are un hircait in piept !!!

are un hircait in piept !!! | Autor: JARMO

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu are 1 an si 2 luni . De ceva timp are o tuse seaca , am fost cu el la doctor de vreo 4-5- 6 ori , nici nu mai stiu , in decurs de o luna jumate si dupa ce-l consulta imi dadea mereu acelasi verdict: nu are nimic, poate e de la aerul sec din camera sa.Intr-un final mi-a dat un siropel de tuse, insa nu s-a ameliorat cu nimic starea sa . La inceputul acestei saptamani,a inceput sa aiba in piept un zgomot, ca un hircait de mosnegut, asa ca joi, m-am prezentat iar cu el la medic si imediat mi-a dat antibiotic, suspensie .Deci de joi ii dau antibiotic iar azi a inceput sa tuseasca asa de tare si des ca saracutul de el se face tot rosu si vomita mucozitati. Acum doarme , de fapt doarme de vreo 4 ore si intru mereu in camera pt. ca mi-e frica sa nu faca febra.
Aceste mucozitati si starea lui de moleseala si ochi ca de chinezi , sa fie oare vreun inceput de ameliorare dupa ce am inceput sa-i dau antibiotic , pe care il voi administra pina miercuri, inclusiv .de dimineata mi-a fost sacait continu, vroia numai in brate, nici macar jucariile lui preferate nu le mai dorea.Stiti cumva ce pot sa-i mai dau , ceva natural pentru a-i elimina aceste mucozitati, ca are plamanii plini cred iar in piept se aude ca un motor de masina .Va multumesc din suflet anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Daca l-au ascultat la plaminai si au zis ca e bine copilu problema e mucozitatile care stagneaza pe traseu.Eu iti spun cum a fost la noi.I-am scos mucii astia cu aspiratorul nazal....in cantitati en gros nu alta.Inainte ii puneam ser fiziologic.Sigur asta e problema.Antibiotic i-au dat sa nu se inflameze mucozitatile dupa cum mi-au spus mie.Eu insa nu i l-am dat la bb.Taota treaba a facut-o apartaul asta minune.Fara picuri de nas,si alte siropuri.Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Si noi am avut problema asta si nu e de joaca si da este din cauza aerului prea uscat din casa.Noi am ajuns de am si avut copilul internat ca nu am dat importanta haraielii si Rudy nu mai putea sa respire,defapt respira f greu si cu fluierat.Deci,dupa ce veniram din spital (unde l-au pus la masca cu aburi 6 ore,apoi inchis intr-un balon cu aburi ),la sfatul medicului cumpararam umidificator si toata noaptea il punem in functiune,nu si ziua pentru ca trage bebe de el.Eu daca as fi in locul as merge cu copilul la un alt pediatru sa mai cer o parere.Nu spun ca al tau are aceeasi problema ca si al meu ca nu sunt nici doctor si nici nu ti-am vazut copilul dar nu o lasa asa,mai ales ca micutul tau are problema asta de ceva vreme.Vino si da-ne vesti bune !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

si noi am avut aceeasi problema, al meu (11 luni atunci, fiindca acum avem 1 an si cateva zile),a inceput pe la jumatatea lunii ianuarie asa, cu tusa seaca, harcait in piept, vizite la doctor, ne tot spunea ca nu se aude nimica in piept.tusea tot mai tare, muci colorati, harcaitul nu mai contenea, atunci a inceput si fratesu (3 ani jumate) si sotul , eu nu mai intru la numar. in cele din urma a primit antibiotic, in timpul antibioticului cand credeam ca se face mai bine a facut si 38.8 am terminat antibioticul si el inca tusea de rupea.crede-ma vreo 4 saptamani a durat tusa, l-am tinut mai mult prin casa...apoi a incetat tusea si harcaitul in piept dintr-odata, de pe o zi pe alta, slava d-lui. e o viroza tare afurisita,si tine mult.
acum suntem sanatosi, slava d-lui si sper sa ramanem asa inca un timp...
sanatate multa, claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

sa sti ca e ff important sa fie umiditate in aer. alex a facut bronsita pe 8 ii o luna de cand a debutat:muci grup, tusit, horcait, etc. am fost la doc i-a dat antibiotic amoxicilina....dupa o sapt a trecut pe augmentin si i-am distrus si flora interstinala. i-au trecut mucii aparent, adica nu mai curgeau siroaie si am crezut ca i-a trecut dar si acum e tot ragusit, asa ca am fost la ORL cu el si mi-a spus medicul ca el are inca muci acolo in nasuc, care defapt ii inghite si infectia nu a trecut. mi-a dat ceva picaturi nafazin pt copii si sa-i pun compresa cu apa calduta si stropita cu spirt si peste o esarfa uscata calduta la gatut peste noapte. mi-a explicat ca efectul acestei comprese e de a mari temperatura locala la nivelul laringelui si o sa se vindece mai repede iritatia corzilor vocale si scapa de raguseala. atata timp cat nu scapa de muci o sa persiste si raguseala si horcaitul.
sanatate maxima

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/sets/72157594507626190/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Maine ma voi duce cu el la un alt pediatru ca harcaiala asta nu imi place deloc mai ales ca i s-a accelerat si respiratia si a inceput sa transpire. Eu i-am pus vase cu apa in camera sa insa cred ca nu e suficinta umiditate sau aproape deloc.
Cand s-a trezit pe la vreo 5 , incepuse parca sa faca putina febra 38.4 , i-am dat 5 ml nurofen iar acum a mai scazut .In rest, e tot molicel, vrea sa doarma continuu , e palid si nu ii este bine deloc. Va voi tine la curent cu ce voi rezolva maine ( daca voi rezolva ceva ), pentru ca mi-e teama ca o sa-mi spuna sa mai astept pina termin antibioticul. Vom vedea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Am uitat sa va zic ca nasucul ia curs ca la robinet de ieri si pina azi pe la prinz, acum s-au potolit, speram o ameliorare cat mai repejoara !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Si noi am fost cu Robert la trei pediatri, pentru ca horcaia in piept si avea muci si stare de moleseala continua si somn mult si nici nu mai manca ca inainte. Mi-au spus ca nu are nimic. Ca horcaie de la mucisori.
Nu a fost asa. In a 4 a zi a rabufnit febra... 38.5 si in careva ore sub antitermice a ajuns la 39.5. Cand in sfarsit o alta doctora pediatru Dna. Doctor Zelenac a auzit ceva in plaman, m-a trimis la radiografie. Se vedea o pneumonie de toata frumusetea: adica nu se mai vedea pe radiografie deloc lobul inferior de la plamanul stang. Nu-mi venea sa cred ce vedeam.
Asadar nu toti doctori au urechi de auzit ce trebuie la un plaman.
Mergi si la alt doctor pentru linistea ta.
Sa dea Domnul sa nu fie nimic, dar paza buna trece primejdia rea
Sanatate multa,
Cu drag
Liana

http://community.webshots.com/user/TudorAnastasiaDiana
http://community.webshots.com/user/tudorrobertalexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Fetita mea de 5 luni are aceleasi simptome: curge nasul, hircaie ca un motor stricat si tuseste...am fost la Dr si diagnosticul a fost de Bronsiolita. Suntem pe antibiotic de 7 zile (ZINNAT) si se vede o ameliorare destul de mare. Azi mergem din nou sa vedem daca ii mai dam Zinnat sau nu. In plus ne-a mai dat pt diminuarea secretiilor: Ambroxon (care i-a facut foarte bine). Si in rest aspirarea mucozitatilor cu batista sugarului care este o inventie de nota 100!! Fara ea ar fi fost mult mai rau.
A! Si inca o chestie misto. Am cumparat de la farmacie Karvol si ii pui o fiola pe o batista pe care o asezi undeva in camera lui bebe (nu foarte departe de pat) dar vezi sa nu aiba acces la batista! Ii desfunda nasul rapid si doarme linistit.
La noi problema e ca dupa atata antibiotic si mucozitati, i-a disparut pofta de mancare :-( ne chinuim groaznic cu biberonul..

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Fetelor, pina la urma am ajuns la spital cu bb, nu mai avea aer suficient si avea buzele bleo, am tras o sperietura ... ca sa nu mai zic ce saptamina am avut! Nu au avut paturi ca sa ma interneze ( norocul meu !!!)asa ca i-au facut un aerosol . A doua zi de dimineata eram deja prezenta la cabinetul dr. si acum ii fac aerosoli, de 2-3 ori pe zi, plus antibiotic . Sper sa fie bun aerosolul asta , a zis ca e mult mai eficace decat injectabilul, oare asa o fi ?
Arghirmonica, spune-mi te rog, e asa de bun cum ii face reclama acest aspirator nazal , ca tare mult imi lipseste unul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Jarmo, aspiratorul nazal e foarte bun, dar pentru secretiile de pe caile respiratorii superioare (cand are secretii pe care le poate inghiti si care il deranjeaza, pui in functiune "aparatul" si-i usureaza mult respiratia).
Tot ce ai descris tu mai devreme, seamana tare mult a bronsiolita, dar destul de urata. EU am ajuns cu fetita mea la un an si o luna la doctor, dupa ce am observat ca tusea sec si era subfebrila (pana in 38 cu 3). Totul parea o raceala foaret usoara. SI cand colo bronsiolita (nici asta nu e grava, practic secretiile se acumuleaza pe caile respiratorii inferioare, care la bebelusi sunt forte micute). Noi nu am primit antibiotic, fiindca boala asta este de multe ori de etiologie virala. In schimb am facut aerosoli de 2 ori pe zi si am luat medicamente pentru fluidizarea secretiilor. Imediat, tusea din seaca a devenit productiva, dupa care a disparut. Cu 3 zile de aerosoli s-a rezolvat problema. In cazul respectiv, n-am avut la ce sa folosesc aspiratorul nazal, fiindca nu avea eloc secretii care sa poata fi scoase.
Multa sanatate!


si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput