Rosturi gresie

Rosturi gresie | Autor: mirela alina

Link direct la acest mesaj

Am si eu o problema cu rosturile de la gresie.Sunt foarte urate pe alocuri sarite(asa le-am dobandit odata cu apartamentul).Am incercat toate solutiile de curatat si nu merge cu nimic, am incercat sa rostuiesc din nou dar nu sta rostul nou peste cel vechi.........Dati-mi si mie o solutie va rog ...as vrea sa le scot dar nu stiu cum...
Ajutati-ma cu vreo idee ca m-au disperat si gresia nu as vrea sa o scot ca este foarte frumoasa.
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Numai daca nu chemi un mester sa-ti scoata rosturile vechi si sa le inlocuiasca. Din cate stiu eu, se scot destul de greu, cu flexul.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarelemeu spune:

Ai incercat sa le scoti cu un obiect ascutit si destul de rezistent(gen surubelnita..)...poti incerca intr-un colt sa vezi cat e de rezistent chitul.
Si eu intentionez sa inlocuiesc vechiul chit in curand fiindca sunt locuri in care s-a macinat pur si simplu in cativa ani si cu aceasta ocazie voi schimba si nuanta.
La mine cred ca se va scoate foarte usor..eu ma gandeam sa ma apuc intr-o zi cat e sotul la munca si ma gandeam ca intr-o ora doua il pun si pe cel nou ..ca sa-i fac o surpriza... dar trebuie sa achizitionez o ustensila speciala ceva..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Eu am citit odata pe misiunea casa ca exista un obiect special de indepartata chitul.

--

http://sysopconsulting.homeunix.net:8080/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Si eu am incerca toate solutiile de curatat din comert, nici una nu a dat rezultate. Un mester ma sfatuit sa scot kitul dintre rostuti, dar se scoate f. greu.
Asa ca am vopsit kitul dintre placile de faianta cu degetul. La mine rosurile erau albe, asa ca am dat cu vopsea alba ( vopsea lavabila, ca din aia aveam in casa). Acum arata ca faianta ca noua!

Am auzit ca in comert exista un fel de lac care se da peste rosturi ca sa nu se mai murdareasca.

Cred ca si la gresie poti vopsit kitul cum vrei si apoi sa-l dai cu lac special ca sa nu se murdaresca din nou.

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaBella spune:

Dupa ce inlocuiti rosturile vechi cu unele noi ar fi bine sa aplicati o substanta care le 'sigileaza' si nu le mai lasa sa se impregneze cu murdarie.
Eu am gasit la firma Sika:
http://www.sika.ro/Construction/indexcnsprod4.htm

Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraelena spune:

Iuliacm, la spalare nu se duce vopseaua lavabila? Si eu ma gandeam sa le vopsesc, albastru, dar ma gandeam ca la prima spalare nu mai ramane nimic din vopsea. La tine cum e?
Cat despre scoaterea rosturilor...oau, mi se pare complicat,o sa-ncerc totusi sa vad daca reusesc, poate am noroc sa se desprinda usor.
Aveti idee cat e pretu de kit sau cum s-o numi materialu dintre rosturi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuppy spune:

miraelena, depinde ce fel de kit vrei, de la ce firma....samd. Daca te ajuta, pe Ceresit CE33 am dat 16lei/5kg, iar pe Baumix 23lei/5kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraelena spune:

hei, multumesc mult, chiar aveam nevoie de un pret orientativ. eu una nu vad cum sa ma apuc sa scot rosturile cu surubelnita, mi se pare o munca pe cinste, chiar nu se pot vopsi rosturile? ceva vopsea speciala? stie cineva cum se numeste lacu acela care se da pentru "sigilare"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

miraelena, eu le-am vopsit prin octombrie 2006. pana acum( martie 2007) nu s-a adus vopseaua. mi-am propus sa le protejez cu solutie din aia de care spune AnaBella. dar nu m-am vrednicit sa caut prin magazine.

am incerca sa scot chitul cu cutitul, cu surubelnita, cu tot ce am gasit prin casa dar e o munca de chinez batran .

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Haideti ca am aflat cu ce se scot rosturile...
Exista la Practiker(de acolo am luat eu) la sfatul unui mester de pe un alt site..RAZUITOR DE ROSTURI, la pretul de 18 ron si au si lame de schimb.Vreau sa va spun ca am luat vreo trei razuitoare din alea si maine am convocat familia pentru ca e de munca nu gluma.
va multumesc pentru idei.

Mergi la inceput