Paciente optimiste si gravi dr. Tutunaru(28)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Cand am intrebat daca va fi plecat oare cand se va apropia momentul sa nasc, nici prin gand nu mi-a trecut sa il schimb pentru alt medic.
Subscriu si eu la parerea ca e un doctor extraordinar. Chiar daca e aglomerat, chiar daca nu are pahare pentru apa, nu conteaza. De cate ori m-am dus acolo, mi-a raspuns la toate intrebarile (si va asigur ca aveam intrebari care de care mai aiurite ). Am avut parte de toata atentia de care am avut nevoie. Am mers si cu sotul, si lui i-a inspirat incredere dr T.
Cui nu ii place modul sau de lucru, e liber sa caute alt doctor care sa corespunda cerintelor. Nu poate fi pe placul tuturor.


Sim 15+ Stefan
Asa creste bebe
Poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

Madlen, Merdan, Maria08, multumesc din suflet pentru raspunsuri, m-ati mai linistit. Eu maine trebuie sa ma duc la un botez si nici nu stiu cu ce sa ma imbrac - nu numai ca nu cred ca ma mai cuprinde nimic, dar mi-e c-o sa ma ia lumea la felicitat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns break_fast9 spune:

quote:
Originally posted by mmc_nd

Madlen, Merdan, Maria08, multumesc din suflet pentru raspunsuri, m-ati mai linistit. Eu maine trebuie sa ma duc la un botez si nici nu stiu cu ce sa ma imbrac - nu numai ca nu cred ca ma mai cuprinde nimic, dar mi-e c-o sa ma ia lumea la felicitat!

mmc

"Trebuie sa ne golim de prea plinul Eu, ca sa mai intre in noi un pic de Dumnezeu." Petre Tutea


ce dragutza esti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns machus spune:

Fetelor am si eu o intrebare.
Ce stiti de vitamina E? Am citit ca i se spune vitamina fertilitatii. Eu am citit pe prospect ca luata in cantitati mari poate produce dereglari ale CM la femei si azoospermie sau oligospermie la barbati. Vi s-a intamplat sa luati vit E si sa intarzie CM?
Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns machus spune:

Nuchi,
Si eu simt la fel ca tine. Si noi am facut spermograma in Galati la o policlinica privata ( 15-20 RON nu mai tin minte). A iesit foarte bine si a vazut-o si dr T. Dar acum nu mai sunt asa de sigura de ea. Cred ca o sa o repetam la IDS (unde am auzit ca-si trimite dr T pacientele) dupa ce fac si eu laparo sa vedem care-i treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

O intrebare pt cunoscatoare sau burtici aflate in ultima faza:
Cand are loc prima consultatie la spital?Stiti ceva de cursuri prenatale la Elias?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

carstea te-am trecut pe listuta gravidutelor ( vei fi mamica de aprilie-mai?);spune-ne te rog vei avea baietel sau fetita?Iti doresc toate cele bune pt bebele tau si nastere cat mai usoara!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Buna fetelor,
V arog ajutati-ma pentru ca mai am fff putin si innebunesc. Pentru cele care au facut TT.........cum v-au iesit rezultatele? Am rezultat pozitiv la TT cu Risc Tub Neural Defect 1/171. Desi am citit mult despre asta si atiu ca este un test statistic cu rata mare de fals pozitiv, cred ca o sa mor de inima. De cand am primit rez. nu mai dorm, nu pot manca si bebelina mea draguta parca s-a facut ghem intr-un punct si simt ca ma si doare acolo. La eco la Iosup totul a fost OK, am venit fff fericita dar ce putin a durat.

Va rog din suflet pentru cele in tema impartasiti-mi experientele voastre......ati trecut prin asa ceva, ati facut amniocenteza???
Pupici si va rog nu ma uitati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Buna dimineata!
Mmmc_nd: iar rad de dimineata!! Petrecere frumoasa!!
Machus: Si noi cand am inceput investigatiile am facut prima spermograma in Constanta, totul era ffff bine( dupa spusele lor)....am facut laparo si T m-a intrebat cum stam si eu am avut acelasi raspuns: ”foarte bine”.....au trecut lunile dupa laparo,, in fiecare luna T imi spunea ca ma asteapta cu II dar nu s-a intamplat.....cand am refacut spermograma la Matei, diagnostic: oligoastenozoospermie!!!.......prin urmare mi-am facut sperante aiurea!!!
Asta nu inseamna ca va fi si pentru tine la fel, dar am vrut sa-ti spun prin ce am trecut....
O zi buna tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna dimineata fetelor,

Noi ne indreptam vertiginos catre saptamana 22, bebelina e mai activa, cateodata face adevarate exercitii de gimnastica, altadata e cuminte, deh, cred ca doarme mult. :-)) e si ea micuta.
Ultima eco la 20 saptamani la Iosup a iesit f bine, IR-urile back in places (nici nu erau out of place dar asa s-a considerat desi erau in limite. In fine), bebelina dragalsaha, vioaie si tot bebelina.

Gema, sincer nu stiu ce sa iti raspund apropos de riscul de tub neural defect, probabilitatea ca bb sa aiba este ca din 171 de bebei unul ar putea avea. Nu e mica probabilitatea comparat cu ce au ei standard dar nu e sigur nicidecum ca este pozitiva afirmatia ca ar avea.
Eu cred (si asta ar trebui sa iti confirme si un ecografist cum este Iosup f bun) ca se vede la eco orice modificare a coloanei mai ales la eco de 20 saptamani unde i-a fost masurata analizata si para analizata.
Eu nu cred ca ai motive de ingrijorare. Uite, chiar ieri citeam despre spina bifida care are 3 grade, primul si cel mai intalnit nici nu se vede, nu iese in afara si nici nu necesita tratament. Celelalte doua se opereaza. Nu spun asta ca sa te sperii probabil ca bebelutul e ok si nu are nimic. TT are muuuulte dar foarte multe rezultate fals pozitive.

Kristind si eu iti respect hotararea si nu mai spun nimic. Tu stii cel mai bine. Si pentru linistea ta trebuie sa faci ceva. E cea mai importanta in lunile (saptamanile ca asa numaram :-) ce urmeaza.

Si stiti ceva fetelor? Majoritatea fetelor care renunta, care cauta in alta parte si care raman prietene sunt gravidute. Si nu aspirante.
La asta ar trebui sa va ganditi, desi nu aveti de ce pana la urma. Dr T e foarte bun in infertilitate, e foarte preocupat, cazurile ii ofera provocari si il fac sa mearga mai departe. Cred ca este foarte fericit atunci cand obtine un bb in urma unei munci asidue si in urma unui diagnostic sumbru.

Insa, asta nu inseamna ca in toate momentele este la fel. Si asta veti afla atunci cand veti avea un bebe in burtica. Mai ales fara probleme (asa sa va ajute Dumneazeu) si cand veti dori sa nasteti si cand veti dori sa stiti mai multe si veti dori multe altele...

In alambicata lume a obtinerii unei sarcini, chiar si asa neconventional si fara apa este un maestru. Al dedicarii (cazului insa). Dar in liniara lume a sarcinii interesul se poate pierde. Si mai ales ca emotia pe care o simte o mamica in devenire cand se apropie de momentul decisiv nu se mai intelege cu stilul nonconformist , glumet, uneori cinic al lui Dr T. Pentru ca nu se mai potrivesc. Simplu.

Acum ca s-a apucat de FIV, e foarte de admirat, si eu il admir mult pentru cate face si cat face. Enorm. Insa asta nu inseamna ca avem noi toate raspunsurile. Veti vedea, atunci cand in burtica se va misca cineva ca n pestisor zi de zi.

Va pup si va urez un weekend de vis.




Clau

21+

bb mic

Mergi la inceput