Problema e ca are gust rau. Cind am citit prospectul am fost asa de incintata ca am zis ca voi lua si eu. Dar e gretos si nu l-am putut suporta. Asta micu insa vad ca il ia, chiar daca se strimba... ii dau ceva dulce dupa, o vitaminuta, sau un pic de miere. Pediatra ne-a zis sa il amestec cu lamiie, dar lui nu-i place nici asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

"Suplimentele alimentare cu ulei de peste administrate zilnic impulsioneaza creierul copiilor sa se dezvolte in trei luni cit s-ar dezvolta in trei ani, este concluzia unui documentar realizat de o echipa de cercetatori din Marea Britanie, informeaza dailymail.co.uk.

Creierele copiilor care au primit zilnic capsule cu acizi grasi Omega-3 si Omega-6 au dezvoltat mai multa materie cenusie, necesara dezvoltarii inteligentei. Pe parcursul celor trei luni cit a durat studiul, copiii au luat cite doua capsule cu ulei de peste, au redus cantitatea de gustari grase si bauturi carbogazoase si au facut mai mult sport.

Tomografiile realizate participantilor la studiu au indicat faptul ca modificarile produse in creier in urma acestui tratament au condus la dezvoltarea capacitatilor de invatare si de concentrare si a memoriei pe termen scurt cu trei ani in trei luni.

Cercetatorii de la Imperial College London care au realizat acest studiu au declarat ca au fost “uimiti” de schimbarile remarcate la cei patru copii, cu virste intre 8 si 13 ani, care au participat la studiu.

Profesorul in psihiatrie Basant Puri, coordonator al studiului, spune ca acei copii care au o dieta alimentara bogata in zaharuri, hrana de tip fast food si grasimi, au nevoie de o suplimentare a dietei cu acizi Omega-3 si Omega-6, care se gasesc mai ales in ulei de peste.

Profesorul este de parere ca si adultii pot obtine beneficii din tratamentele cu suplimentele cu ulei de peste, acestea ajutind la regenerarea creierului."


Sursa: Mediafax

AMR 2 ZILE PANA LA MAREA INTALNIRE CU SCUMPUL MEU!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutza78 spune:

Eu dau copilului meu (care are acum 2 ani si 4 luni )ulei de peste de cand avea 10 luni.asa ne-a recomandat pediatra, in loc de vigantol.Cel mai bun ar fi de la firma Lysi, se gaseste la magazinele cu produse naturiste. se dau 5-6 picaturi pe zi,de luni pana vineri,sambata si duminica pauza.eu sunt f multumita, creeaza si pofta de mancare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Da, dar copilul meu are 6 ani jumatate. In iarna asta nu am mai luat vigantoletten ca doctorita ne-a spus ca nu mai este nevoie, fiind trecut de 6 ani.
Nu i-as da doar ca sa ma aflu in treaba, dar, stiind ca este natural, ma intreb daca poate ajuta in vre-un fel in dezvoltarea lui(suntem cam micuti, dar absolut OK).


Cu drag, Mihaela, mami lu' Mihaita (13.10.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Eu numai ce am comandat de pe un site uleiul de peste pentru copii de la LYSI. Pe aici prin Bucuresti nu l-am gasit la nici un Plafar. Dar voi merge cu flaconul la domana de la Plafarul de unde ma aprovizionez eu, sa-l comande si ei, ca nu se poate. Pe nicaieri in Bucuresti, la cate mag naturiste am fost n-au auzit de ulei de peste sirop de la firma LYSI.
adinutza78, cat se da, te rog, lanureste-ma si pe mine? Ca vigantolul, adica in lunile cu"r" sau mereu cateva zile pe luna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinutza78 spune:

denis, uleiul de peste se da 5 zile pe saptamana cum am scris mai sus, adica de luni pana vineri.sambata si duminica- pauza. se da in toate lunile, nu se face pauza in lunile de vara. numarul de picaturi difera in functie de varsta copilului. sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Si eu am inceput de doua saptamani sa ii dau fetitei mele uleiul asta de peste. Problema e ca trebuie sa ii dau 5 ml si e destul de mult. Nu stiu cum sa il dau adica am incercat sa il dau cu siringa dar l-a scuipat( o inteleg si eu ). Am mai pacalit-o amestecandu-l in mancare dar nu merge cu orice. Voi cum il dati copilasilor?

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Adinuta, cum ai constatat ca uleiul de peste creeaza si pofta de mancare? Ca pofta de mancare ma intereseaza si pe mie.
Eu am mai incercat mai demult sa-i dau, tot Lysi ptr ca aici este fabricat insa ii venea mereu inapoi, la modul ca avea gaze, si se taiase si pofta de mancare si am dedus noi ca de la asta ar fi.
Pe urma am citit in revista Mami ca se da numai dupa 3 ani, asa ca am intrerupt.
Acum sunt in ceata tare dupa ce si nutritionista ne-a zis ca e perfect safe sa-i dam.
Cate picaturi dadeai cand avea copilasul 1 an si 6 luni?
Pe astea nu scrie in picaturi, desi ar fi mult mai usor picaturile.


Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

am o prietena care ii da de cateva luni fetitei care a implinit 2 ani acum, acest produs. am citit despre el si ei spun ca e f bun. efecte rapide si evidente nu se poate spune ca sunt, asta se va vedea in timp.
http://www.naturashop.ro/liver-pentru-copii-p-1458.html

Mergi la inceput