Fetele din America (83)

Fetele din America (83) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82




Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)

Arizona
moniq

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
Kim222 - Laguna Hills (web)
lai - Bay Area (www.reclama mascata//avertizare/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=lai" target="_blank">web)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
ML
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Crism (web)
Cristina26

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - Plymouth
Krissy - Warren

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Mississippi
super-lia - Biloxi (web)

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada
Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AC & AB - FRANCE
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
CamiM - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
cataghe - Irving
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky

Utah
philip (Andreea)

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

West Virginia
greieras

Wisconsin
bAly - Appleton (web)


Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

ML, poate ca e mai bine sa testezi intii pentru radon. S-ar putea sa nu fie problema. Cred ca e mai ieftin asa.
Long johns gasesti sigur la orice magazin din NC. De cind ne-am mutat mai la cald nu am mai cumparat. Era o singura firma care facea unii din bumbac si ii gaseam la magazine obisnuite, dar am uitat firma. Pentru copii care merg in colectivitate sint mai buni, altfel apar prea altfel. Mai sint si pantaloni captusiti, dar daca e foarte frig poate ca nu e suficient.
Eu am o haina cu gluga (se stringe foarte bine cu un elastic) si e absolut suficient. E o firma din asta fancy, nu stiu numele ca pentru mine sint tot aia - sotul mi-a facut-o cadou ca eu sint mai "cheap".
La restul intrebarilor nu stiu raspunsul.

Anamaria, si eu zic ca sint norocosi socrii sa scape asa ieftin. Stiu si eu de St. John ca e buna.

Blackpanterro, chiar m-ai facut sa rid! De cind sintem in TX tot cu "coada vacii" il amenint si eu pe fiu-meu. Cred ca nici nu pricepe exact ce-i spun, dar tonul meu ii da de gindit...

msl, eu am facut certificat de nastere in RO. A fost nevoie de ambii parinti. Cred ca si o imputernicire e OK. Dar acolo se schimba totul atit de des, ca poate mai bine intrebi la consulat. Oricum, trebuie sa te inarmezi cu rabdare. Eu am fost la Primaria Sectorului 1. Erau citiva oameni la o asa-zisa coada, era cam ca la rugby. Eu mi-am pierdut antrenamentul dupa atitia ani de US si intrau toti inaintea mea.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

msl, revin ca m-am zapacit. Certificatul de nastere l-am facut la consulat, dar atunci nu ne-au dat codul numeric personal. Cica era prea complicat! Apoi cind am mers sa-l luam cica nu era bun nici certificatul, ca fusese sters si corectat. De parca eu il facusem asa! Ma rog, a trebuit sa ne faca altul. Oricum, o intreaga tevatura.
La al doilea copil am primit certificatul prin consulat. La scurt timp ne-au cerut sa-l trimitem inapoi ca nu stiu ce gresisera. Uite asa! Macar ne-au dat si codul numeric personal...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Noi nu i-am facut ceferticat romanesc Ralucai. Si nici n-o sa ne zbatem pentru asta.

Ce greu trebuie sa fie cu izmenute si alte asemenea. Ce bine ca nu stim cum e.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=10" target="_blank"> Deiu cu diploma - ma votati?
Multumim mult de tot tuturor celopr care ne-au votat! Promit sa mai iau diplome!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ramona, mai radem si noi da cred ca pana la urma va fi vai de buzunarele noastre :)

Corina, Lai, eu nu il limitez, departe gandul dar totusi trebuie explicat inca de la inceput cum sta treaba...Eu vreau sa urmeze ce vrea el dar trebuie sa ne si permitem....Cu unchiul sotului saracul el a mers la Univ in timp ce lucra si nu lucreaza orice, lucreaza pt DIA(nu CIA dar similar) si mai mereu e prin Afganistan si prin toate tarile astea obscure politic...A invatat cum a putut dar si scoala a fost super scumpa, o sa il intreb care ca stiu numai ca e renumita.Ei stau in DC si cred ca acolo a mers la scoala.

Despre pass, certificate nu stiu nimic cum e ca noi mergem numai la cosulat in Frankfurt sau la baza militara si se rezolva.Suntem destul de rupti de lumea civila din State.Sotul e de 8 ani overseas.Mergem acolo in fiecare an cate o luna, doua sau mai putin :(

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citisem undeva ca e mai important sa contribui la un plan de 401k pentru tine decit sa ai un college plan. Asta pentru ca nu poti imprumuta bani de retirement, pe cind cu college o mai scoti la capat. Mi s-a parut interesant, nu ma gindisem la varianta asta. Asa ca inainte sa puneti bani pentru copii, deschideti un cont de retirement.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ramona, daca nu te superi poti sa explici putin?Eu ti-am zis ca is pe langa si tare ma intereseaza.Acum sunt intr-o faza in care trebuie sa pun bani deoparte cumva si tare as vrea sa fac alegerea corecta sa fie bine in viitor.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ideea e ca daca esti pensionar si nu ai bani (ai pensie mica si nu ai suficienti bani pusi deoparte), ramii pur si simplu fara nici un venit.
Copilul poate lua imprumut in cel mai rau caz, si tot merge la college. Tie cine iti mai da bani imprumut daca ai 80 de ani, ai ramas fara venit si Social Security nu iti acopera cheltuielile? Nu exista variante pentru tine daca ajungi in situatia asta.
Deci daca ai putini bani de pus deoparte si nu poti sa pui si pentru pensie si pentru copil - mai bine pui pentru pensie. Poti deschide la orice banca un IRA (Individual Retirement Account).
Am vrut sa adaug ca daca mori un om bogat le ramin bani copiilor sa-si plateasca school loan.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

IRA nu este asigurat, risc mare.
Se poate si asigurare de viata daca tot vrei sa fii bogat dupa ce mori (ptiu!!!). Sotul meu are incheiata una pe 250,000$.

Blackpanther chiar vorbeam azi cu un chirurg tinerel. Mi a zis ca si daca ai o caruta de bani si nu ai rezultate f bune + activitati extra o univ f buna tot NU te accepta. Asa ca raman cele mai ieftinute.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Corinadana, IRA este asigurat. Riscul care sa fie - dispare Stock Exchange?
Cred ca te referi la faptul ca poti sa pierzi bani daca scade valoarea stocurilor?
Nu am inteles clar. In orice caz, este asigurat.
Asigurarea pe viata are alt rol, eu ma refeream la faptul ca daca ramii fara bani la 80 de ani nu cred ca va fi prea usor sa gasesti o sursa de venit. Copilul se mai descurca intr-un fel cu banii de college.
Ideal e sa le poti rezolva pe toate, eu vorbeam de prioritati.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Fetelor multumesc mult pt. raspunsuri si pt. caciuli si pt. nadragi pt. baiat. N-am mai pus caciula in cap de 8 ani si habar nu am ce se mai poarta.
Ooo, da, de Hanna auzisem, dar nu ma tine punga. Super ce au pe acolo!
Adriana la leggins nu m-am gandit. Nu se ghemotocesc sub pantaloni (ca inteleg ca i-i pui pe dedesubt, nu?)? Uite ce am gasit, cam asa-s si ai tai?

http://www.fleecefarm.com/index.php?main_page=index&cPath=2_15_6

Ramona countyul in care ne mutam se incadreaza la valori medii ale radonului asa ca trebuie sa fac ceva. Vroiam sa stiu daca-i bataie mare de cap si alte detalii.

Multumesc tuturor!

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput