Copilarie cu cheia de gat

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

eu imi amintesc penarele chinezesti cu magnet si gumele colorate care miroseau asa de frumos!! si ciocolatile Scufita Rosie din ale caror ambalaje ne faceam ceas si napolitanele Delicia de 25 de bani.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicalin spune:

stateam toata ziua in fata blocului ,nici mancare nu-mi trebuia.acum copiii mei se plictisesc,nu stiu ce sa faca,de-a ce sa se joace!aveam noi mai multa imaginatie sau stiam sa ne traim copilaria?ati mai lasa copilul cu cheia de gat ?eu zic ca era mai multa siguranta inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Sincer cheia la gat m-a invatat sa ma descurc in viata ...de la 6 ani am avut cheia de gat ..si fratele de mana ...mi-a prins fff bine desi am ramas cu o sechea ..urasc si acum sa fiu singura ...urasc sa ma plimb singura ( chiar si cu copilul ) tre sa am pe cineva cu care sa vb ..tin minte ca le invidiam pe colegele /colegii carora le veneau bunicii sau mamicile dupa ei .. dar mi-a prins bine in viata ..nu stiu ce as fi facut daca nu as fi invatat sa ma descurc ...nimic nu mi se pare imposibil de nerezolvat ...sunt fffffffff inventiva si gasesc o cale de iesire ...
Mama si acum il dadaceste pe baiatul meu cel mare .."ca e mic si nu se descurca" ..dar a uitat ca ea si noi am crescut cu cheia de gat ..ea mai putin dar noi ..NUMAI cu cheia de gat ...eu mereu i-am incurajat pe amandoi sa se descurce singuri ..desi de multe ori par mama neinteresata de copii ei(asta nu inseamna ca nu vad si nu incerc sa corectez greseala) ..dar daca nu invata sa se descurce in viata nu prea au sanse in viata ..parea mea

----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu'(02.03.05) si Spiderman (16.01.98)

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Oare isi mai amintesc tatii de pe forum cazematele pe care le construiam prin te miri ce locuri, unele simple, altele adevarate fortarete?
Cat despre cheie, eu o aveam la gat de la 6 ani. Dintr-a doua saptamana de clasa I mergeam singuri spre casele noastre, parintii nostri fiind toti la servici. Langa multe din usile apartamentelor stateau cuminti sticlele de lapte, lasate acolo de tarancile cu care aveau parintii nostri cate o intelegere.
Cine mai are curajul sa-si lase copilul singur la 6 ani sa umble prin oras? Si mai ales cine a mai vazut sticle de lapte asteptandu-si cuminti cumparatorii?
Dar cazemate ati mai vazut in jurul blocului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Da!! FF emotionant!
Daca tot ai pomenit de cheie...cea mai strasnica bataie luata de la maica-mea a fost cand am pierdut cheia de la gat! S-a desfacut nodul de la ata si asta a fost...am pierdut-o! Am cautat-o...dar n-am mai gasit-o! Eram clasa a 5-a...tin minte ca am urat-o pe maica-mea mult timp dup'aia Mereu ma pipaiam dupa cheie dupa acel incident O am, n-o mai am?...Asta nu-i o amintire prea frumoasa...dar daca tot ai pomenit de cheia de la gat...mi-am amintit fara sa vreau! Hai lasa...mai cu bataie, mai cu vorba buna, ne-a facut toti mari!

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Of, Doamne ce amintiri ne leaga suprinzator pe toti!

Iar copiii nostri vor creste tot mai salbatici.

Ce jocuri de pe vremea noastar se mai joaca acuma? Eu n-am mai auzit de nici unul!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

genial.. mi-au dat lacrimile!

ce vremuri frumoase!

as vrea ca si copilul meu sa traiasca asa////

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

eu am trait "fragmentat" copilaria cheii de git - adica doar citeva luni pe an, cit stateam in RO.

Totusi, imi amintesc destul de bine si pe taica-meu spargind usha in lipsa nenorocitei de chei.... si ca preferam sa joc "frunza" si "ratzele si vinatorii" si sa-mi iau mingii in cap cu baietii decit sa tzopai calare pe elastic... si ca imi facea mama dimineatza niste tartine din paine, unt si branza rasa bagate la cuptor de poftesc si acum...

Imi mai amintesc ce incintata am fost cind m-au facut pionier: nu ca m-a onorat partidul, ci pentru ca puteam sa imi leg si eu cravata sub oki si sa rapesc colegi din clasele vecine, pe post de Zorro...

Imi mai amintesc gumele alea de mestecat tari ca talpa si cu o urma de aroma, gume pe care le aruncam dar pastram "surpriza" si o lipeam pe penar, linga celelalte.

Si stilourile chinezesti, prea groase pentru degetele mele de copil, dar cu o penitza stralucitoare care putea intzepa al naibii de bine orice dusman declarat prins in pauza la inghesuiala...

Imi mai amintesc cum culegeam fiecare ghinda si castana pe de drum, ca asa ne-au invatat la scoala, ca sint importante si trebe sa le predam la sfarsit de trimestru in pungutze, pe catedra.

A, si imi mai aduc aminte cu groaza de dresurile albe si groase (ceva bumbac cu plastic) pe care le purtam in clasa 1 la uniforma... nenorocirea aia de ciorapi fara elastice care faceau mii de cute si in final stateau sa cada de-mi era frica sa nu ma scoata la tabla in fundul gol....
Si bentitza care imi facea urekile roshii ca racul si avea o inchizatoare metalica timpita, de n-o nimeream niciodata.
Din cind in cind bunica-mea dadea dovada de exces de zel si imi atirna si cite un ditamai pamponul alb in virful capului - il fluturam trista pina la scoala si inapoi, mi se parea penibil...

In schimb imi placeau tare mult tufishurile cu bobitze albe de pe drum: imi faceam stoc de pocnitori, mai facem un pas, mai facem "poc", alt pas, alt "poc"... Asa parea mai simplu sa car ditamai ghizdanul care imi atirna pina la genunchi.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

quote:
Originally posted by Tzuni

Frumos si emotionant scris!

Si...mi-am amintit ca in acele timpuri mi-am lasat trei generatii de matusi fara elastic in chilotzi, numai ca sa am ce sari in fata blocului! Si eram mandra-tare ca elasticul meu avea putine noduri! ...si asta gratie matusilor care erau destul de ...grase.

Ce vremuri....







Am ris de era sa fac pe mine si m-am innecat groaznic.Da` nu m-am suparat

M-am regasit in multe dintre cele mentionate in mesajul initial dar si in povestile forumistilor.Am frinturi din toate,si da,imi amintesc si cazematele
Bineinteles cheia de git si o sora de 3 luni (!!!) cu care ramaneam singura acasa intre schimburile parintilor.O hraneam,o schimbam si-o culcam.La doar 6 ani!!Incerc sa mi-o imaginez pe fii-mea a mare si tot asa
As mai povesti da` nu ma lasa "omida" din dotare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

De sucul zmeurel ce ziceti?Sticlele si borcanele pe care trebuia sa le ducem la scoala, maculatura.

Mergi la inceput