Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Discutii generale

Copilarie cu cheia de gat

(5 voturi)    Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 4
Lorelai
Lorelai
Sef de trib!

Canada, Ottawa
1388 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 14/03/2007 :  21:47:13 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lorelai un Mesaj Privat
eu imi amintesc penarele chinezesti cu magnet si gumele colorate care miroseau asa de frumos!! si ciocolatile Scufita Rosie din ale caror ambalaje ne faceam ceas si napolitanele Delicia de 25 de bani.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
valicalin
valicalin
membru incepator

Romania, ramnicu sarat
180 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/03/2007 :  23:22:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite valicalin un Mesaj Privat
stateam toata ziua in fata blocului ,nici mancare nu-mi trebuia.acum copiii mei se plictisesc,nu stiu ce sa faca,de-a ce sa se joace!aveam noi mai multa imaginatie sau stiam sa ne traim copilaria?ati mai lasa copilul cu cheia de gat ?eu zic ca era mai multa siguranta inainte.

calinv
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
alessia105
alessia105
Ik ben een boef,kuss boef

Donator Teodora
 Netherlands, Zeeuws-Vlaanderen
2184 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/03/2007 :  23:42:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui alessia105 Adauga semn de carte la raspuns Trimite alessia105 un Mesaj Privat
Sincer cheia la gat m-a invatat sa ma descurc in viata ...de la 6 ani am avut cheia de gat ..si fratele de mana ...mi-a prins fff bine desi am ramas cu o sechea ..urasc si acum sa fiu singura ...urasc sa ma plimb singura ( chiar si cu copilul ) tre sa am pe cineva cu care sa vb ..tin minte ca le invidiam pe colegele /colegii carora le veneau bunicii sau mamicile dupa ei .. dar mi-a prins bine in viata ..nu stiu ce as fi facut daca nu as fi invatat sa ma descurc ...nimic nu mi se pare imposibil de nerezolvat ...sunt fffffffff inventiva si gasesc o cale de iesire ...
Mama si acum il dadaceste pe baiatul meu cel mare .."ca e mic si nu se descurca" ..dar a uitat ca ea si noi am crescut cu cheia de gat ..ea mai putin dar noi ..NUMAI cu cheia de gat ...eu mereu i-am incurajat pe amandoi sa se descurce singuri ..desi de multe ori par mama neinteresata de copii ei(asta nu inseamna ca nu vad si nu incerc sa corectez greseala) ..dar daca nu invata sa se descurce in viata nu prea au sanse in viata ..parea mea

----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu'(02.03.05) si Spiderman (16.01.98)

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

capcaunul
membru de baza

Romania, bucurestiBUCURESTI
6823 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/03/2007 :  23:46:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite capcaunul un Mesaj Privat
Oare isi mai amintesc tatii de pe forum cazematele pe care le construiam prin te miri ce locuri, unele simple, altele adevarate fortarete?
Cat despre cheie, eu o aveam la gat de la 6 ani. Dintr-a doua saptamana de clasa I mergeam singuri spre casele noastre, parintii nostri fiind toti la servici. Langa multe din usile apartamentelor stateau cuminti sticlele de lapte, lasate acolo de tarancile cu care aveau parintii nostri cate o intelegere.
Cine mai are curajul sa-si lase copilul singur la 6 ani sa umble prin oras? Si mai ales cine a mai vazut sticle de lapte asteptandu-si cuminti cumparatorii?
Dar cazemate ati mai vazut in jurul blocului?
pisi_ella
pisi_ella
Forever in love...

Romania, bucurestiBUCURESTI
2877 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 15/03/2007 :  00:12:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luipisi_ella Adauga semn de carte la raspuns Trimite pisi_ella un Mesaj Privat
Da!! FF emotionant!
Daca tot ai pomenit de cheie...cea mai strasnica bataie luata de la maica-mea a fost cand am pierdut cheia de la gat! S-a desfacut nodul de la ata si asta a fost...am pierdut-o! Am cautat-o...dar n-am mai gasit-o! Eram clasa a 5-a...tin minte ca am urat-o pe maica-mea mult timp dup'aia Mereu ma pipaiam dupa cheie dupa acel incident O am, n-o mai am?...Asta nu-i o amintire prea frumoasa...dar daca tot ai pomenit de cheia de la gat...mi-am amintit fara sa vreau! Hai lasa...mai cu bataie, mai cu vorba buna, ne-a facut toti mari!

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.

miria_cristina
miria_cristina
membru de baza

Romania, Bucuresti
7341 Mesaje
77 Prieten(i)
Trimis la: - 15/03/2007 :  00:21:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimiria_cristina Adauga semn de carte la raspuns Trimite miria_cristina un Mesaj Privat
Of, Doamne ce amintiri ne leaga suprinzator pe toti!

Iar copiii nostri vor creste tot mai salbatici.

Ce jocuri de pe vremea noastar se mai joaca acuma? Eu n-am mai auzit de nici unul!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
ardeiash
ardeiash
ardeias gazutza mica

Donator R. Moldova
 Belgium, dependenta de scrapbooking!
5014 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 15/03/2007 :  01:18:51 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui ardeiash Adauga semn de carte la raspuns Trimite ardeiash un Mesaj Privat
genial.. mi-au dat lacrimile!

ce vremuri frumoase!

as vrea ca si copilul meu sa traiasca asa////

s-auzim numai de bine! si
Elise
Elise
adrift :)

Romania, Bucuresti
7268 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 15/03/2007 :  02:10:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui Elise  Trimite mesaj yahoo luiElise Adauga semn de carte la raspuns Trimite Elise un Mesaj Privat
eu am trait "fragmentat" copilaria cheii de git - adica doar citeva luni pe an, cit stateam in RO.

Totusi, imi amintesc destul de bine si pe taica-meu spargind usha in lipsa nenorocitei de chei.... si ca preferam sa joc "frunza" si "ratzele si vinatorii" si sa-mi iau mingii in cap cu baietii decit sa tzopai calare pe elastic... si ca imi facea mama dimineatza niste tartine din paine, unt si branza rasa bagate la cuptor de poftesc si acum...

Imi mai amintesc ce incintata am fost cind m-au facut pionier: nu ca m-a onorat partidul, ci pentru ca puteam sa imi leg si eu cravata sub oki si sa rapesc colegi din clasele vecine, pe post de Zorro...

Imi mai amintesc gumele alea de mestecat tari ca talpa si cu o urma de aroma, gume pe care le aruncam dar pastram "surpriza" si o lipeam pe penar, linga celelalte.

Si stilourile chinezesti, prea groase pentru degetele mele de copil, dar cu o penitza stralucitoare care putea intzepa al naibii de bine orice dusman declarat prins in pauza la inghesuiala...

Imi mai amintesc cum culegeam fiecare ghinda si castana pe de drum, ca asa ne-au invatat la scoala, ca sint importante si trebe sa le predam la sfarsit de trimestru in pungutze, pe catedra.

A, si imi mai aduc aminte cu groaza de dresurile albe si groase (ceva bumbac cu plastic) pe care le purtam in clasa 1 la uniforma... nenorocirea aia de ciorapi fara elastice care faceau mii de cute si in final stateau sa cada de-mi era frica sa nu ma scoata la tabla in fundul gol....
Si bentitza care imi facea urekile roshii ca racul si avea o inchizatoare metalica timpita, de n-o nimeream niciodata.
Din cind in cind bunica-mea dadea dovada de exces de zel si imi atirna si cite un ditamai pamponul alb in virful capului - il fluturam trista pina la scoala si inapoi, mi se parea penibil...

In schimb imi placeau tare mult tufishurile cu bobitze albe de pe drum: imi faceam stoc de pocnitori, mai facem un pas, mai facem "poc", alt pas, alt "poc"... Asa parea mai simplu sa car ditamai ghizdanul care imi atirna pina la genunchi.

Elise & BBLisa

hannen
not sayin` much!Shh!

Donator desprecopii.com
 Romania
5616 Mesaje
39 Prieten(i)
Trimis la: - 15/03/2007 :  04:45:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui hannen Adauga semn de carte la raspuns Trimite hannen un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by Tzuni

Frumos si emotionant scris!

Si...mi-am amintit ca in acele timpuri mi-am lasat trei generatii de matusi fara elastic in chilotzi, numai ca sa am ce sari in fata blocului! Si eram mandra-tare ca elasticul meu avea putine noduri! ...si asta gratie matusilor care erau destul de ...grase.

Ce vremuri....

Am ris de era sa fac pe mine si m-am innecat groaznic.Da` nu m-am suparat

M-am regasit in multe dintre cele mentionate in mesajul initial dar si in povestile forumistilor.Am frinturi din toate,si da,imi amintesc si cazematele
Bineinteles cheia de git si o sora de 3 luni (!!!) cu care ramaneam singura acasa intre schimburile parintilor.O hraneam,o schimbam si-o culcam.La doar 6 ani!!Incerc sa mi-o imaginez pe fii-mea a mare si tot asa
As mai povesti da` nu ma lasa "omida" din dotare.

lulu_boches
lulu_boches
membru matur

Antigua and Barbuda, deva
1640 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 15/03/2007 :  06:43:29 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lulu_boches un Mesaj Privat
De sucul zmeurel ce ziceti?Sticlele si borcanele pe care trebuia sa le ducem la scoala, maculatura.
Pagina: din 4 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com