Cresterea prepelitelor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adita spune:

dar ai putea sa-mi recomanzi o carte, sau alta modalitate de a ma informa cat mai complet, ca sa nu te bombardez cu prea multe intrebari? ca m-ar interesa si pe mine cresterea prepelitelor. banuiesc ca pt consum propriu nu e o problema, dar daca ma hotarasc vreodata sa ma extind, o ferma mai serioasa poate fi facuta in curte, sau trebuie cumva sa fie in extravilan? ai idee care sunt normele pt asa ceva?

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Nu stiu sa iti recomand o anume carte. Ele sunt multe pe iata dar....nu stiu care este mai buna.
Daca vrei mai multe informatii putem vb pe PM. Nu ma deranjeaza deloc sa dau cat mai multe detalii despre aceasta afacere.
Am mai spus ca si pe noi ne-a ajutat cineva la inceputurile noastre foarte mult si ne-a fost de foarte mare ajutor asa ca as face si eu la randul meu cu mare placere acelas lucru.

O zi bunuta.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_1987 spune:


Buna,


Locuiesc in Bucuresti si am o crescatorie de prepelite.Sunt la inceput,am 500 de prepelite,dintre care 300 ajunse la maturitate si nu am suficienti clienti.Ati putea sa-mi dati mai multe detalii despre procurarea actelor?

Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Buna,

Sunt curios cum merge ferma de prepelite. Acum o saptamana am pus la incubat ouale si astept sa iasa puii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rares25 spune:

Buna la toata lumea,

Intentionez si eu sa imi fac o ferma de 1000-2000 de prepelite pt inceput si sa o dezvolt intr-un an la 5000 capete poate si mai mult dar pt inceputma informez si intreb in stanga si in dreapta si sper sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.

La o mare parte din intrebari mi-a raspuns liliana_28, si ii multumesc si eu pt sfaturi.
I. Care este viata ouatoarelor?

II. Imi puteti spune cum procedati cu carnea de prepelita? Ma intereseaza modul de taiere si preparare pana sa ajunga in caserola.
Le duceti la abator? Le preparati personal?

III.Aveti idee unde gasesc un incubator de capacitate mai mare? 500-700 oua?


Multumesc frumos,
O zi/seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Buna,
Revin cu noutati: din prima tura de oua (160) au iesit 67 de pui (am dezvelit incubatorul in ultimele zile si,curiozitatea, cand am vazut ca incep sa iasa puii tot la 30de min il verificam :(
La a doua tura( au iesit duminica) din 160 de oua au iesit 100 de pui.
O problema a aparut dupa aceea, puii erau blegi, fara putere. Eu gandesc ca cel de la care am luat ouale nu a hranit "gainusele" cum trebuie sau ouale erau mai vechi. Dar am trecut peste pierderea a 15 pui (15% din efectiv, enorm :)iar acum puii sunt OK.
Daca aveti o parerere referitoare la motivele mortalitatii va ascult cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Buna Rares,
In Arad este o firma care se ocupa de incubatoare:Azoma Arad. Din cate stiu eu ei produc incubatoare de capacitate mare (10000 oua de gaina)dar poti lua legatura cu ei. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rares25 spune:

Buna Freenolf,

multumesc de sfat, incerc sa iau legatra cu firma repectiva.

toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rares25 spune:

salut,

stie careva un abator unde poti duce prepelitele vii si sa le primesti in caserola?

Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Revin cu informatii. Din pacate nu am reusit sa mai intru pe site.

rares25: din cate stiu eu nu exista abator care sa ti le dea la caserola gata. Noi le pregatim acasa dar nu le bagam in magazine.
Outoarele au viata in jur de un an. Depinde de cuim le cresti. daca le stresezi...perioada lor de ouat scade. Din cate stiu eu este doar un abator in tara pentru prepelite. Incubator mare iti putem face noi dar trebuie sa imi intreb intai sotul cat costa ca...am "pierdut" preturile. Noi avem de 640 de oua.

Freenolf: daca ouale erau mai vechi iti garantez ca nu iti iesea nici un pui sau iti ieseau foarte putin. Pierderea de 15 puiuti este foarte mica pe langa altele..adica......puteai sa pierzi mult mai multi. Ei sunt foarte sensibili cand sunt mici. Conteaza foarte mult sa nu se ude. Daca s-au udat se ingramadesc unul peste altul sub sursa de caldura si...ii gasesti piramida.....morti.

Daca mai aveti si alte intrebari...cu mare drag.....mie imi place subiectul.

O zi placuta


Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

Mergi la inceput