o nastere cu miros de cafea

o nastere cu miros de cafea | Autor: nadiutapm

Link direct la acest mesaj

Incerc sa astern pe hartie povestea nasterii Lidiutei asa cum s-a intamplat cu cele mai mici amanunte pe care sper ca nu le-am uitat.
Miercuri 07.02.2007 de dimineata am vrut sa merg la gimnastica insa nu aveau locuri pt ziua respectiva si mi-am facut programare pt joi la ora 11.00, din lipsa de alte preocupari am inceput sa tricotez un baticut dupa modelul Aelitei la care m-am chinuit ceva insa pana la urma a iesit ceva de capul lui, am fost la plimbare prin cartier care s-a incheiat cu o tura de parc Titan, am ajuns acasa epuizata insa nu m-am lasat am bagat o tura de aspirator si una de calcat, asa se facu seara si a sosit sotul de la servici ma certat ca am bagat aspiratorul si nu l-am asteptat pe el insa asta a fost.
Pe la 24.00 ne bagam in pat sosul vorbeste cu gagalicea din burta si-ii zice sa fie cuminte sa nu o apuce sosirea noaptea ca el nu se trezeste.
Ora 02.10 ma trezesc, simt o umezeala pe pajama si-mi zic ca e doar o scurgere mai abundenta insa hai sa ma duc totusi pana la baie unde constat ca acea scurgere nu e decat un lichid transparent mai mult, imi zic: “Ok, s-a rupt apa”. Nu vreau sa-l trezesc pe sot zic hai sa ma conving ca totusi e apa mi se parea foarte putina, deschid calculatorul pun un prosop intre picioare si calare pe forum sa cer sfaturi, insa la ora aia dormea lumea duuusaa.[D:] Vreau sa ma ridic din fotoliu si simt ca ma inunda ceva iar fuga la buda acolo stand pe tron pt o fractiune de secunda ma luase panica insa mi-am zis ca toata lumea trece prin asa ceva sin u are de ce sa imi fie frica. Cu gandul asta ma ridic, trezesc sotul ii comunic vestea el o primeste cu bucurie de parka ii cumparasem o jucarie, fac un dus, bagajul era gata si hai catre taxi, nu am vrut sa trezim nasii la ora aia chiar daca stam in aceeasi scara de bloc, totusi era 02.40. In taxi cateva contractii dureroase la interval de 15-20min, nimic de speriat.
03.20 ajungem la spital ma iau fetele de garda in primire dai control pe masa mi se comunica membrane rupte, col existent, dilatatie iok, cica voi naste pt la 14.00.Eu anunt ca vreau epidurala si trebuioe da astept pana la dilatatie 4. Bun. Trimit hainele acasa impreuna cu sotul, el deja isi gasise companie sotul unei doamne care era in sala de nasteri si se vaieta saraca imi era o mila de ea, ies comunic ca nu voi naste decat pe la 14.00 si il export acasa.
Mi se ia sange pt analize , se monteaza curelele pt monitorizarea bebitei care e super ok, la mine contractii dureroase insa mici si suportabile invatasem la cursuri sa respir frumos si tot ce stiam in teorie puneam in practica.
04.30 incep sa ma plimb prin sala de travaliu dai si fa ture pe 2metri patrati, contractii dureroase insa cu zambetul pe buze, cealalta fata din sala de nasteri imi venea sa-I plang de mila nu-I prinsese epidurala, veneau dr rezidenti pe rand si-mi spuneau sa nu ma sperii ca doamna este un caz rar sa nu prinda epidurala, ma intreaba daca vreau sa se inchida usile sa nu aud insa nu am acceptat, pe la 04.45 vine dr cu care trebuia sa nasc doamna era si ea pacienta dansului, si la 04.55 naste si biata femeie prin ce chinuri a trecut ma apuca groaza insa ma tineam tare.
La un moment dat obosesc sa dau ture ma bag in pat si ma pocneste un somn de imi picau ochii in gura nu-I puteam tine deschisi nici batuta, intre contractii pe care le simteam din ce in ce mai des si mai dureroase insa foarte suportabile trageam cate un pui de somn.
Pe la 07.30 vine iar dr residenta ce era de garda cica hai pe masa ca trebuie sa faca raportul ce si cum lasa pt tura urmatoare, eu nu mai eram asa un zambet cum venisem, ma controleaza imi raporteaza dilatatie 4 cica anunta anestezistul pt epi insa pana la 08.00 sa nu astept pe nimeni. Constata si ea ca mia pierit zambetul. Se schimba tura si vine un miros de cafea si ce asi mai fi baut si eu una mmmm. Eu tot cu somnul dupa mine printre contractii care erau din 5 in 5 min dormeam, insa eram si cu ochii pe ceas doar doar o veni si anestezistul care se lasa asteptat. O moasa Mariana super draguta vine imi monteaza o perfurzie pt epi, o intreb de anestezist zice ca s-a dus Oana (rezidenta dr meu) sa-l cheme. Intre timp se face 08.30 suna sotul si-mi spune ca vine pe la mine eu fraiera ii zic sa mai stea o ora acasa ca nu nasc asa repede ca de, aveam doar dilatatie 4, la un moment dat la una dintre contractii imi vine sa imping de sa scot tot insa ma abtin si ma gandeam ca daca imping si eu am abia dilatatie 4 rup colul si tot ce mai am eu pe acolo, la a doua contractie la fel insa la a treia nu mai pot si imping ma simteam asa usurata, trece contractia si vine moasa ii comunic ca eu vreau sa fac si pipi si kk si vreau sa impingggg tare.
Moasa fte inspirata isi pune manusa si zice:” hai sa vedem ce avem aici”, verifica, si face o fata de m-am speriat cica“bai copile ai dilatatie 10, ce epidurala ca-ti dai banii in vant, tu nasti aici in pat si nu zici macar un of” imi spune sa imping in pat, in cateva minute ma duce in sala de nasteri eu vroiam sa imping mereu, ma urca pe scaun si brusc sala s-a umplut de oameni, vine si dr meu si –mi spune :”Hai mai Nadia ne spui si noua cum nasteau femeile inainte cand nu aveau tot felul de anestezii ”, i-am raspuns sa aiba rabdare ca ii spun in cateva minute, din trei contractii si un impins mai lung a iesit mogaldeata la lumina si a tipat din prima, dr radea ca mi-a trebuit urlatoare na ca am. Dupa ce a fost aspirata si invelita mi-au dat-o pe piept timp de cateva secunde era mica, rosie si plangea, am pupat-o pe ambii obrajori si au luat-o la sectia neonato.
Mai mult durerile le-am simtit cand a scos placenta si m-a curatat ca ma apasa pe burta de-I ridicasem de doua ori mana moasei si am zis ca mai bine mai nasc o data dar sa nu ma apese pe burta, nu se gasea xilina si a scos moasa Mariana din rezerva proprie una bucata fiola.
Toata lumea a fost mirata cat de usor am nascut si prima nastere fara nici un of, incat am fost vedeta zilei. Moasa Mariana ma dadea exemplu la toate fetele care incepuse sa vina pt monitorizare sau inducere. Pe la 12.00 ma plimbam pe holuri si intrebam daca pot sa-mi vad copilul, iar dr ma intrebau daca vreau si o bicicleta ca nu aveam stare. Cand am ajuns la sectia de neonato asistentele faceau: “A, doamna care a nascut de dimineata asa frumos!”
Mogaldeata s-a nascut la ora 9.00, Apgar 10, 3060 kg , cu 50 cm lungime.

Tuturor femeilor din lume le doresc o nastere usoara asa cum a fost a mea. Succes.


pupam mamicile, comorile si burticile.
nadia de
Lidia
burtica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Felicitari si pentru mogaldeata si pentru nastere! Sa traiti frumos alaturi de tati.

Simona 17+ Matei Hisham

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sa iti traiasca bb si sa va umple vietile de bucuri ... ce nume are?
Refacere rapida si multa fericire si sanatate


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadiutapm spune:

multumim frumos pt urari,
Simona nastere fte usoara si contractii nedureroase si eficiente,
mogaldeata poarta numele de Lidia Nicoleta are acum 3 saptamani si a pus 700gr suntem fte mandri.

multumim frumos si multa sanatate si multi pupici

pupam mamicile, comorile si burticile.
nadia de
Lidia
burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

quote:
Originally posted by nadiutapm

Simona nastere fte usoara si contractii nedureroase si eficiente,


nadia de
Lidia
burtica




Si eu tot pe epidurala vreau sa merg, spr sa fie totul ok.

Simona 17+ Matei Hisham

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita9 spune:

Felicitari Nadia!
Ai o fetita tare dulce! Sa=ti traiasca!
Ma bucur tare sa citesc povesti "pozitive" despre nastere. Desi mai am vreo 12 sapt ma panichez cand ma gandesc la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

felicitari si sa iti traiasca fetita,sa va bucurati de ea!sa fie frumoasa,sa natoasa si isteata.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_inlove2003/album?.dir=/855cre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

vreau si io o nastere la fel !!! Sa-ti traisca puiul si la mai multi si la mai mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Sa-ti traiasca mogaldeata si felicitari pentru nasterea asa de usoara.

alexia_07

Mergi la inceput