cum iesim cu copiii din tara?

cum iesim cu copiii din tara? | Autor: Bobita

Link direct la acest mesaj

Sotul pleaca in Germania sapt. viitoare si ar vrea sa o ia pe Maria cu el, dar nu e trecuta in pasaportul lui. Trebuie sa mai facem asta daca suntem in UE?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Da, copilei ii trebuie fie pasaport individual, fie trebuie sa fie inscrisa in pasaportul parintelui. Totodata, daca este cetatean roman, copilul nu poate iesi din tara decat daca exista o declaratie notariala din care sa rezulte ca parintele care nu pleaca impreuna cu copilul este de acord ca acest copil sa calatoreasca insotit numai de tata.
Daca, insa, fetita este cetatean al oricarui alt stat, dar nu este cetatean roman, ii trebuie numai un document de identitate-pasaport individual sau sa fie inregistrata in pasaportul parintelui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena.ioana spune:

Declaratia respectiva se face in fata lucratorului de la pasapoarte in momentul in care solicitati pasaportul.Eu am fost in tara de sarbatori si ne-am intors in Februarie. Am facut pasaportul fetitei in tara pentru ca este cetatean roman, am declarat in formularul respectiv ca suntem de acord ca fata sa detina pasaport individual.Nu am mers la nici un notar si am iesit din tara fara nici o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutzu spune:

quote:
Originally posted by elena.ioana

Declaratia respectiva se face in fata lucratorului de la pasapoarte in momentul in care solicitati pasaportul.Eu am fost in tara de sarbatori si ne-am intors in Februarie. Am facut pasaportul fetitei in tara pentru ca este cetatean roman, am declarat in formularul respectiv ca suntem de acord ca fata sa detina pasaport individual.Nu am mers la nici un notar si am iesit din tara fara nici o problema.

florin



O intrebare: Ai iesit din tara fara sotie?
Eu am vrut sa ies din Ro in ianuarie cu baietelul meu (care are pasaport de cetatean roman cu domicilul in strainatate) si am fost intoarsa de la vama, ptr ca nu am avut declaratie notariala din partea tatalui
Sunt tare curioasa cum a fost la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Bobita,daca copilul nu are 14 ani,deci nu are CI, are nevoie de pasaport,fie individual,fie ca e trecuta in pasaportul unuia din parinti,de preferat pasaport individual,ca poate sunt ocazii cand iese cu parintele in al carui pasaport nu este trecut.
Daca sotul tau iese cu ea din tara,atunci are nevoie si de declaratia ta ca esti de acord sa paraseasca tara insotita de tata.
Decalaratia de care zice Florin e valabila doar pt pasaportul individual al copilului.In cazul in care copilul detinator al pasaportului individual calatoreste in starinatate fara unul din parinti are nevoie de declaratia, data la un notar, a parintelui care nu-l insoteste, asta in cazul in care parintii sunt casatoriti.In cazul in care parintii sunt divortati si exista hotarare de divort definitiva si irevocabila, atunci nu mai e nevoie de aceasta declaratie, ea fiind inlocuita de hotararea de divort, asta in cazul in care minorul este insotit de parintele caruia i-a fost incredintat.
In cazul in care minorul iese din tara neinsotit de parinti , este nevoie de de decalaratia ambilor parinti sau doar a paritelui caruia i-a fost incredintat prin hotarare de divort.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
vrem si noi sa plecam in curand cu Sebastian inafara tarii.L-am trecut pe pasaportul meu, dar asta s-a intamplat acum 1 an jumatate, poza nu prea mai corespunde cu "realitatea".Oare trebuie sa-i faca alta sau sa ii fac pasaport individual?
Multumesc!

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Noi vrem sa plecam la vara in Bulgaria in vacanta. Mergem amindoi si vrem sa luam si copilul de 3 ani . Nici unul din noi nu are pasaport. Nu putem sa iesim pur si simplu cu buletinele si certificatul de nastere al copilului ??

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Camelia un pasaport individual pentru copil are valabilitatea 3 ani, daca e inscris in pasaportul tau e valabil pana la expirarea acestuia.
Uite www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=29576" target="_blank">aici


Eli cu Andreas (17.08.1998) Bianca (13.06.2005)

www.dropshots.com/dansaueli" target="_blank"> foto 1, foto 2

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Liliana nu puteti! Copilului ii trebuie pasaport, in cazul vostru pasaportul individual ar fi solutia cea mai buna si mai simpla.

Eli cu Andreas (17.08.1998) Bianca (13.06.2005)

www.dropshots.com/dansaueli" target="_blank"> foto 1, foto 2

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Multumesc Elisor!
Liliana,asa ai putea scoate din tara orice alt copil care ar corespunde ca varsta; de asta am si intrebat de poza,sa se vada clar ca el este...

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Camelia sau si mai bine citeste www.politiadefrontiera.ro/" target="_blank">aici (site-ul politiei de frontiera).
In meniul "conditii de calatorie" gasesti exact ce te interesa si anume conditiile de iesire din tara a minorilor cetateni romani


Eli cu Andreas (17.08.1998) Bianca (13.06.2005)

www.dropshots.com/dansaueli" target="_blank"> foto 1, foto 2

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput