Interpretare analize - urgent

Interpretare analize - urgent | Autor: Crinutz

Link direct la acest mesaj

Stiu ca s-a tot vorbit despre analizele astea, am cautat in tot forumul dar nu am gasit mare lucru. e vorba de paanicolau, citomegalovirus si toxoplasmoza.

Papanicolau:
Exocol: clasa: C2-CS+Ci, inflamator (+) celule de regenerare active metabolic
Endocol:clasa: C2- fond mucoid, inflamator (+++) celule de regenerare active metabolic, CE aspect usor hyperplazic
TBS: frotiu inflamator regenerativ

Ce inseamna toate astea?

Citomegalovirus:
Aviditate Citomegalovirus Ig G rezultat A1 - 0,93 poate fi exclusa o infectie mai recenta de 18 sapt. la o persoana imunocopetenta

ISR = 8,94 prezent Ac IgG anti CMV

ISR<0,9 negativ; ISR 0,9 - t 1 incert; ISR >1,1 pozitiv

Toxoplasma:
pozitiv 48,24 Ul/ml (pozitiv >6 Ul/ml) asta e IgG pt ca IgM a fost facut mai demult si iesise bine, doar asta nu era in regula. Acum e ?

Nu sunt analizele mele dar persoana este f ingrijorata, mai ales ca de la laborator i s-a spus ca papanicolau e f prost si ca trebuie sa faca analiza de cancer. Eu stiam ca C2 nu e grav dimpotriva aproape toate femeile au asa ceva. Pana ajunge la medic ce imi puteti spune. Am cautat pe net insa rezultatele nu seamana unele cu altele si daca nu te pricepi nu stii la ce sa te uiti.
E chiar asa de grav? Astept niste raspunsuri cat mai repede ca sa pot linisti cat de cat persoana in cauza.

Multumesc!





"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Crinutz
Incerc sa-ti raspund eu!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Crinutz
Vad ca nu-ti raspunde nimeni asa ca incerc eu!
incep cu toxoplasmoza ( care e ok)! trebuie sa fie pozitiv ( IG +) sau negativ in trecut ( IG M -) dar in prezent trebuie sa fie negativ( Ig M -)!
CMV-ule un pic cu pb... Ig G-ul e negativ in trecut( deci nu a avut in trecut) iar Ig-M -ul pare pozitiv... deci asta inseamna ca este in prezent!
Stiu ca sunt multi dr-i care pun mare pret pe asta sa fie negativ in sarcina... dar nu toti...stiu ca e un/o dr . pe la Municipal parca ce nu baga lumea in sperieti cu CMV pozitiv! Parca dr.-ul Badea dar nu sunt f.sigura.
In privinta PAP-sului eu zic ca nu e rau ci ok!
e o inflamatie undeva...cred ca se rezolva cu niste ovule antiinflamatoare...dar doar dr-l hotaraste ce!
Din cate vad analizele sunt facute la Inst. Cantacuzino deci un lab. de f. mare incredere!
Si eu am luat rezultatul de la PAP sapt. trecuta de la Cantacuzino dar nu am ajuns la dr, sa-mi interpreteze! dar zic ca e ok( nici al meu si nici al persoanei de care te interesezi nu e rau)... mai e cale lunga pana la cancer... in primul rand ar fi trebuit sa iasa C3-4 si sa scrie neoplasm ceva/ carcinom...dar si acolo se face biopsie si apoi se vede ce si cum). Sau ies celule LSIL si atunci ar trebui facut tipajul Hpv...si nici atunci nu e de plans///trebuie vazut ce tulpini se gasesc...Deci...nu e rau...parerea mea!
Dar mai asteapta si alte pareri!
Uite redau mai jos si PAP-ul meu...asa de comparatie:
Papanicolau:
Exocol: clasa: C2-CS+Ci,parahyperkeratoza( +++), inflamator (++) celule de regenerare la limita BNC.
Endocol:clasa: C2- fond mucoid, inflamator (++) celule de regenerare active metabolic,CE aspect usor/moderat hyperplazic
TBS: frotiu usor inflamator
Acum m-ai facut si pe mine curioasa cu papanicolau-l!
te pup
dany


P.STebuie sa-mi fac curaj sa scriu si la celalat subiect insa deocamdata sunt mult prea vraiste ca sa ma adun sa vb. coerent! Sper ca in cateva zile sa reusesc sa scriu ceva!oricum ne asteptam la ce e mai rau... din pacate!..vb. de cumnatul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Merci frumos dany. e vorba de sora mea si iti dai seama ce ingrijorata e si noi pe langa ea avand in vedere prin ce am trecut in ultima vreme. Si eu i-am spus ca din moment ce iese Pn C2 nu cred ca e asa de grav, dar e normal sa te sperii mai ales ca am avut cancere in familie. Azi merge la dr si vedem ce ii zice. problema e sa nu ii zica cine stie ce gresit ca de-asta imi e mie frica. O sa scriu ce i-a spus.



"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Crinut,eu stiu ca daca la Papanicolau iese C2 nu e problema.Problema e cand iese 3 sau 4.La 2 trebuie repetata la fiecare 6 luni.Mai si doctorii astia tampiti mai sunt.Nu va ajung necazurile pe care le-ati avut va mai sperie si ei.

http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel
Ramonel5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by RAMONELLA

Crinut,eu stiu ca daca la Papanicolau iese C2 nu e problema.Problema e cand iese 3 sau 4.La 2 trebuie repetata la fiecare 6 luni.Mai si doctorii astia tampiti mai sunt.Nu va ajung necazurile pe care le-ati avut va mai sperie si ei.

http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel
Ramonel5+



"Doctorii astia tampiti" mai bine te sperie decat sa treci peste un cancer in forma incipienta (adica care nu a apucat sa se extinda local si la distanta), perfect vindecabil, decat sa te bata pe umeri si sa-ti zica "du-te acasa, ca nu ai nimic" si sa te trezesti peste 6 luni cu metastaze si sansele de vindecare 0.

On topic: pentru examenul papanicolau cel mai bine sora ta sa se duca la un ginecolog cu experienta pentru a afla ce trebuie sa faca si nu sa asculte sfaturile, chiar si pline de bunavointa, ale unor persoane care nu au calificarea necesara.
Rezultatul acestui examen trebuie corelat cu un consult clinic si o interogare riguroasa despre posibilii factori de risc si antecedentele familiale ale persoanei respective, doar dupa asta se poate spune cae semnificatie are.
Acelasi rezultat poate sa nu insemne nimic grav la o perwsoana iar la alta sa ridice mari semne de intrebare.
Crinutz, daca vrei cu adevarat sa o ajuti pe sora ta indrum-o cat mai repede catre un ginecolog si convinge-o sa ii asculte recomandarile.
In ceea ce priveste rezultatele la CMV si toxoplasma ele arata ca sora ta a suferit in trecut infectie cu acest virtus si parazit dar ca acum este vindecata.
sanatate multa!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

quote:

"Doctorii astia tampiti" mai bine te sperie decat sa treci peste un cancer in forma incipienta (adica care nu a apucat sa se extinda local si la distanta), perfect vindecabil, decat sa te bata pe umeri si sa-ti zica "du-te acasa, ca nu ai nimic" si sa te trezesti peste 6 luni cu metastaze si sansele de vindecare 0.





Crede-ma ca vorbesc din proprie experienta,pentru ca si mie mi-a iesit rezultatul C2.Nu as putea sa dau asemenea sfaturi aiurea.Ma duc periodic la ginecolog.Si si eu am fost inflamata.
A si dupa cate vad,cei de la laborator au spus ca este grav,nu doctorii.Atunci imi retrag cuvintele despre doctori.
Crinut,sora ta nu a fost la un doctor sa-i interpreteze rezultatele??
Ca el stie mai bine totusi.

http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel
Ramonel5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Eu de la medic stiu (sau medici mai bine zis, ca nu am fost la acelasi medic) ca rezultatul C2 este normal pentru femeile cu viata sexuala activa sau pentru cele care au nascut. C3 este un rezultat de alarma.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Nu va certati! Fiecare are propria parere despre doctori si unii pe buna dreptate. Noroc ca sora mea este o persoana care merge oricum la doctro, nu se lasa pe tanjala. Chiar azi va merge dar incurajarile voastre sunt de folos. Cei de la laborator au prostul obicei de ati spune ca nu sunt bune analizele fara sa stie excat. Mai ine s-ar abtine si te-ar trimite direct la medicul tau.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Cica sunt bune analizele. Mai trebuie repetat papanicolau. Dr ei a zis ca acele clasificari C1, C2, etc nu ar mai fi valabile si ca s-au schimbat. Nu stiu daca e adevarat probabil o sa aflam. Despre citomegalovirus i-a zis ca e prezent virusul in organism dar ca deocamdata e ok. e posibil sa se activeze in sarcina.
Se da ceva tratament pt asa ceva sau traiesti cu el pur si simplu?

Acum ne-am mai linistit si sper sa fie bine in continuare.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput