Sa scriem si sa vorbim corect limba romana

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adita spune:

am si eu o nelamurire. cum se spune corect: eu sughit/sughitz, ea sughite/sughita, sughitza? ca am auzit toate variantele astea si m-au bagat in ceata de tot

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

quote:
Originally posted by _giulianna_

Ati auzit ca acum pluralul de la cana este cane????
Am auzit si eu de la o colega

*******************************************************
Nu-i nimeni drac si nimeni sfant...credinta-i val ,iubirea vant si viata fum...

- Giulianna -



Colega nu era prea bine informata!

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)
AM T'EI ANI!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Aceeasi nelamurire o am si eu: "el sughite sau el sughita"? Eu ziceam "el sughita", insa cineva m-a corectat si de atunci evit sa mai conjug verbul la persoana a treia, pentru ca nu mai sunt sigura de cum e corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by clarrice

Aceeasi nelamurire o am si eu: "el sughite sau el sughita"? Eu ziceam "el sughita", insa cineva m-a corectat si de atunci evit sa mai conjug verbul la persoana a treia, pentru ca nu mai sunt sigura de cum e corect.



eu sughit, el sughite

Noe si Anne-Bianca(14.03.2006)


Ce mai citim noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Nu e adevarat! Cum "el sughite"?!?? Suna chiar ciudat.

Verbul " a sughitza" e verb regulat, de conjugarea 1 si dupa regula vine asa:

eu sughit(z)
tu sughitzi
el/ea sughitza (cu a ca in "papadie")
noi sughitzam
voi sughitzatzi
ei/ele sughitza


Am scriz cu tz in loc de t pt ca nu merg diacriticele pe forum- apar semne aiurea cand incerc sa postez.


POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Mie imi plac tare mult topicele de genul asta si incerc sa le urmaresc cat pot de des (Pika). Intr-adevar a fost un subiect-fluviu (de vreo 3-4 parti ), foarte util : GRAMATICA 4

Si un alt subiect : SCHIMBARI IN GRAMATICA

POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zenon spune:

Postasem in alta parte. Sint socata de cit de prost se scrie in limba romana. Chiar si pe acest forum. Si nu vorbim de pustanii astia de 20 de ani sau mai putin, vorbim de oameni care au prins ceva scoala in vechiul sistem atit de ridicat in slavi. Se vede ce scoala se facea si atunci.

quote:
Originally posted by zenon

" ca si"

ma irita, ma enerveaza, ma calca pe nervi, nu reusesc sa pricep cum de a intrat asa de usor in uz, mai ales la oameni care considera despre ei ca stiu sa scrie si sa citeasca. Bag seama ca e totul mult mai de suprafata. Tristul adevar: se scrie prost in limba romana, dezvoltarea comunicarii scrise pe forumuri, chatrui, bloguri etc. a dovedit ca cultul popor roman schioapata rau in materie de scris. Cind mai vad si "i-mi", "i-ti", "aceeasi oameni" si "aceiasi femeie" (forme gresite. cautati in gramatica de a saptea a opta) si primesc scuze de genul: am fost la olimpiada dar am facut patru copii si am uitat, trag concluzia ca oamenii aceia invatau romaneste numai pentru concurs. In rest, Dumnezeu cu mila.
O alta concluzie: in cazul unui baby-boom romanesc ajungem la analfabetism daca femeile mai uita niste reguli gramaticale la fiecare copil.
Cinic, nu? Pai la asa raspunsuri....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nu se spune sa steie ci sa stea si nu sa deie ci sa dea.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:

quote:
Originally posted by ralucami

Nu e adevarat! Cum "el sughite"?!?? Suna chiar ciudat.

Verbul " a sughitza" e verb regulat, de conjugarea 1 si dupa regula vine asa:

eu sughit(z)
tu sughitzi
el/ea sughitza (cu a ca in "papadie")
noi sughitzam
voi sughitzatzi
ei/ele sughitza


Am scriz cu tz in loc de t pt ca nu merg diacriticele pe forum- apar semne aiurea cand incerc sa postez.


POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!





Da,asa este!

ralucami multumesc pentru link-uri,am gasit acolo lucruri foarte interesante cum ar fi aparitia dictionarului DOOM despre care n-aveam habar.

Mergi la inceput